На головну Інтерв'ю Депутатка обласної ради Ористлава Сидорчук: «Маємо спільну відповідальність за прийняття рішень задля...

Депутатка обласної ради Ористлава Сидорчук: «Маємо спільну відповідальність за прийняття рішень задля розвитку Волині»

375

Активна життєва позиція, патріотизм  і небайдужість у Ористлави Сидорчук, так би  мовити, у крові. Так виховали батьки, надихаючи власним  прикладом, такими стали власні життєві пріоритети. Корінна волинянка, але  тривалий  час жителька Львівщини, професорка НУ “Львівська політехніка” перемогла  вторік на виборах депутатів Волинської обласної ради від  партії «Європейська солідарність». Минув перший рік роботи  у  складі  цього представницького органу Волині. Звітуючи перед своїми виборцями, пані Ористлава відповіла і на  запитання  редакції нашої газети.

– Це перший ваш депутатський досвід і перший рік роботи. Які ваші враження та висновки, яке рішення було першим реалізованим?

- реклама -

– Досвід направду перший, але це рішення визрівало досить давно, проте спочатку хотіла досягнути професійних успіхів. Після захисту докторської дисертації та отримання звання професора настав саме той час, коли можу приділити час громадській роботі. Тому що діяльність місцевого депутата це, можна сказати, «волонтерська» робота. Часто мені знайомі так і кажуть: для чого це тобі потрібно, витрачаєш стільки часу, ресурсів, долаєш сотні кілометрів…Проте в мене інше бачення, я себе запитую: а що я можу зробити для людей? Так мене виховали батьки і це не змінити.

Першим депутатським запитом рік тому було про недопущення ліквідації Національної академії державного управління та її регіональних інститутів, де здобувають освіту публічні службовці. Адже професійні кадри є генераторами реформ. Однак керівництво держави реформувало академію та приєднали у вигляді Інститутів до інших закладів освіти. Зокрема Львівський регіональний інститут державного управління тепер є структурною одиницею НУ «Львівська політехніка» – Навчально-науковий інститут державного управління, але продовжує навчання працівників органів місцевого самоврядування та державних службовців.

– Від кожного  депутата  виборці  у нас завжди чекають, що лобіюватиме  інтереси  окремого села, міста.  Якого принципу дотримуєтеся ви?

– Звичайно, найкраще розумію потреби рідної Устилузької громади. Часто відвідую дитячу школу мистецтв, що розташована  приміщенні єдиного музею-садиби Ігоря Стравінського. Нещодавно її директор Володимир Терещук попросив посприяти у оновленні музичних інструментів, термін використання яких понад 30 років. Завдяки підтримці голови Волиньради Григорія Недопада, 65 тисяч гривень субвенції виділено з обласного бюджету та спрямовано на реставрацію (придбання) бандур. Відновлені інструменти сприятимуть кращій мотивації дітей до навчання, адже талановиті вихованці музичної школи-садиби відомого композитора формують своєрідний бренд волинського краю та популяризують водночас й музей Ігоря Стравінського.

У рідному Устилузі підтримую аматорський ансамбль “Сузір’я”, який об’єднав активних та творчих земляків.Нещодавно вітала колектив, керівником у якому  Юлія Косюк, а творчим керівником Арсентій Боритюк, з перемогою на всеукраїнському конкурсі хорового співу в номінації “Хорові ансамблі”. Цей колектив засновано 9 років тому, він постійно розширює творчу програму і має амбітні плани отримати звання народного. Проте йому бракує фінансування, а це також відповідальність місцевих депутатів та очільника громади.

Радо відвідую й рідну школу. Спільно з ректором ВНУ ім. Лесі Українки проведено презентацію унікального 14-томного видання Лесі Українки. Тепер школярі мають повне видання славетної письменниці. Директорка поділилась і проблемами – не відповідає сучасним потребам шкільний стадіон, бракує спортивного інвентаря, що будемо вирішувати.

З потребами оновлення книжкового фонду звернулась керівниця Устилузької бібліотеки Мирослава Адамчук. До речі, тут діє постійна акція “Подаруй книгу бібліотеці”, яку радо підтримують  місцеві жителі.

– Нещодавно ви проводити  прийоми виборців,  зокрема і у місті Володимирі-Волинському.  Що  найбільше хвилює людей, з чим вони звертаються до обласних депутатів?

