Новини

Головне із нового закону про мобілізацію

Війна, Головне, Лайфстайл, Новини
376 переглядів

Після кількох місяців суперечок, 4 тисяч поправок і шквалу емоцій Верховна Ради розглянула  урядовий законопроєкт щодо зміни правил мобілізації та військового обліку Його підписав  президент, він уже опублікований і набуде чинності 18 травня. Які головні нововведення  цього закону?

Базова військова служба та загальновійськова підготовка

Замість строкової служби в Україні запроваджено базову військову для громадян від 18 до 25 років (для чоловіків – обов’язково, для жінок – добровільно). Період її проходження можна обрати самостійно до 24 років.

Базова військова служба у мирний час триватиме до п’яти, у військовий – до трьох місяців. Організацією займатимуться райдержадміністрації у взаємодії з ТЦК та органами місцевого самоврядування.

Крім того, з 1 вересня 2025 року в установах професійної вищої та вищої освіти, військових вишах та військових навчальних підрозділах вишів запроваджується нова навчальна дисципліна – базова загальновійськова підготовка (для чоловіків – обов’язково, для жінок – добровільно).

Від проходження такої підготовки буде звільнено непридатних до військової служби, тих, хто вже проходив її або пройшов в іншій державі.

Вступити на держслужбу, влаштуватися на роботу до органів місцевого самоврядування, прокуратури та поліції не можна буде без проходження загальновійськової підготовки або базової служби (виняток для тих, хто непридатний).

Що зміниться для військовозобов’язаних

Передбачено, що мобілізаційний вік становить 25 років (на військовий облік чоловікам потрібно ставати у 17 років).

Після набуття чинності закону у всіх військовозобов’язаних чоловіків буде 60 днів для уточнення особистих даних. Це можна зробити в ТЦК, ЦНАПі або через електронний кабінет військовозобов’язаного та резервіста. Реєстрація кабінету добровільна, але повістки в електронному вигляді не надсилатимуть.

У період проведення мобілізації військовозобов’язані повинні носити при собі військово-обліковий документ та пред’являти його на вимогу представника ТЦК, поліцейського або представника Прикордонної служби (у прикордонній зоні). Проводитиметься фото- та відеофіксація процесу перевірки документів.

Військовозобов’язані також повинні прибувати за викликом до ТЦК у строк та місце, зазначені у повістці. При врученні повістки представники ТЦК на вимогу мають назвати свої прізвища, ім’я та по батькові, посаду, а також пред’явити службові посвідчення. На повістці повинні бути такі дані: ПІБ та дата народження; назва ТЦК; мета виклику, а також місце день та час явки; підпис (електронний цифровий) посадової особи, яка видала повістку; реєстраційний номер; інформація про наслідки неявки до ТЦК.

Поважні причини для неявки по повістці: стихійне лихо, хвороба, смерть близького родича. Про причину слід повідомити ТЦК протягом трьох днів.

 

Обмеження для ухилянтів

Якщо військовозобов’язаний не виконує своїх обов’язків, ТЦК може звернутися до правоохоронних органів для адмінзатримання та приводу громадянина. Якщо це здійснити неможливо, ТЦК надсилає листа з вимогою про виконання обов’язків.

Якщо протягом 10 днів військовозобов’язаний не виконав обов’язки, ТЦК звертається до суду для запровадження тимчасового обмеження у праві керування автомобілем. Обмеження не можна застосовувати лише за двох умов:  якщо позбавляє людину основного законного джерела засобів для існування; якщо авто використовується у зв’язку з інвалідністю або перебуванням на утриманні особи з інвалідністю І, ІІ групи або дитини з інвалідністю.

Нововведення для громадян України за кордоном

Консульські послуги військовозобов’язаним за кордоном надаватимуть лише після оновлення військово-облікових даних (це можна буде зробити у закордонних дипломатичних установах України).

Оформлення українського та закордонного паспортів чоловікам віком від 18 до 60 років здійснюється за наявності у таких осіб військово-облікових документів.

