У середу запрацювала програма «Доступні ліки», регламентована постановою уряду від 17 березня. Згідно з нею держава повністю або частково відшкодовує вартість засобів для лікування серцево-судинних захворювань, цукрового діабету другого типу та бронхіальної астми.
Для жителів міста і району у рамках цієї програми із держбюджету виділено 830 тисяч 810 гривень субвенції. Кошти розподілені на дев’ять місяців – від квітня до грудня і будуть використовуватися не більше, ніж по 92 тисячі 300 гривень щомісяця.
Де можна так придбати ліки у Володимирі? Керівництвом ТМО підписано договір про реалізацію таких препаратів із приватною виробничо-торгівельною фірмою «Фітоцентр». Її аптечний заклад «3і» знаходиться на вул. Ковельській, 73, де перед тим був банк «Агріколь», а ще раніше – телерадіоательє.
Як повідомила головний лікар центру первинної медико-санітарної допомоги Катерина Чубок, у листопаді минулого року (за міністерською постановою № 863 «Про запровадження відшкодування вартості лікарських засобів») зареєстровано 21 непантетована міжнародна назва лікарських засобів, вартість яких підлягає такому відшкодуванню, а позавчора на сайті Міністерства охорони здоров’я опубліковано їх реєстр. У цьому переліку вказано торговельну назву, форми випуску, найменуванням виробника, розмір відшкодування, сумою доплати за упаковку.
Щоб одержати рецепт, хворому треба прийти на амбулаторний прийом до поліклініки. У рецепті лікар вкаже лише міжнародну непатентовану назву (тобто діючу речовину). А вже аптекар запропонує вибрати з реєстру ліків препарат, який найбільше підходить пацієнту.
У переліку немає комбінованих препаратів. Крім гіпотензивних, є препарати які розріджують кров, сечогінні, антиаритмічні, статини, останні, до речі коштують переважно до півтори сотні гривень. Найдорожчі ліки зі списку коштують понад 600 гривень, це фінський порошок для інгаляцій, найдешевші – 6,5 гривні – еналаприл українського виробництва.
На міністерському сайті пояснюють, що коли вартість засобу перевищує визначену граничну ціну на лікарський засіб, то держава не відшкодовує її. Якщо ж ціна препарату не перевищує граничної, але вища за розмір відшкодування, передбачений програмою, то пацієнт просто доплачує різницю.
На думку адміністрації ТМО, реалізація програми «Доступні ліки» дозволить розвантажити чергу, що збирається першого числа кожного місяця під аптекою «Волиньфарм», що у лікарняному коридорі. Наразі пацієнти або їхні родичі чергують тут від другої години ночі, щоб придбати пільгові ліки, яких вже від січня багатьом не вистачає. Адже у цьому році з держсубвенції на це заплановано 350 тисяч гривень, проти 363,2 торік, і поки що ні копійки не додано з місцевого бюджету. Відтепер хворі на гіпертонію, діабет та бронхіальну астму мають можливість одержати необхідні препарати у будь-який день в аптеці «3і».
Ірина НАДЮКОВА.