Новини
Сьогодні
14.10.2024

Готичний шрифт і «Двері і брами Станиславова»: у Літній школі мистецтв відбувся перший майстер-клас

Архів
65 переглядів

Історія писемності, види шрифтів, мистецтво каліграфії – про це і не тільки розповіла на першому занятті Літньої школи мистецтв , яке відбулося у приміщенні педколеджу, запрошена лекторка Надія Бабій. Наша землячка, яка більше десяти років живе і працює в Івано-Франківську, розказала про свою роботу і представила монографію «Двері і брами Станиславова».

   Пані Надія – кандидат наук, доцент кафедри дизайну і теорії мистецтв Прикарпатського національного університету, член Івано-Франківської обласної організації Національної спілки художників України. Студентам викладає мистецтво каліграфії, щороку її випускники отримують сертифікати за розробку нових акцидентних кириличних шрифтів. А мистецькі зацікавлення Надії Бабії поширюються на техніку витинанок – її креативні і вишукані роботи виставлялися у музеях Івано-Франківська, Луцька, Володимира-Волинського. На майстер-клас і презентацію книги до рідного міста її запросили авторки проекту «Літня школа мистецтв», старша і молодша Ірини Надюкові.

Знайомство з лекторкою почалося із презентації. Монографію «Двері і брами Станиславова»  вона написала у співавторстві із чоловіком, також науковцем і викладачем Прикарпатського національного університету Богданом Губалем. Надія Бабій каже, що ця книга народилася з трагедії і любові. «Почалося все із захоплення новим містом, – розповідає мисткиня. – Рідний Володимир, хоч і має давню історію і культуру, стільки автентичних елементів, як-от двері і брами старих будинків, не зберіг. А от на прикладі Івано-Франківська можна відчути містечкову культуру міст-маґдебургів, які гармонійно поєднали у собі найцікавіші архітектурні стилі – віденську сецесію, польський функціоналізм».

Спершу Надія із чоловіком закохалися у красу Станиславова (так колись називалося це місто), а потім зрозуміли, що його особливу автентичність треба рятувати. «Сучасна трагедія історичних міст полягає у тому, – пояснює лекторка, – що мешканці старовинних будинків, обираючи між унікальністю й енергоощадністю, схиляються на користь останньої. Дбаючи про утеплення і безпеку під’їздів, встановлюють броньовані двері і позбуваються тих, яким виповнилося 100-150 років. Прикро, що ці красиві, вишукані двері, які пережили всі окупаційні режими, не можуть пережити незалежність».

Тенденція до знищення цих пам’яток підтверджується статистикою: за ті три роки, поки Богдан Губаль і Надія Бабій працювали над своєю монографією, було втрачено близько 15 відсотків згаданих у ній об’єктів. Але робота виявилася не марною: після публікації книжка викликала відчутний резонанс.

«Про цю проблему нарешті почали говорити, – згадує дослідниця. – Було організовано кілька «круглих столів» і громадських обговорень. Важливо, що, ілюструючи монографію сучасними фотографіями дверей, ми супроводжували їх реставраційною схемою – кресленням, яке показувало їхпервинний вигляд. Тож мешканці будинків, згаданих у книзі, згуртувалися і почали самі відчищати, приводити свої двері до ладу, міняти скло. З’явилося кілька громадських організацій, які почали збирати кошти на реставрацію втрачених шедеврів. Завдяки цій роботі деякі двері уже повністю відреставровано і повернуто на свої місця».

Після  презентації Надія Бабій провела коротку змістовну лекцію з історії письма, розповіла про різні системи писемності та зробила екскурс в історію латинських шрифтів – від рустики до готики. Саме з одним із різновидів готичних шрифтів, «французькою текстурою» й мали познайомитися учасники майстер-класу. «Будете писати так, як писали у середньовічній Франції», – пообіцяла пані Надія.

Слухачі, яких зібралося значно більше, аніж передбачали організатори, отримали туш і пласкі пера, а ті, кому не вистачило – маркери, чорнильні ручки і пера із тонким наконечником. Зрештою, всі залишилися задоволеними, адже, обмінюючись знаряддями письма, з допомогою викладача змогли не лише опанувати готичний шрифт, а й спробувати себе у каліграфії із красивими, ефектними розчерками. Підсумком практичних вправ для кожного із учасників майстер-класу стала власноруч створена вишукана листівка, яку можна було забрати із собою на пам’ять.

А заняття у Літній школі мистецтв продовжаться вже наступної суботи. Гончар Анатолій Філозоф, спеціаліст відділу менеджменту та креативних індустрій департаменту культури Луцької міської ради,член громадської організації “Рукотвори Волині”, розкриє секрети гончарної справи та виготовлення музичних інструментів з глини i проведе майстер-клас з виготовлення свищиків.

Віталіна МАКАРИК.

Коментарі
Теги: Ірина Надюкова, Віталіна Макарик, каліграфія, Літня школа мистецтв, майстер-клас, Надія Бабій
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up