– Впродовж року провела не один прийом громадян у громадах свого округу. Загалом вдалося налагодити комунікацію з їх очільниками та вивчити потреби мешканців. Радію за Поромівську громаду – активний і амбітний голова, який має великий кредит довіри. Приємно спостерігати, як радо з ним спілкуються мешканці. Рік тому разом з Олегом будували виборчу кампанію.  Він єдиний очільник громади на Волині від партії #ЄС, який уже за рік має помітні успіхи, а головне – багато планів та задумів.
Прийомів тут розпочався із звернень матерів-воїнів АТО/ООС з потребами забезпечення твердим паливом, психологічної реабілітації ветеранів. Дійшли порозуміння з очільником громади щодо варіантів такої допомоги. Директорка дитячого дошкільного закладу звернулась з проханням будівництва літньої альтанки для двох груп дітей, щоб незалежно від погодних умов  вони проводити більше часу на вулиці.
У Старолішнянському ліцеї  застарілий харчоблок, не вистачає  спортивного  інвентаря для занять фізичною культурою. Спільно з головою громади напрацьовано варіанти розв’язання проблем.
У Павлівській громаді також прийом розпочався зі звернень ветеранів АТО/ООС щодо сприяння в зведенні пам’ятного знаку загиблим воїнам. Очільник комунального підприємства громади попросив підмоги в оновленні енергозберігаючих глибинних насосів для водонапірних башт громади.
Відвідала й місцеву бібліотеку, де мають наміри створити молодіжний центр.

– Ви обрані депутатом  від  партії «Європейська солідарність», працюєте у складі  фракції, яка не має більшості у раді. Якої позиції  дотримуєтеся при  прийнятті рішень,з яким політичними силами знаходите  компроміс?

– Наша політична сила хоч і не входить в більшість, проте маємо спільну відповідальність за прийняття рішень задля розвитку Волині. Фракція за кількістю депутатів друга у облраді, проте не в усіх постійних комісіях є наші представники.

Але маємо більшість в постійній комісії з міжнародного співробітництва, в якій я працюю разом з двома колегами-однопартійцями. На крайньому засіданні схвалили Програму розвитку транскордонного співробітництва. Документ корелюється із державною програмою розвитку транскордонного співробітництва на 2021–2027 роки та Стратегією розвитку області на такий же період.Основною метою програми є підвищення рівня конкурентоспроможності Волині шляхом активізації та розвитку транскордонного співробітництва з країнами-членами ЄС та іншими державами, а також створення сприятливих умов для привабливого інвестиційного клімату.
Ця програма має сприяти активізації транскордонного і міжрегіонального співробітництва в галузях безпеки, екології, охорони здоров’я, розвитку прикордонної інфраструктури, цифрової та інформаційної політики; збільшенню спроможності пунктів пропуску шляхом розбудови інфраструктури державного кордону, в тому числі відкриття нових пунктів пропуску; активізації роботи із залучення міжнародної технічної допомоги шляхом підготовки та подання якісних проектних пропозицій для участі у грантових програмах та конкурсах, а також залучення інвестицій.
Також завжди наголошую на важливості розбудови індустріальних парків в області, адже це питання на часі і в державі. 

– Ваш запит про відзначення 80-річчя УПА –  то  ще один  штрих до портрету щирої патріотки,  де любов до України, шанування  її традицій  активно  сповідувала світлої пам’яті  ваша  мама Ніна Володимирівна.

– У 2022 році 14 жовтня виповнюється 80 років з часу створення Української повстанської армії, котра боролася з тоталітаризмами найдовше в Європі, воювавши одночасно на два фронти – проти Німеччини і згодом проти радянської влади. На сесії обласної ради озвучила запит щодо проголошення 2022 року роком УПА та гідного вшанування пам’яті борців за Незалежність України. Адже протягом десятиліть радянська тоталітарна система впроваджувала ідеологію, що УПА була вірним сателітом фашистської Німеччини. Але історична правда полягає в тому, що поява на теренах України повстанців стала достойною відповіддю загарбникам на ті страхіття, які вони чинили на українській землі. На жаль досі залишається багато невідомих поховань воїнів УПА у територіальних громадах Волині, а встановленні  потребують охоронних заходів.
Перебуваючи в Іваничівській громаді, направила депутатське звернення щодо закладення у місцевий бюджет на 2022 рік коштів на виготовлення облікової документації на об’єкт культурної спадщини «Могила братська воїнів УПА» з метою недопущення забудови цієї території. Такої ж думки і голова громади  Лідія Томашевська, але рішення за місцевими депутатами, тому принагідно звертаюсь до них підтримати цю пропозицію.

– Депутатством  не обмежується ваша громадська діяльність, ви  ще й  активна союзянка, якою була й ваша мама.

 – Окрім депутатської діяльності, займаюсь громадською діяльністю у ВГО Союз Українок. В травні очолила Устилузький осередок та продовжую справу, розпочату 11 років тому мамою світлої пам’яті Ніною Гук. Організація у міру можливостей, адже не є прибутковою, допомагає військовим та жителям, що проживають поруч з лінією фронту. Співпрацюємо з капеланською службою 14-ї бригади, з отцями Ігорем Бігуном та Юрієм Здебським. Минулої осені відправляли матеріальну допомогу родинам на Луганщину, а також солодощі для дітей на свято Миколая.

