Новини

Державний правовий захист як місток надії на східних рубежах

Архів
15 переглядів

Від Володимира-Волинського до Краматорська більше тисячі кілометрів. Але якщо ти ніколи не був Сході України, якщо знудьгувався у карантин  за мандрівками, якщо організатори прпонують цікаву дводенну програму, то як було не поїхатиу дводенний прес-тур «Надання правової допомоги учасникам бойових дій та внутрішньо переміщеним особам», організований Координаційним центр з надання правової допомоги за підтримки «Української ініціативи громадської довіри» (UCBI).

У теперішньому адміністративному центрі Донеччини (колишній на тимчасово окупованій територій), який  зустрічає сонячним  ранком на противагу вечірній столичній негоді, потрапляємовідразу, як кажуть, з корабля на  бал, а точніше відразу із вокзалу у Краматорський центр надання безплатної  правової допомоги. По-сучасному відремонтовані  і обладнані приміщення, але після оглядин, всі розмови  переносяться у його затишний дворик.

Вже шостий рік, як деякі наші співвітчизники через збройний конфлікт на Сході країни та окупацію Криму були вимушені залишити свої оселі.  В Україні, за даними Мінсоцполітики, обліковано понад 1,4 мільйона  внутрішньо переміщених осіб з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей та АР Крим. З них понад 500 тисяч  оселилися на Донеччині.

Більшість правових проблем, з якими стикаються ВПО, однакові для тих, хто переїхав на Львівщину або Сумщину, у Херсонську область чи Житомирську. Оскільки кількість переселенців найбільша у Донецькій області, то й досвід  розв’язання юридичних проблем цієї категорії громадян — у фахівців системи безоплатної правової допомоги Донеччини.

З січня 2017 року всі внутрішньо переміщені особи, а також особи, які подали заяву на отримання довідки ВПО, отримали право на безоплатну вторинну правову допомогу. Тобто ці категорії можуть скористатися послугами юристів або адвокатів, які співпрацюють з системою БПД. Зокрема, для захисту та представництва інтересів у судах, складення документів процесуального характеру.

Для цього треба звернутися до одного з офісів системи БПД. Так, у Донецькій області працюють 23 центри та бюро правової допомоги. Починаючи з 2017 року, фахівці системи БПД Донеччини прийняли понад 6,9 тисячі рішень про надання безоплатної вторинної правової допомоги за письмовими зверненнями від внутрішньо переміщених осіб.

«Особливість системи БПД Донецької області в тому, що внутрішньо переміщені особи – найпоширеніша категорія клієнтів. Вони становлять понад 51 відсоток. Надання правової допомоги ВПО має свою специфіку. Тому ми постійно проводимо навчання фахівців системи БПД та адвокатів, які надають вторинну правову допомогу цій категорії громадян», – зазначив в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Найчастіше ВПО потребують допомоги у вирішенні різного роду спорів у сфері цивільного законодавства, а також з питань їхнього соціального забезпечення, сімейного, адміністративного, спадкового та трудового права.

«До юристів Краматорського місцевого центру часто звертаються внутрішньо переміщені особи з питань відмови Пенсійного фонду у призначені пенсії, в тому числі на пільгових умовах, у зв’язку з неприйняттям довідок з тимчасово окупованих територій. Багато звернень щодо отримання соціальних допомог, підтвердження фактів, що мають юридичне значення – народження чи смерті особи на непідконтрольній території тощо», – розповіла директорка Краматорського місцевого центру з надання БВПД Вікторія Харенко.

Щоб наблизити правову допомогу до мешканців непідконтрольних Україні територій, на контрольних пунктах в’їзду-виїзду «Майорськ», «Новотроїцьке»та  «Мар’їнка»працюють фахівці системи БПД Донеччини. Починаючи з 2017 року, вони понад 1,3 тисячі разів виїжджали на КПВВ, де надали юридичні консультації понад 5,7 тисячі громадянам.

Таким  було  офіційним було знайомство  з Краматорським  центром безплатної правової допомоги. Уже  потім під час завершальної пресконференції один з колег влучно підмітить, що  такі центри, які  не просто  надають, а наближають на максимально коротку відстань своъ послуги для людей, є для тих, хто  нині проживає на тимчасово окупованій території, таким собі містом надії, бо люди  знають, що їхня країна їх не кинула,  а завжди допоможе і підтримає.

А після тренінгу«Особливості висвітлення надання правової допомоги учасникам бойових дій та внутрішньо переміщеним особам», який провів фахівець з комунікацій, координатор з питань міжвідомчої співпраці Асоціації міст України, голова ГО «ІЦ «Захист прав на інформацію» Олександр ЛАШКО,  у другій половині дня журналістів  чекалиБахмутському  бюро з  надання такої допомоги. Його очолює тендітна, але, судячи із розповідей, мужня жінка, саме теж переселенка з окупованої територіїОксана Болотюк. Бо їй  доводилося  надавати послуги внутрішньо переміщеним особам  на  дуже близькыйвыдстаны до  так званої сірої зони,  та й до самого Бахмута  ще донедавна долинали звуки обстрілів.

У цім бюро на  нас чекали ще кілька зустрічей з цікавими людьми, які з ним співпрацюють. Один із них священник Сергій Судак. Він є предстоятелем єдиного у місті храму Православної церкви України. А звертатися за допомогою до правників доводиться, щоб відстояти і оформити законність  напівпідвального приміщення, у якому тісниться церква, і Оксана Леонідівна йому у цьому сприяє.

У отця Сергія, який, до речі, родом з Волині, є заповітна мрія збудувати у Бахмуті  церкву святого ФеодораСтратилата ПЦУ, отож він принагідно закликав долучитися до цієї богоугодної справи  всю українську громаду, передавши журналістам реквізити для таких пожертв. Вони такі: код отримувача 40221040, Краматорська філія ААТ КБ Приватбанк, рахунок UA 613355480000026001053616174.

Ще одним цікавим  партнером правого бюро є власник дому книги Володимир Дериведмідь, щирий патріот України,68-річний ветеран російсько-української війни,  який пропагує на східних теренах  українську культуру і мріє створити  у Бахмуті  центр з її відродження.  Три роки тому  він відкрив  цю єдину на весь Донбас повністю україномовну книгарню, названу на честь не міфологічного, а сучасного героя. Еней – позивний бійця батальйону «Донбас» Антона Цедіка.

Цей  торговельно-культурнийзаклад під національними прапорами  став і активним осередком пропагування послуг місцевого бюро безплатної правової допомоги.Дуже емоційно  розповідав пан Володимир про свою подвижницьку діяльність на  цій царині і  правові перепони, які йому допомагають долати правники.

А ще  у Бахмуті, який, до речі, справедливо називають містом троянд, ба кітнуть вони повсюдно, було  чимало  інших  зустрічей з щирими  патріотами України, залюбленими у своє місто  людьми, які хочуть миру і процвітання на  рідній землі.

У програмі престурувідлулась і пресконференція, де журналістам розповіли  про цікаві  пілотні та інформаційні  проекти, про перспективи розвитку цього державного  правового захисту громадян, про який, до речі, поінформовані не  всі громадяни. Але  про  це розповімо вже в одному з наступних номерів газети.

Антоніна  МИХАЛЬЧУК.

 

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up