Добігає завершення іще один рік під знаком війни. Іще один рік боротьби, надії, та, на жаль, болючих втрат. Завдяки нашим захисникам, їхнім щоденним подвигам й жертвам Володимир-Волинська громада лишається у тилу воєнного фронту, усіляко підтримуючи та допомагаючи війську. Яким загалом був 2023 рік для нашої громади, які основні проєкти вдалось втілити в життя, ознайомлюємо вас у короткому звіті.
Підтримка ЗСУ та обороноздатності
З початку повномасштабного вторгнення рф в Україну Володимир-Волинська громада системно підтримує обороноздатність країни та допомагає Збройним силам. Адже розуміємо, що підтримка військових формувань є пріоритетом на шляху до перемоги.
Якщо торік на підтримку наших захисників з бюджету громади використано 66 мільйонів гривень, то у 2023 році ця сума суттєва зросла і сягнула 302,4 мільйона гривень. Таким чином 40 відсотків надходжень, які отримала громада від «військового» ПДФО, спрямовано як субвенції для задоволення запитів командирів військових формувань.
Завдяки цим коштам підрозділи ЗСУ мали змогу закривати свої потреби у придбанні техніки, обладнання, запчастин, а також ремонтних роботах, зведенні захисної огорожі на кордоні з Білоруссю тощо.
Окрім наданої підтримки коштом місцевого бюджету, громада допомагала захисникам і завдяки волонтерству. Так, упродовж року працівники виконавчих органів Володимирської міської ради, комунальних підприємств, закладів, освіти, культури та спорту неодноразово передавали свій одноденний заробіток на потреби ЗСУ. До цих донатів долучались і кошти, зібрані на благодійних заходах. Таким чином придбано три позашляховики, три квадракоптери, кілька зарядних станцій, тепловізійних прицілів, тепловізорів, планшетів та біноклів нічного бачення.
Більшість цього обладнання особисто доставив міський голова Ігор Пальонка у місця дислокації 100-ї бригади тероборони та 14-ї ОМБр.
Не забувають у громаді й про родини, які через війну втратили найдорожчих людей. З членами родин загиблих, померлих та зниклих безвісти військовослужбовців міський голова щомісяця проводить зустрічі, аби почути їхні проблеми та допомогти у їх розв’язанні.
Бюджет
План власних доходів загального фонду за січень-листопад 2023 року виконано на 105,7 відсотка, при плані 932 мільйони 115,3 тисяч гривень до бюджету надійшло 985 мільйонів 328,9 тисячі гривень, понад план отримано 53 мільйони 213,6 тисячі.
За рахунок отриманих власних надходжень до бюджету громади і трансфертів з державного та інших місцевих бюджетів у січні-листопаді цього року із загального фонду проведено видатки в обсязі 735 мільйони 339,8 тисячі гривень, або 83,3 відсотка до запланованого на с цей період.
Цьогоріч значну частину надходжень до казни громади довелось передати з місцевого державному бюджету як реверснудотацію, сума якої за 11 місяців становить 280 мільйонів 236 тисячі гривень.
Житлово-комунальне господарство
За 11 місяців року капітально відремонтовано 16 вулиць та провулків громади. На ці роботи використано з місцевого бюджету 56,1мільйона гривень.
Служба місцевих автомобільних доріг розпочала ремонти на дорогах Орані-Новосілки та у селі Дігтів. Продовжувались ремонтні роботи (влаштування тротуару) вул. Зимнівської.
Проведено поточний, ямковий ремонт на 38 вулицях і провулках. На цих вулицях також облаштовані тротуари та дворові доріжки з бруківки. Окрім цього, прогрейдеровано 65 вулиць громади. Цьогоріч капітально відремонтовано три двори (на вул. Поліської Січі, 49,51; Ковельській 102-104; Данила Галицького,9;), ще два у роботі (Ковельська, 73, Луцька 101/1, 101/2).
Управління інфраструктури реалізувало три проєкти-переможці громадського бюджету, зокрема «Встановлення постаменту на кладовищі у селі Ласків», «Чистий двір» (сучасний майданчик для збору сміття на вул. Академіка Глушкова),«Батутний парк» (майданчик на вул. Луцькій,174).
Оновлено 15 контейнерних майданчика для збору ТПВ, закуплено 142 євроконтейнери. Встановлено системувідеоспостереження на Федорівському кладовищі.
За кошти бюджету громади вдалось поліпшити матеріально-технічну базу комунальних підприємств: для КП «Володимиртепло» придбано тракторний напівпричіп, автомобіль Volkswagen, конвеєри для навантаження щепи; для КП «Володимирводоканал» – телеінспецію, два генератори, течошукач; КП «Полігон» отримало два сміттєвози, міні-трактор, трактор-газонокосарку, ще два трактори, вакуумний пилосос для прибирання листя, повітродувки тощо; КП «Троянда» отримало дорожній поливомийний автомобіль, міні-трактор та вантажний автомобіль.
Продовжувалося переведення котелень на тверде паливо. Завершуються такі роботи на котельнях, що на вул. Луцькій, 168-К та на вул. Сагайдачного, 7-К. Здійснюється реконструкція теплових мереж котельні на вул. Шевченка,8-К – Ковельській,12-К, аби в перспективі вивести з експлуатації підвальні котельні у центрі міста.