У День міста Володимир-Волинського відзначили внесок вельмишановних пань, членкинь ВГО Союз Українок в  історію розвитку міста та за тверду національну позицію, незламний дух подякою від  голови ВГО зв’язкову УПА Любов Кригер та Людмилу Патлашинську.

Не можу стояти осторонь потреб матерів та жінок загиблих воїнів АТО/ООС, саме вони першими приходять на прийоми громадян. Восени першим питанням було забезпечення таких родин дровами і завдяки дорученню голови облради це було вирішено. Проте є проблеми пільгового проїзду в громадському транспорті та забезпеченні житлом. Налагоджено комунікацію з Об’єднанням дружин і матерів бійців учасників АТО. На Волині організацію очолює Катерина Свищ, мама загиблого воїна, яка  консультує дружин, мам воїнів та самих жінок-військових, налагоджує контакти з місцевою владою.

Жінки з  чотирьох областей, у тому числі і Волині об’єднались та реалізували  проект «Жіночі групи самодопомоги на передовій COVID-19». Об’єднання ставило на меті не разово підтримати жінок області, а навчити їх бути самостійними та формувати свої жіночі спільноти, базуючись на принципі “рівний-рівному” – ідеї, заснованої на допомозі людям, які пережили складні життєві обставини тим, хто наразі проходить крізь подібні випробування. 

– Яке з прийнятих обласною радою рішень вас особливо порадувало?

–  « Якою б доля не була- життя прекрасне» – це девіз життя та слова з пісні  Олександра Каліщука.  Ще влітку виступила з ініціативою, разом з колегою Віктором Дудечком  щодо надання  звання ” Почесний громадянин Волині” славетному маестро.Вдячні за підтримку депутатам Нововолинської міської та обласної рад.  9 грудня в день 90-літнього ювілею урочисто на сесії облради Олександру Пилиповичу вручено нагороду та звання.Також завдяки спільній ініціативі депутатів було придбано новий музичний інструмент, що додає наснаги  мотивації композитору.Незважаючи на поважний вік, Олександр Пилипович проводить репетиції, пише нові твори.

– А що, навпаки, залишаться  проблемою,  розв’яння якої потребувало  би втручання обласних депутатів?
–  Прикро за прийнятий державний курс на транформацію вугільних регіонів. Хоч волинське вугілля має середню якість, проте в час енергетичної кризи це рішення є передчасним з закриттям шахт. Це тягне за собою посилення кризи і недоотримання у місцеві бюджети значних відрахувань. Зокрема гостро така проблема відчувається в Литовезькій громаді.

– Спостерігаючи за вашою діяльністю,можна зробити висновок, що вам близька тема культури. Приміром, ви щороку відвідуєте фестиваль «Український коровай-сузір’я».

– Направду радо відвідую цей наш фестиваль і щороку стараюсь долучитись творчим дарунком громаді. Так і цьогоріч приїхала з народним ансамблем народного танцю «Полуничка» з міста Львів, які виконали кілька українських танцювальних композицій. Це можна сказати елемент культурної дипломатії Галичини та Волині, адже чим тісніше комунікують області, тим міцніша країна.

–  Ситуація з пандемією внесла корективи в життєдіяльність країни, області, але й ще більше повпливала на міжнародну співпрацю. Чи в своїй депутатській діяльності намагалися вирішувати питання функціонування митниць, які плани на наступні роки?

– Навесні на численні звернення бізнесу та громадян, враховуючи важливість європейського вектору розвитку України і стратегічність партнерства з Польщею, вважала за доцільне внести на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції розбудови нових, модернізації та відновлення роботи тимчасово призупинених пунктів пропуску для автомобільного сполучення через державний кордон України у Волинській області, зокрема ПП «Зосин – Устилуг».  Відповідне депутатське звернення  було подано. Вже є рішення -Постанова КМУ щодо запланованої реконструкції пункту пропуску «Устилуг з коштів державного бюджету у 2022-2023 роках.

Щодо планів, вони звісно є – продовжити розпочате.

–  І на завершення – наближається час зимових свят, як зазвичай відпочиваєте на свята?

– Різдвяні свята завжди святкуємо разом усією родиною в батьків, в Устилузі – традиція незмінна. Поєднуємо волинську і галицьку кухню на різдвяному столі, у кожної є деякі особливості. Я обов’язково роблю пампухи з вишнями, які так полюбляють у Львові, а брат Роман смачно вудить домашню шинку та ковбаси. Це час теплих домашніх зустрічей, даруємо один одному невеличкі подарунки і спостерігаємо як швидко підростають діти. Мій син Максим уже навчається на другому курсі і є для мене справжнім помічником. А донька – маленька потіха.

Принагідно кожній родині хочу побажати душевних свят, миру нашій Україні та процвітання. 

Наш кор.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

17 − 2 =