На головну Досліджуємо проблему Індивідуальне опалення: плюси та мінуси

Індивідуальне опалення: плюси та мінуси

4394

Уже два тижні, як користувачі централізованого опалення нашого міста тішаться теплими батареями у своїх квартирах. Ті ж мешканці, які встигли провести автономне опалення ще до заборони  2010-го року, вмикали опалення і раніше. Влітку Кабінет Міністрів України вніс зміни до законопроекту про перехід квартир на індивідуальне опалення, знову давши «зелене світло» жителям будинків, де половина квартир уже на індивідуальному опаленні або ж тих, які готові від’єднатись від центрального теплопостачання цілим будинком. Аби вияснити наскільки цей процес є простим та вигідним для споживачів, ми звернулись за коментарями до фахівців дотичних комунальних служб міста.

- реклама -

Сергій Коба, начальник КП «Володимир-Волинськтеплоенерго»: «За практикою багатьох міст України можна зробити висновок, що перехід на індивідуальне опалення має як позитивні, так і негативні аспекти. Безперечно, для вивчення цієї ситуації обов’язково повинні бути залученні фахівці газового господарства, енергетичної служби, тепловики, екологи, фінансисти та інші. Протягом багатьох років ми бачимо негативні наслідки встановлення індивідуального опалення в багатьох містах України, а саме: вибухи побутового газу, які призвели до руйнування багатоповерхових будинків, смертельні випадки отруєння людей чадним газом. Також сьогодні є міста, які необдумано та поверхнево підійшли до питань, пов’язаних з реорганізацією теплопостачальної галузі, зокрема місто Червоноград, Сміла, Шепетівка і, як наслідок, в першу чергу заручниками проблем з теплопостачанням виявились споживачі, які не отримують якісні послуги, а теплопостачальні організації мають багатомільйонні борги. Наша держава тримає напрямок розвитку до європейських стандартів, в тому числі до ефективних напрацювань в напрямку енергозбереження та термомодернізації, обліку теплової енергії.

Централізоване опалення в Європі – це звичайна практика, проте кожне місто має свої особливості в теплопостачанні. Тому «совкову» практику переходу окремих міст на індивідуальне опалення потрібно поставити на ваги до світових тенденцій ефективних моделей функціонування міських систем централізованого опалення. Нашому місту потрібно рухатись в напрямку термомодернізації будівель, встановленні ІТП (індивідуальних теплових пунктів), завершити встановлення загальнобудинкових теплових лічильників, що в свою чергу дозволить зменшити витрати населення на централізоване опалення до 50%.  На жаль, питання щодо індивідуального опалення в нашому місті активно порушується перед місцевими виборами часто-густо політиками, які намагаються отримати певні політичні дивіденди. А такі надважливі питання повинні вирішувати виключно фахівці. Як керівник КП «Володимир-Волинськтеплоенерго», хочу запевнити наших споживачів, що даний опалювальний сезон пройде стабільно, та в домівках буде тепло та затишно».

Ярослав Жук, депутат міської ради, екс-головний інженер КП «Теплокомуненерго»: «Влаштування  автономного опалення в багатоквартирному  будинку, особливо  коли   котел знаходиться   безпосередньо у квартирі,  безумовно  має  певні  свої  переваги  – насамперед  мешканці  будуть витрачати  менше  коштів  на опалення  оселі та на  гаряче  водопостачання, зможуть у будь який час користуватися  гарячою водою та  підтримувати  такий  температурний режим,  який вважають за потрібне. Проте при облаштуванні  автономного  опалення в  багатоквартирних  будинках  існуючого житлового фонду   виникає  ряд  технічних , фінансових , екологічних , соціальних проблемних  питань  та таких , що пов’язані з небезпекою  для  життя та здоров’я людей . У першу чергу виникають технічні  питання , що пов’язані  з  реконструкцією та заміною  систем газопроводів та мереж електропостачання міста .  Адже  при встановленні автономних котлів чи газових чи електричних , необхідно  розробити проектно-кошторисну документацію на заміну  ( збільшення)  діаметрів  як внутрішньо будинкових , дворових так і можливо  розподільчих  місцевих газопроводів , які проходять по вулицях міста або заміну кабельних ліній та  збільшення потужностей ТП та виконати значний обсяг робіт , згідно розроблених проектів.

