Традиційно наприкінці року зберігачі документів відзначають своє професійне свято, витоки якого йдуть з 1993 року, коли 24 грудня Верховною Рада України прийняла Закон «Про Національний архівний фонд і архівні установи», яким було закладено основи правової бази розвитку національної архівної системи. А загалом виповнюється 100 років з дня створення системи архівних установ
Часто в уяві пересічного громадянина архів асоціюється з будівлею, вщент заповненою документами, що десятиліттями нерухомо лежать на полицях, втаємничуючи свою інформацію. Насправді, архів – живий організм, який працює, як годинник.
Архіви в Україні ведуть свою історію від прадавніх часів, у які зосередженням найдавніших писемних документів були князівський двір, церкви, монастирі, приватні зібрання. Історія архівів в Україні починається з утвердження державності.
Найдавніші писемні документи – грамоти періоду Київської Русі – виникли як результат взаємовідносин між великим князем і його васалами, між окремими феодалами. З часу запровадження християнства як державної релігії та утвердження церкви на території України беруть свій початок церковні архіви. Хранителями книг і грамот були ризничі (завідуючі ризницею).
У 17-18 століттях прагнення козацько-старшинської верхівки закріпити за собою привілеї, права власності сприяли формуванню фамільних архівів. Їх мали найвпливовіші у Гетьманщині родини Забіл, Кочубеїв, Маркевичів, Милорадовичів, Новицьких, Полуботків, Староженків, Судим та інші
Перший державний орган управління архівною справою в Україні створений під час Центральної Ради. Ним став бібліотечно-архівний відділ, протягом грудня 1917-го – квітня 1918 років очолюваний професором О. С. Грушевським.
Становлення архівної справи у місті Володимирі-Волинському випало на неспокійний передвоєнний період. В архівних матеріалах є копії документів де вказано, що « на початку 1940 року в бюджеті по штатному розпису затверджено посаду архіваріуса, під архів виділено приміщення нижнього поверху міськради».
Під час фашистської окупації України чимало архівних документів вивезено до Німеччини та інших країн західної Європи, багато втрачено. А те, що вціліло, було перемішане зі сміттям, валялось на вулицях, в окопах.
Після звільнення міста від фашистів архів відновив свою роботу. 27 липня 1944 року його завідувачем управлінням НКВС затверджений Франц Лютник. Архів розмістився на вулиця Горка, 2 у двох кімнатах. Його матеріали вмістилися у шість фондів, які не були впорядковані і важили приблизно 400 кг.
За час,що минув, у справі збереження документальної спадщини краю відбулось чимало змін. 1975 року створено міський архів. Його фонди зберігались у вівтарі кірхи, а робочий кабінет – на вулиці І.Франка, 6. Згодом архів був перенесений на вулицю Устилузьку, 32. Документи зберігались в картонних коробках на металевих стелажах. 1980 року архів розміщено на вулиці Драгоманова 18, 1984 переселено на вулицю І.Франка,6. З 1994 року і донині міський архів знаходиться на вулиці Ковельській 10.
Нині архівна система міста складається з архівного відділу, трудового архіву міськвиконкому, відомчих архівів установ та організацій міста. Архівний фонд формують 21 установа, у фондах яких зберігається 2284 одиниці зберігання, що є в архівному відділі. Ще 27 зберігають такі документи у себе. У відділі справи знаходяться лише 10 років. Потім передаються до держархіву області.
Архів зберігає документи міської ради та виконкому, його відділів та управлінь. Стан освітньо-виховної роботи відображають документи управління освіти. У фонді зберігаються протоколи конференцій педагогічних працівників, статистичні звіти про матеріальну базу навчальних закладів, про стан фізичного і дошкільного виховання тощо. Мережу лікарняних закладів, основні показники роботи, стан лікувально-профілактичної допомоги населенню «знають» документи фонду територіального медичного округу. Документи фонду відділу культури містять відомості про стан культурно-просвітницької роботи в місті, про пам’ятники історії і культури.
У трудовому архіві, який створений у 2006 році, зберігаються документи з кадрових питань (особового складу), накази про прийом на роботу і звільнення, відомості нарахування зарплати. 101 фонд нараховує 4609 справ .
Працівники архіву організовують виставки архівних документів до знаменних пам’ятних дат, оформлено три постійно діючі виставки – з історії міста, розвитку архівної справи, до Дня незалежності України. Проводяться екскурсії для студентів педагогічного та агротехнічного коледжів, шкіл міста.
24 грудня відзначається день працівників архівних установ України, тому вітаємо всіх працівників архівної справи з професійним святом.
Галина ШАДУРА,
начальник архівного відділу,
Мирослава МЕЛЬНИК,
завідувачка трудовим архівом міськвиконкому.