Комітет Верховної Ради з питань економічного розвитку рекомендував Верховній Раді ухвалити у другому читанні та в цілому законопроєкт № 5593-д щодо вдосконалення корпоративного управління держпідприємств.
Як повідомляє пресслужба Мінекономіки, це допоможе розв’язати проблему, коли держава є неефективним власником державних підприємств. Адже наявне нині поєднання в одній особі функцій власника, управлінця та контролера є неефективним та містить багато корупційних ризиків. Мета законопроєкту полягає в необхідності запровадити ефективну та прозору роботу держпідприємств.
За даними міністерства, на квітень 2023 року в управлінні центральних органів держвлади перебувало 3107 держпідприємств, із яких тільки 859 були працюючими, 433 – прибутковими. Водночас кожне третє визнавалось збитковим або було збитковим і виступало потенційним джерелом фіскальних ризиків, заявили у відомстві.
Чинниками, які стають на заваді ефективному функціонуванню держпідприємств, експерти називають відсутність затвердженої стратегії управління державною власністю та реальної незалежності членів наглядових рад, а також повільну корпоратизацію та низький рівень прозорості й підзвітності. Згідно з законопроєктом, наглядові ради усіх ДП затверджуватимуть стратегічні плани розвитку, а також інвестиційні та фінансові плани.