Із 9 по 11 червня з робочим візитом у Володимирі перебувала делегація з Бахмута – міста-фортеці, яке віднедавна стало побратимом нашого міста.
Знайомство з Володимиром розпочалось для гостей – старост Покровського старостинського округу Павла Федоренка та Клинівського старостинського округу Юлії Смолярчук – з екскурсії, яку для них провела директорка туристично-інформаційного центруІрина Ковальчук. Делегація бахмутчан відвідала головні архітектурні пам’ятки міста, побувала у майстерні Анатолія Бойка, в історичному музеї ім. О. Дверницького, прогулялась “Слов’янським” парком, рекреаційною зоною парку “Риловиця” та з цікавістю поринула в історію древнього Володимира.
Окрім цього, у межах візиту до Володимира гості з Бахмута відвідали низку й інших об’єктів та закладів нашої громади, зокрема КП “Володимирське ТМО”, де ознайомились з сучасним підходом до розвитку місцевої медицини; дитячу художню школу імені Миколи Рокицького та Центр позашкільної освіти, де побачили творчі надбання учнів й педагогів, а також оцінили матеріальну базу закладів; стадіон “Олімп”, що є гордістю громади і на якому проводяться змагання на всеукраїнському рівні.
Силами Бахмутської міської ради створено 11 центрів підтримки бахмутців
– Зараз ми активно налагоджуємо міжмуніципальне партнерство з різними містами України, які можуть чимось допомогти нашому рідному Бахмуту та його мешканцям, тож з цією метою завітали і до нашого нового партнера – міста Володимира, – розповіли гості під час зустрічі, яка відбулась у понеділок вранці в міській раді за участі міського голови Ігоря Пальонки, секретаря міської ради Івана Юхимюка, заступника міського голови Андрія Гудима, керуючої справами міськвиконкому Ірини Лошенюк, старости Ласківського старостинського округу Тетяни Шейчук та начальниці відділу міжнародної діяльності та туризму Катерини Підгурець.
Доки у Бахмуті тривають активні бойові дії і наші воїни не на життя, а на смерть стоять, виборюючи кожен клаптик української землі, більшість мешканців цього колись квітучого, а нині вщент зруйнованого, міста лишаються розкинутими по різних куточках України та світу. Російська армія спопелила Бахмут, не залишивши жодного цілого будинку в місті, котре було засноване ще у 1571 році й у 2021-му яскраво відзначило своє 450-річчя. Тож більшість працівників міської військової адміністрації на чолі з її начальником Олексієм Ревою мешкають та дистанційно працюють у Дніпрі, продовжуючи невпинно допомагати жителям свого міста та ЗСУ.
– Наразі ми з колегою виконуємо обов’язки заступників міського голови Бахмута, тож зосередили свою роботу, окрім міжмуніципального та міжнародного партнерства, на організації роботи центрів підтримки бахмутчан, яких наразі налічується 11 у різних містах України, здебільшого обласних центрах. Усі вони були відкриті власними силами. А завдяки партнерству з Маріуполем, Покровськом та Сєвєродонецьком охоплюємо загалом 19 областей, – розповів Павло Федоренко. – Та оскільки ресурси вичерпуються, то без допомоги міжнародних організацій та муніципалітетів українських міст, де оселились бахмутці, у цій складній роботі нам не впоратись.
Під обстрілами евакуйовували свої родини
Пан Павло та пані Юлія поділись болісними спогадами про події дворічної давнини, коли кожен мешканець Бахмута перебував в неабиякій небезпеці. Розповіли, як непросто було евакуйовуватись з охопленого війною міста, ризикуючи щомиті загинути від обстрілів.
– Дуже багато людей до останнього не хотіли залишати свої домівки, – пригадує Павло Федоренко. – Особисто я вивіз свою родину 15 травня 2022 року після чергового потужного обстрілу, розуміючи усю відповідальність, адже якщо працівники міської адміністрації лишаються на місцях, то для мешканців це могло бути своєрідним заспокоєнням і сигналом, що можна не поспішати з евакуацією. Були навіть такі випадки, коли ми потім розвозили продукти та воду у населені пункти громади й запитували людей, які відсиджувались у підвалах, чому вони не втікають, а через деякий час бачили їхні інтерв’ю на рашистських телеканалах про те, що їх нібито кинули і ніхто їм не допомагає.
