Новини

Громади об’єднаються у боротьбі з онкозахворюваннями

Архів
22 переглядів

   На зустрічі у міськвиконкомі з представниками об’єднаних територіальних громад обговорили можливу участь кожної ОТГ у спільному з містом грантовому проекті, який дозволив би доукомплектувати володимир-волинську лікарню необхідним для ранньої діагностики онкозахворювань медичним обладнанням.  

   Проект має назву «Партнерство громад для створення комплексу профілактично-діагностичних заходів по ранньому виявленню онкологічних захворювань жителів Володимир-Волинського субрегіону». Заступник міського голови Лариса Кулікова, посилаючись на Закон України «Про співробітництво територіальних громад», нагадала, що для забезпечення спільних потреб є можливість залучення грантових коштів. Отже, спеціалісти міськвиконкому вивчили одну з проблем, що стосується всіх без винятку громад. Тепер хочуть ініціювати підготовку спільного проекту, який би дозволив закупити в лікарню давно необхідне устаткування.

Суть проблеми окреслила заступник головного лікаря ТМО Наталія Филимонюк, яка розповіла, що смертність від онкозахворювань у нашому районі досить висока, вона на другому місці після серцевих хвороб. І вік таких пацієнтів молодшає. Порівняно з іншими містами, як-от Ковель, Нововолинськ чи Луцьк, де давно працюють свої мамографи, у нас відчутно гірша ситуація з виявленням онкопатології молочної залози на ранніх стадіях. За кількістю охочих прийти на перевірку до пересувних мамографів, зрозуміло, що ця тема справді непокоїть жінок все більше.

Отже, мамограф лікарні потрібен. Крім того, серед заявленого у запропонованому до розгляду проекті – придбання апарату УЗД із еластографією. Він дозволяє точніше виявляти новоутворення і, крім того, допомагає встановити його природу, тобто диференціювати доброякісні і злоякісні пухлини, чого звичайне УЗД не спроможне зробити. Третім пунктом передбачена купівля біохімічного аналізатора крові. Наявність усіх трьох апаратів могла би поліпшити діагностику онкохвороб на етапах, коли лікування іще можливе, і, відповідно, знизити показники смертності.

Начальниця відділу проектної діяльності та міжнародного співробітництва Любов Саць ознайомила із суттю запропонованого до розгляду проекту, назвала загальну його вартість, що становить 7 мільйонів 784 тисячі 602 гривні. З них 80% має надійти з державного бюджету, а 20%, тобто мільйон 556 тисяч 921 гривню, повинні взяти на себе учасники проекту. При підрахунку частки кожної з громад брали за основу кількість пролікованих у володимирській лікарні пацієнтів від усіх ОТГ та міста. Так, на Володимир-Волинський припадає сума 874 тисячі 960 гривень, на Війницьку ОТГ (села якої частково теж обслуговуються нашим ТМО) – 38 тисяч 319 гривень, Устилузьку – 168 тисяч 387 гривень, Оваднівську – 127 тисяч 264 гривні, Зимнівську – 219 тисяч 635 гривень, Зарічанську – 128 тисяч 354 гривні.

Голова Зимнівської громади В’ячеслав Католик сказав, що це вже не перший спільний проект між громадами району, «співпраця між усіма мусить бути, бо ми сусіди», висловив згоду на співфінансування проекту, сподіваючись, що це і справді допоможе розв’язати окреслену проблему. Голова Війницької ОТГ Сергій Вербицький також підтвердив долучення до проекту, підкресливши, що міжмуніципальне співробітництво в майбутньому буде мати визначальну роль, тим паче прийдешнє укрупнення районів усіх нас знову збере разом. Стосовно безпосередньої ідеї проекту сказав: «Дорога може бути не зроблена. А здоров’я, безумовно, має бути в пріоритеті». «Здоров’я понад усе. Це навіть не обговорюється», – звучало від представників усіх без винятку громад.

Підсумовуючи результати зустрічі, Лариса Кулікова наголосила, що віднині усі громади значитимуться у проекті як співініціатори і закликала у короткі терміни створити робочу, так звану переговорну, групу, для цього кожна із громад має запропонувати по п’ять своїх представників. Усі ще мають затвердити прийняте на засіданні рішення на своїх сесіях.

Світлана КОШИРЕЦЬ.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up