Новини

“Гоніння гадюк”: рідкісний обряд внесли до переліку нематеріальної культурної спадщини

Культура
247 переглядів
Гоніння гадюк

Міністерство культури та інформаційної політики внесло обряд «Гоніння гадюк» в Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України. Про це йдеться в Наказі Міністерства № 650.

Цей обряд зафіксований у селі Іскра Великоновосілківського району Донецької області та Нижньодуванській громаді Сватівського району Луганської області. Традиція його дотримання передається від покоління до покоління.

«Обряд присвячений початку Великого Посту. Адже піст — це час покаяння в усіх поганих вчинках. Хоча обряд, скоріш за все, походить з дохристиянських вірувань, але з прийняттям християнства він набув нових рис. Учасники обряду виключно чоловіки. Вони повинні очистити оселю від злих духів, злиднів, лиха, всіляких хвороб та напастей, які називають „гадюками, гадами“. Адже у народних уявленнях гади мали тільки негативне сприйняття. Це можна побачити в народних казках, прикметах та прислів’ях», — повідомляють у Мінкульті.

Перший день Великого Посту у цьому селі називають «жилавим понеділком». У цей день жінкам  заборонено ходити по сусідах. Існує повір’я, що  жінка, яка завітає у “жилавий понеділок” до чужої оселі, принесе в хату лихо, нещастя.

Проте у гості ходять хлопці та чоловіки, вітають господарів із початком Великого Посту і пропонують «прогнати гадюк» з хати та подвір’я. Потім господарі дякують за проведений ритуал, за те, що не минули їхньої хати, і вручають гостинці. Дітям горіхи, цукерки, пиріжки, яблука, а дорослим чоловікам підносять чарку.

Завершується дійство за селом в степу спаленням паличок, за допомогою яких виганяли з обійстя змій, та загальною вечерею з того, чим пригощали господарі.

 

Коментарі
Теги: культурна спадщина, Україна
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up