Опинившись у відносно безпечному Дніпрі, керівництво міста узялось організовувати центри підтримки своїх жителів, проводячи їхню реєстрацію, надаючи різноманітні консультації, адміністративні послуги, а згодом і гуманітарну допомогу та грошові виплати від благодійних фондів та волонтерських організацій, з якими налагодили співпрацю. Допомагала Бахмутська міська рада і ЗСУ та ДСНС, закуповуючи для підрозділів автомобілі та інші необхідні речі.
Своїм землякам, які оселились у віддалених регіонах та містах, де немає центрів підтримки бахмутців, працівники міської ради надсилають адресну допомогу «Новою поштою». Такі пакунки з допомогою уже були надіслані 54-м родинам, які мешкали на той час у Володимирському районі. Щодо Володимир-Волинської громади, то тут нині перебуває на обліку 21 колишній мешканець Бахмута. Частина з них завітала до міської ради, аби поспілкуватись з представниками керівництва свого рідного міста.
“Сталева Мрія Бахмут” дає сили рухатись далі
Бахмутцям, які нині є внутрішньо переміщеними особами у Володимирі, розповіли про теперішні напрямки роботи Бахмутської міської ради, зокрема управління соціального захисту, що спрямовані на підтримку та допомогу своїм жителям. І хоча допомоги благодійних організацій, як і коштів місцевого бюджету, стає все менше, місцева влада Бахмута намагається підтримати кожного свого жителя у міру можливостей.
Щемливим моментом зустрічі став показ відеоролика з довоєнними кадрами красивого Бахмута, на зміну яким у 2022 році прийшла суцільна руїна. Бахмутцям, які брали участь у зустрічі, важко було стримати сльози, дивлячись на те, яким було і яким стало їхнє рідне місто, що колись називали містом тисячі троянд.
– Бахмутська міська рада нині активно працює над планом відбудови, – розрадила земляків Юлія Смолярчук. – Хоча зараз це здається чимось фантастичним та малоймовірним, але життя триває, тож сидіти, склавши руки, ми не можемо, а відтак уже маємо план післявоєнної відбудови під назвою “Сталева Мрія Бахмут”, який для нас безплатно розробило ТОВ «Метінвест – СМЦ». План післявоєнної відбудови охоплює мікрорайон Бахмута у межах вулиць Чайковського – Захисників України – Декабристів – Ювілейної (до межі селища Хромове).
Пані Юлія продемонструвала слайди з презентацією нового житлового мікрорайону з сучасними будинками, дитячим садочком, школою, торгово-розважальним центром та усією необхідною інфраструктурою. Розповіла, як саме здійснюватиметься відбудова та з яких етапів вона складатиметься.
“Дякуємо громаді Володимира за прихисток для наших земляків”
Завершився візит бахмутської делегації 11 червня зустріччю з керівниками управлінь інфраструктури, соціальної політики, відділу економічного розвитку, проєктної діяльності та інвестицій, служби у справах дітей та центру соціальних служб. Колеги з Володимирської та Бахмутської міських рад поділились досвідом роботи у теперішніх реаліях, обговорили питання надання соціальних послуг внутрішньо переміщеним особам, компенсації за житло, інвестиційної привабливості Володимир-Волинської громади для можливої релокації бізнесу.
Також поспілкувались на тему головних напрямків подальшої співпраці міст-партнерів, що полягатиме у реалізації спільних проєктів та обміні досвідом. Заручившись підтримкою Володимира, бахмутчани планують розпочати налагоджувати міжнародні зв’язки, адже поки що мають лише одного партнера за кордоном. Тож досвід нашого міста у сфері міжнародних відносин для міської ради Бахмута дуже цінний.
Насамкінець представники Бахмута поділились своїми враженнями від поїздки до Володимира: “Здивувало те, що ваші люди дуже добре знають історію свого рідного міста і навіть окремих будівель. Це заслуговує поваги. Таке враження, що у Володимирі усе дихає історією! Нам, як представникам іншого регіону, було цікаво познайомитись ближче з одним із найбільш старовинних міст нашої країни”, – зазначив Павло Федоренко.
“Щиро дякуємо міському голові Володимира Ігорю Пальонці та усій команді за теплий гостинний прийом. Сподіваємось, що наш досвід, яким ділились продовж цих днів, буде вам корисним і цікавим, натомість охоче перейматимемо ваші надбання у тих сферах, які нині нас хвилюють найбільше. Дуже хочемо, аби дружба між Бахмутом та Володимиром була міцною та довговічною. Дякуємо також Володимир-Волинській громаді за те, що стала прихистком для кількох десятків наших земляків”, – додала Юлія Смолярчук.