Щодо фінансів, то влаштування автономного опалення в  квартирах , де зараз є централізоване, обійдеться  тільки власникам квартир , враховуючи купівлю котла, монтажні роботи, ремонт житла у більш ніж 30 тисяч гривень. Крім того, вартість робіт по реконструкції  загальних систем газопостачання і електромереж  міста, для можливості  забезпечення  надійності функціонування  систем автономного  опалення   буде  становити не один десяток мільйонів  гривень.

На даний час спалювання палива відбувається у централізованих котельнях і  продукти згоряння  внаслідок значної висоти димовивідних труб розсіюються в  атмосферу, завдяки чому концентрації  шкідливих речовин в місті знаходяться у межах допустимих значень . При влаштуванні ж  автономного опалення ці продукти згоряння  не будуть розсіюватись в атмосфері, а тому можуть потрапляти у квартири через відчинені вікна, а при несприятливих  погодних умовах навіть утворювати смог на вулицях.

Тарифи  на централізоване опалення  в загальному  є середньозваженими  по місту, тобто  вони не враховують  на якому поверсі знаходиться квартира , чи вона є кутова , як розміщений будинок відносно сторін світу, він є панельний чи цегляний , в якому році побудований . При влаштуванні  автономного опалення в кожній окремій  квартирі багатоповерхового будинку ці  особливості будуть мати значний вплив на розмір оплат за опалення, яка буде суттєво   відрізнятися за рахунок  кількості спаленого газу чи витраченої електроенергії.

Тому, на мій погляд , при прийнятті  рішення про відмову  від централізованого опалення  в багатоквартирних будинках  необхідно мати  перш за все  чітке  вирішення вище наведених проблем   та  гарантовані  джерела  їх фінансування.

Володимир Любежанін, головний інженер відділення АТ «Волиньгаз»: «Законодавство дозволяє жителям існуючих багатоповерхівок встановлювати індивідуальне автономне опалення за умови наявності 50 відсотків квартир з таким опаленням у будинку або ж відімкнення від централізованого опалення усього будинку. Звичайно, для споживача це вигідно, адже він сам зможе встановлювати температурний режим у помешканні і при цьому економити. Утім, не можна оминути таких важливих чинників як екологія та безпека. Приміром, візьмемо 5-поверховий 80-квартирний будинок, де в кожному помешканні стоїть опалювальний газовий прилад, який апріорі має підвищену небезпеку. Споживачі ж бувають різні – хтось дотримується усіх правил та норм, інші ж не такі уважні. Централізоване опалення у цьому питанні значно безпечніше. Виходом може бути влаштування дахової котельні на будинку, котра, у разі вибуху, не зруйнує його. Так як стан димових та вентиляційних мереж у наших багатоповерхівках залишає бажати кращого, «Волиньгаз» видаватиме технічні умови лише на парапетні газові котли, де відвід продуктів згоряння відбувається через зовнішню стіну будинку. І тут вже виникає питання екології – якщо першим поверхам чадний дим, швидше за все не дошкулятиме, то мешканцям п’ятого поверху він може бути відчутний. Негативом також є висока вартість усіх робіт та необхідних приладів для облаштування автономного опалення. Річ у тім, що пропускна здатність газопроводів у будинках розрахована лише на газові плити або ж  плити та проточні газові водонагрівачі. При встановлення додаткового опалювального обладнання потужності зростають, проте  діаметр газопроводу не зможе пропустити необхідну кількість газу. Тому виникає питання перекладки ввідного газопроводу та газових стояків. Утім, уже за 5-7 років ці витрати, зазвичай, окупаються за рахунок економії».

Олександр Романчук, головний інженер Володимир-Волинської філії ПрАт «Волиньобленерго»: «Жителям будинку, котрі вирішать облаштовувати індивідуальне автономне опалення зі встановленням електричних котлів, це  обійдеться у кругленьку суму, оскільки повіністю потрібно міняти мережі. Ті, що є у будинку, за проектом не передбачені на таку напругу, тому запас потужності, необхідний для опалення будинку, буде недостатній. А відтак на будинок потрібні зовсім інші технічні умови та реконструкція для такого нестандартного приєднання, що є досить дороговартісним. Щодо того, що вигідніше – газове чи електричне опалення, то це питання спірне, адже важко передбачити які ціни будуть на ці енергоносії. Наразі у місті є лише приватні будинки, які вирішили перейти на електричне опалення. Загалом, якщо говорити про автономне опалення, то, як житель квартири у багатоповерхівці, то я дуже навіть за. На прикладі сусідів бачу наскільки це вигідно та зручно, тож теж замислююсь про перехід на індивідуальне опалення».

