Новини

«Фея паперу» Ярослава Галькун провела майстер-клас у Літній школі мистецтв

Архів
44 переглядів

Майстер-класом із «черпаного паперу» продовжилися заняття Літньої школи мистецтв минулої суботи. Із цією незвичайною технікою створення паперових арт-об’єктів слухачів познайомила художниця з Луцька Ярослава Галькун.

Для тих володимирчан, які цікавляться мистецьким життям міста й області, ім’я цієї мисткині знайоме. Ярослава Галькун брала участь у Міжнародному пленері «Колорит», а ще кілька років тому виставка її витинанок експонувалася у галереї культурно-мистецького центру. І хоч освіту у Київській академії мистецтв дівчина отримала за напрямом «вільна графіка», та робота з папером завжди найбільше її надихала й інтригувала. «Якось зрозуміла, що хочу спробувати не тільки нищити папір, роблячи витинанки, а й створювати», – згадує Ярослава . Так прийшла до технології черпаного паперу, опанувати і вивчити яку їй допомогла участь у стипендій ній програмі «Gaude Polonia».

– Мій проект називався «Анатомія паперу», і втілювала я його в Академії мистецтв в Лодзі, у Майстерні паперу, якою керує професорка Ева Латковска-Жихска, – розповідає Ярослава. – Під час стипендії я мала чудову нагоду поекспериментувати, змішуючи різні матеріали і досягаючи несподіваних і цікавих ефектів. У деяких мистецьких школах розглядають черпаний папір суто як декоративно-ужитковий матеріал, а в інших працюють із ним як із арт-об’єктом. Я більше схилялася до другого, який відкриває перед художниками ширші можливості і допомагає підкреслити творчий потенціал паперу.

Черпаним називають папір ручної роботи. Така назва пов’язана із технологією його виробництва: спочатку готують пульпу – целюлозну масу, змішану з водою. А тоді з допомогою сита зачерпують її і викладають на тканинну або іншу основу. Для пульпи використовують як первинну целюлозу, так і вторинну, перероблену. Наприклад, перетерті з водою у блендері шматочки кольорового паперу. Також до пульпи додають волокна промислових конопель, зернятка льону, квіточки і листочки, які додадуть цікавинки готовому паперу.

– Якщо ви працюєте із папером як із мистецьким об’єктом, давайте волю своїй фантазії! – радить мисткиня. – Можете створювати багатошарові роботи, поєднувати черпаний папір і витинанку, «вплітати» ниточки і додавати декоративні елементи.

Ярослава Галькун не лише розповіла про секрети технології черпаного паперу, а ще й продемонструвала слайди з фотографіями своїх робіт – готових і «в процесі» та витворів художника зі Львова, керівника студії «Черпаний папір» Віктора Хаджинова. Виявилося, з допомогою такого матеріалу можна не лише створювали дивовижні абстрактні композиції, а й навіть цілком реалістичні портрети.

Після лекції почалося справжнє алхімічне дійство, яким керувала Ярослава, немов справжня фея паперу. У великих ємкостях розмішувалася біла й кольорова пульпу, яку учасники майстер-класу зачерпувати ситечками, поєднувати з волокнмиа різних фактур і барв, декорували композиції нитками – словом, експериментувати і створювати власні паперові шедеврики. Зрештою, кожен зробив по аркушу хенд-мейд паперу, який можна оправити в рамку і повісити на стіні або ж подарувати комусь в якості ексклюзивної листівки – на готовому папері можна і писати, й малювати. От тільки зробити це нагода випаде аж наступної суботи, адже роботи повинні добре висохнути.

А останній у серії занять Літньої школи мистецтв стане майстер-клас із батику. Відбудеться він також у приміщенні гімназії імені Олександра Цинкаловського. Тож не проґавте можливість спробувати себе у ще одній мистецькій техніці!

Віталіна МАКАРИК.

 

Коментарі
Теги: Віталіна Макарик, Літня школа мистецтв, майстер-клас, черпаний папір, Ярослава Галькун
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up