На головну Новини Депутати відкрили ринок землі. Що в законі?

Депутати відкрили ринок землі. Що в законі?

83

Верховна Рада нарешті поставила крапку в історичній земельній реформі. В умовах пандемії коронавірусу та світової кризи депутати мобілізувались і у ніч на 31 березня ухвалили відповідний закон. Він дозволяє українцям продавати і купувати землю сільськогосподарського призначення, але не одразу. Як пандемія вплинула на земельну реформу і що змінилось у фінальній редакції, дізнався Центр громадського моніторингу та контролю.

Реформа VS коронавірус

- реклама -

Провести земельну реформу українська влада намагалась впродовж багатьох років. Однак безуспішно. Щороку мораторій на продаж сільгоспугідь подовжувався. Тим часом зняття цієї заборони є однією з умов співпраці України із західними партнерами – як Міжнародним валютним фондом, так і Євросоюзом.

Тож цілком логічно, що земельна реформа стала першочерговим завданням для нової влади. Перший крок зроблено восени: «Слуга народу» майже повністю підтримала законопроект про відкриття ринку землі у першому читанні і збиралась швидко його доопрацювати, щоб завершити справу.
Втім, процес розтягнувся на місяці. Після першого читання опозиція подала до законопроекту понад чотири тисячі правок, які депутати почали розглядати у лютому. За оптимістичним прогнозом, парламент зміг би дійти фінішу із земельним законом лише під кінець травня. Але пандемія коронавірусу внесла свої корективи.

На позачерговому засіданні у ніч на 31 березня Верховна Рада ухвалила фінальний законопроект. За ринок землі проголосували 259 народних обранців: 206 депутатів «Слуги народу», 23 – «Європейської Солідарності», 13 – «Голосу», 12 – «Довіри» та 5 позафракційних. За словами експертів, депутати консолідувались, щоб розблокувати фінансову допомогу від МВФ й уникнути дефолту в країні.

Антикризові новинки закону

Зважаючи на глобальну економічну кризу, у фінальному варіанті закону з’явились додаткові запобіжники. Вони, на думку нардепів, мають захистити українців від продажу землі за найнижчою ціною. По-перше, ринок землі запрацює майже на рік пізніше, ніж планувалось – аж 1 липня 2021 року. По-друге, впродовж перших двох років не можна буде продавати державну землю сільськогосподарського призначення, в обігу будуть лише приватні паї. По-третє, дозволена концентрація землі в одних руках на початку дії закону буде зменшена у 100 разів.

«Ми зменшили концентрацію для фізичних осіб до 100 гектарів. Для юридичних осіб – це другий етап, який буде запроваджено з 2024 року, – буде до 10 тисяч гектарів. Тобто перший етап – для фізичних осіб, для українців – 100 гектарів на людину», – прокоментував президент Володимир Зеленський.

Таким чином, лише з 1 січня 2024 року до ринку землі зможуть долучитися юридичні особи, і максимальний обсяг земель в одних руках зросте до 10 тисяч гектарів. При цьому переважне право на купівлю ділянки матиме її орендар.

Крім українських громадян та компаній, купувати сільськогосподарські ділянки зможуть також територіальні громади та держава. Банки зможуть брати землю як заставу під кредити.

Додаткові обмеження і заборони

Окрім «антикризових» поправок, закон містить низку інших норм, які мають захистити продавців землі та національні інтереси держави. Зокрема, документ передбачає лише безготівковий розрахунок за операції купівлі-продажу. При цьому встановлюється мінімальна ціна на землю: до 2030 року вона не може бути нижчою за нормативну грошову оцінку. На думку експертів, такі вимоги допоможуть вивести з тіні операції із землею.

Найбільш дискусійне питання – продаж землі іноземцям – відповідно до закону, виноситься на всеукраїнський референдум. Очільник партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко вважає, що референдум щодо продажу землі іноземцям може відбутись уже до кінця цього року. Відповідний проект уже розроблений.

Незалежно від результатів референдуму ухвалений закон забороняє іноземцям купувати землю у 50-кілометровій прикордонній зоні. Також українську землю не зможуть придбати росіяни та компанії, власниками яких є росіяни, чи власників яких неможливо визначити.

Закон про ринок землі – не єдиний документ, який
запускає земельну реформу. Для повноцінного старту у липні 2021 році потрібно ухвалити ще низку додаткових документів. Але на це у депутатів ще достатньо часу.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

одинадцять − 9 =