Віктор Фіщук, начальник управління ЖКГ міськвиконкому: «Законні підстави для відмови від централізованого теплопостачання є – це  ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», затверджений Мінрегіоном порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води та рішення міськвиконкому «Про затвердження складу постійної міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та положення про її роботу». Отже, наразі існує юридичний механізм розгляду таких питань, постійно діюча комісія готова приймати звернення. Однак, у зазначених вище документах чітко вказані підстави для позитивного їх вирішення, а саме: на момент прийняття закону, індивідуальне опалення має бути встановлене не менш як у 50% квартир багатоквартирного будинку або ж відмова цілого будинку від централізованого теплопостачання. Міське теплокомуненерго опалює 136 багатоквартирних будинки. З них лише у двох будинках індивідуальне опалення встановлене в більшості квартир, зокрема, по вул. Луцька, 176 – з 12 квартир 9 обігріваються індивідуально, по вул. Незалежності, 8 – з 9-ти квартир лише 3 на централізованому. Тобто, лише мешканці трьох квартир в будинку по вул. Луцькій, 176 і 3-х по Незалежності, 8 можуть скористатися нормою про «50% і більше» та перейти на індивідуальне опалення. В решти – 134 будинків шлях один – відмова від централізованого теплопостачання цілим будинком.

Яким чином буде здійснюватися обігрів такого житла? Це жителі будинку повинні вирішити на загальнобудинкових зборах, на яких обов’язкова 100-відсоткова явка власників квартир, котрі мають вирішити, яким чином має здійснюватись обігрів. Адже варіантів є декілька: індивідуальне опалення у кожній квартирі (газове, електричне, альтернативні джерела енергії ) або ж автономне опалення цілого будинку ( блочно-модульна котельня у дворі, дахова газова котельня і т.п. ). Рішення мають бути одностайними і підтриманими 100 відсотками учасників зборів. Далі на жителів чекає купа паперової роботи – звернення до енергопостачальних організацій за відповідними технічними умовами та виготовлення проектної документації, після чого потрібно найняти ліцензовану монтажну організацію для проведення робіт, які мають бути проведені в міжсезоння – з  1 травня по 1 вересня.

Скільки це коштуватиме і хто за це має платити? Вартість може сказати лише ліцензований проектант. Але дешево не буде точно. Оскільки думки, щодо вартості, різняться, особливо останні кілька місяців, то скажу так: за нашими підрахунками, орієнтовно це 100 тисяч гривень з однієї квартири. За все платитимуть самі мешканці, адже бюджетний кодекс не дозволяє фінансувати заходи з внутрішнього опорядження власного житла з підвищенням його комфортності за бюджетні кошти з усіх рівнів.

Хто має опалювати садочки, школи, лікарні і інші бюджетні та соціальні заклади? Система опалення в місті Володимирі-Волинському складається з 20 котелень, які опалюють і житло, і бюджет, і соціальну сферу одночасно. Тобто, від однієї труби теплоносій заходить в садочок, школу, житловий будинок, бюджетну установу і т.д. Просто відключити будинок від опалення не скрізь можливо. У свій час, при будівництві котелень, проектантами було розраховано, що для обігріву, приміром, 10000 м2 опалювальної площі, котельня має споживати стільки-то кубів газу, на ній повинні бути встановлені електричні двигуни такої-то потужності, які при такому-то тиску в мережі забезпечують комфортну температуру в усіх вищеназваних приміщеннях. І тут ситуація: будинок № 100 від’єднується від централізованого теплопостачання, як наслідок – відбувається  дисбаланс у системі, гідроудари і пориви мереж, необґрунтовані витрати енергоносіїв, а відтак  котельня і мережі потребуватимуть реконструкції зі встановленням менш потужного обладнання. А це вже десятки мільйонів коштів. А якщо по завершенню реконструкції ще один будинок захоче від’єднатися від централізованого тепла, то що тоді? Знову реконструкція? Чи на садочок, школу, пенсійний і будинок престарілих окремі паливні? Таких питань дуже багато. Тож, враховуючи специфіку нашого міста – 20 котелень зав’язаних на усіх групах споживачів, – жодні спеціалісти не рекомендують переведення житла на автономку чи індивідуальне опалення. Бо це буде колапс. Лише дилетанти в цих питаннях можуть заявляти, що це швидко, просто і безкоштовно».

Підготувала Тетяна ІЗОТОВА.

 

 

 

 

 

 

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

два × 2 =