Хто отримає відстрочку від мобілізації

 особи з інвалідністю або тимчасово непридатні до військової служби за станом здоров’я на строк 6-12 місяців;

заброньовані працівники;

особи, на утриманні яких троє та більше неповнолітніх дітей (крім боржників   за аліментами);

батьки-одиначки з дітьми до 18 років;

жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-     вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років, а також дитину, хвору на тяжкі гедуги;

жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина з інвалідністю І чи ІІ групи;

зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або батьком або матір’ю (батьком або матір’ю дружини (дружина), якщо вони вимагають постійного догляду (за висновком лікарів);

опікуни особи, визнаної судом недієздатною;

мають дружину (чоловіка) з інвалідністю I або II групи, або одного з батьків, якщо їх більше нема кому доглядати;

мають дружину (дружину) з інвалідністю ІІІ групи внаслідок онкозахворювання, відсутності кінцівок, кистей рук, стоп ніг, одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю ІІІ групи онкозахворювання, психічного розладу, церебрального паралічу чи інших паралітичних синдромів;

жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків проходить військову службу;

народні депутати та деякі категорії держслужбовців.

Не підлягають призову здобувачі професійної, професійної вищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою і отримують рівень освіти вище попереднього, докторанти та інтерни.  Науковим та науково-педагогічним працівникам надаватиметься відстрочка, якщо працюють у навчальних закладах не менше ніж на 0,75 ставки.

Хто підлягає бронюванню від мобілізації

 держслужбовці категорії «А», голови обласних та районних рад, а також сільські, селищні, міські;

держслужбовці категорії «Б» та «В», працівники органів місцевого самоврядування – до 50% серед усіх військовозобов’язаних, які працюють в установі;

працівники Нацполіції, НАБУ, Держбюро розслідувань, органів прокуратури, БЕБ, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, Служби судової охорони, судів, органів досудового розслідування, патронатних служб;

робітники підприємств та організацій, що виконують мобілізаційні завдання;

працівники підприємств, які є критично важливими для потреб сил оборони або функціонування економіки під час воєнного стану.

Нові підстави для звільнення з військової служби

після полону (недобровільного);

при встановленні інвалідності;

при призначенні суддею, обранні нардепом;

генерали за рішенням військового керівництва при закінченні терміну дії договору, укладеного під час дії воєнного стану;

за сімейними обставинами (умови, аналогічні для отримання відстрочки).

Мотивація військовослужбовців на час воєнного стану

За знищену (захоплену) техніку та озброєння військовим виплачуватимуть винагороду від 4 до 300 розмірів прожиткового мінімуму (12 – 908 тисячі гривень). Також можуть надати додаткову 15-денну відпустку.

Відпустка 90 днів без поділу на частини передбачена для військових, які повернулися з полону та не звільнятимуться зі служби.

Зберігатимуться виплати військовим, які потребують тривалого лікування (у тому числі за кордоном), а також у зв’язку з перебуванням у відпустці для лікування через хворобу або після поранення.

Під час укладання першого контракту є право на компенсацію 50% від першого внеску за іпотекою, а також додатково по 100 тисяч гривень після першого та другого років служби.  Протягом трьох місяців з дати укладання першого контракту військові мають право отримати сертифікат на покупку автомобіля у розмірі 150 тисяч гривень.

Військовим та їхнім дружинам (чоловікам) не нараховуватимуть штрафні санкції, пеню, відсотки за кредитами (крім договорів на купівлю житла чи автомобіля).

Що з мобілізацією жінок

Примусової мобілізації жінок не передбачено.  Жінки, які отримали медичну чи фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік.Ті, професія яких споріднена з військово-обліковою спеціальністю, можуть стати на облік за бажанням. Під час воєнного стану жінок, які стоять на військовому обліку, можуть призвати лише добровільно. У мирний час вони можуть піти на військову або службу у військовому резерві за добровільним договором.

Військово-транспортний обов’язок

Передбачено військово-транспортну обов’язок для задоволення потреб ЗСУ та інших військових формувань. Повинність поширюється на центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, у тому числі залізниці, порти, пристані, аеропорти, нафтобази, автозаправні станції дорожнього господарства та інші підприємства та організації, що забезпечують експлуатацію транспорту, а також на громадян – власників транспортних засобів.

Що важливо знати звичайним громадянам – єдиний автомобіль забирати не будуть.

Джерело: «Слово і діло»

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up