Добровольче формування територіальної громади, яке у Володимир-Волинський міській громадідіяло з лютого 2022 року, нещодавно розформували. Його учасники здали зброю і зняли форму. Проте планують і далі проводити навчання для цивільного населення щодо надання першої домедичної допомоги, мінної безпеки тощо. Про це розповів Віктор Лавринюк, нинішній начальник муніципальної варти Володимира, який був одним із ініціаторів створення ДФТГ.
Ця добровольча організація належала до типу воєнізованих формувань, покликаних забезпечити виконання заходів оборони у межах певної територіальної громади. Володимирське ДФТГ сформувалося у лютому 2022 року із кількох сотень громадян, яким з тим чи інших причин відмовили від мобілізації у військкоматі. Очолив це формування підприємець Віталій Савлук.
За майже два роки роботи ДФТГ виконувало ряд передбачених відповідними постановами завдань – від патрулювання вулиць міста разом з поліцейськими, охорони об’єктів критичної інфраструктури та чергувань на блокпостах до проведення для цивільного населення навчань з підготовки до національного спротиву. За минулий рік таким навчанням охоплено 900 громадян.
Учасники ДФТГ і самі постійно вчилися, здобуваючи та вдосконалюючи навички володіння зброєю, надання домедичної допомоги, керування дронами тощо. Багато хто після проходження курсів має офіційні сертифікати, які підтверджують їхні навички. Також завдяки налагодженій співпраці із командуванням 14-ї ОМБр особовий склад ДФТГ регулярно проходив навчання на полігоні, де відпрацьовував практичні стрільби.
За період діяльності ДФТГ 19 його учасників поповнило лави Збройних сил України. Серед них є і бойові медики, й оператори дронів. «Ми постійно намагаємося підтримувати своїх, – зауважує Віктор Лавринюк. – Власними силами закривали їхні потреби щодо спорядження, передали автомобілі».
У Володимирі ж останнім часом особовий склад ДФТГ налічував близько 40 чоловіків. Одним із основних напрямків їхньої діяльності було проведення навчань із мінної безпеки та першої домедичної допомоги для мешканців, зокрема, такі заняття були дуже затребувані у навчальних закладах.
Утім, командування сил тероборони прийняло рішення провести оптимізацію, розформувавши Володимирське ДФТМГ. Віктор Лавринюк зізнається, що це рішення особисто йому не дуже зрозуміле, тим паче, що й діяльність ДФТГ не завдавала фінансового навантаження бригаді тероборони, до якої формування офіційно «приписане», адже здійснювалася на волонтерських засадах, а всі потреби, які виникали, закривали своїми силами та за допомогою небайдужих підприємців. Проте наказ є наказ: його виконали, здали зброю і матеріальні засоби, які за ними числилися. Але діяльність припиняти не збираються, підкреслює Віктор Лавринюк.
«Ми беремо невелику паузу, щоб зрозуміти, у якому форматі краще організувати роботу – чи як громадська організація, чи як окремі інструктори. Хочемо і надалі проводити навчальні заходи із підготовки населення до національного спротиву, оскільки на них є запит від населення. Працюватимемо згідно з планом, який затвердить міський голова, і маємо намір, окрім проведення навчань, займатись і соціальними питаннями, опікуватися родинами військових, адже їм часто потрібна допомога навіть у банальних побутових справах», – каже чоловік.
На запитання, чи може розформування ДФТГ бути пов’язаним із посиленням мобілізаційних процесів, Віктор Лавринюк висловив сумнів: мовляв, військкомат і так має всі актуальні дані учасників ДФТГ, тому нічого не заважало б за потреби вручити повістки.
На завершення розмови Віктор Лавринюк подякував усім, хто упродовж майже двох років допомагав та підтримував добровольче формування –підприємцям Тарасу Грицевичу, Тарасу Гоцку, Олегу Борбелюку, Андрію Принді, командуванню 14-ї ОМБр ім. Князя Романа Великого і 39-го ЗРП, а також місцевій владі в особі міського голови Ігоря Пальонки і ЗМІ, зокрема і нашому виданню.
Віталіна МАКАРИК