КП «Володимирводоканал» працювало над відновленням мереж. Капітально відремонтовано водопроводи протяжністю 4,7 км із забезпеченням 70 абонентів вул. Лобачинської у с. Заріччя послугами централізованого водопостачання. Збудовано новий водопровід у селах Суходоли й Ласків, який забезпечив мешканців якісною питною водою. Прокладено каналізаційні мережі на вул. Академіка Глушкова, де під’єднано 120 нових абонентів.
У памках програми підтримки ОСББ й ЖБК проведено капітальний ремонт дев’яти ліфтів. Забезпечили фінансування всіх ОСББ та ЖБК, які подали бюджетні запити. Підключено ще один масив ОСН «Атовець(10 ділянок) до мереж електропостачання Волиньобленерго.
У межах програми «Енергодім» в місті продовжує діяти цільова програма «Тепла оселя», що передбачає відшкодування з місцевого бюджету відсотків за кредитами, залученими ОСББ, які є учасниками програми «Енергодім».
Сприяння розвитку малого і середнього підприємництва
Цьогоріч цільова програма сприяння розвитку підприємництва доповнена ще одним заходом, який передбачає часткове відшкодування вартості придбаних джерел резервного живлення в умовах воєнного стану. На початок грудня часткове відшкодування отримали 49 суб’єктів господарювання, які зареєстровані в громаді, на суму 891 тисячу гривень.
Створено індустріальний парк на території громади, де здійснює діяльність ТОВ «Інвестиційно-керуюча компанія «Бюро інвестиційних програм»». За розпорядженням уряду індустріальний парк «Володимир» включений до реєстру індустріальних (промислових) парків України. Здійснюються роботи щодо під’єдання до земельної ділянки необхідних комунікацій.
Освіта
У теперішніх реаліях одним із пріоритетів у забезпеченні дітей громади освітніми послугами є створення безпечних умов для всіх учасників освітнього процесу.Відтак цьогоріч продовжилось удосконалення внутрішнього простору приміщень укриттів.
Зокрема проводилась підготовка до будівництва укриття для ліцею ім. О.Цинкаловського, де проведені археологічні дослідження та завершуються проєктні роботи. У наступному році першочерговим завданням буде будівництво укриття та введення його в експлуатацію.
Приділялась увага і зміцненню матеріально-технічної бази та проведенню ремонтів закладів дошкільної освіти за кошти місцевого бюджету. У дитячих садочках встановлено систему відеоспостереження, придбані генератори. У ЗДО «Казка», «Волиняночка», «Вишиванка» та ЗДО с. Заріччя проведені ремонти у найпростіших укриттях, що дало можливість розширити їх, аби приймати більшу кількість дітей. Подбали в укриттях і про систему вентиляції.
У 2023 році здійснено утеплення фасадів ЗДО села Суходоли, ЗДО «Волиняночка» та ЗДО «Дзвіночок». Такі ж роботи проводились і у ЦПО.
Подбали і про зміцнення матеріально-технічної бази і загальноосвітніх закладів освіти Зокрема, проведено: у ліцеї № 1 – капітальний ремонт харчоблоку та обідньої зали,у ліцеї № 2 – капітальний ремонт спортивного майданчика, у ліцеї № 3 – капітальний ремонт покрівлі, у ліцеї ім. О. Цинкаловського – придбання лінгафонного кабінету, ліцеї № 5 – почали ремонт спортивного майданчика, у ліцеї с. Суходоли – капітальний ремонт покрівлі (з енергозбереженням).
Цьогоріч початкову школу №7 перепрофільовано у міську гімназію, завдяки чому володимирські діти мають змогу далі здобувати освіту у стінах свого навчального закладу після реформування обласного ліцею «Центр освіти».
Молодіжна політика та спортивна робота громади
З метою забезпечення змістовного та якісного дозвілля молоді громади міська рада прийняла рішення про створення філії комунального закладу «Центр культурних послуг» – «Володимирського молодіжного центру».
Важливе місце в роботі управління з гуманітарних питань відведено роботі з дітьми пільгових категорій, які отримують кошти на придбання шкільної та спортивної форм, шкільне приладдя, а також грошові допомоги та подарунки до новорічно-різдвяних свят.
З метою соціальної підтримки сімей із дітьми та соціальної згуртованості за сприяння ЮНІСЕФ у Володимирі відкрито для дітей громади та ВПО стаціонарну локацію – точку «Спільно» у культурно-мистецькомуцентрі.
Поліпшено матеріально-спортивну базу. Зокрема, проведено капітальний ремонт бігових доріжок стадіону «Олімп», поточний ремонт з усунення аварій огорожі стадіону, капітальний ремонт будівлі плавального басейну. У ДЮСШ ім.О.Зінкевича здійснюється поточний ремонт спортзалу «Космос».
Завдяки підтримці місцевого бюджету забезпечено участь футбольної команди «Ладомир» у чемпіонатах України серед жіночих команд з футболу та футзалу та команди ФК «Володимир» у чемпіонаті області з футболу.
Розвиток культури та мистецтва
Зміцнювалася і матеріально-технічної бази міських закладів культури, зокрема здійснені : у ЦКП –реконструкція даху та енергозберігаючі заходи, у клубі с. Федорівка – капітальний ремонт санвузла, у будинку культури с. Суходоли –реконструкція системи опалення, у дитячій музичній школі – поточний ремонт з усунення аварійного стану приміщення, виготовлення ПКД на реставрацію будівлі, у художній школі ім.М. Рокицького – поточний ремонт з усунення аварійного стану огорожі та аварійного стану підлоги, історичний музей ім. О. Дверницького – реставрація фасадів.
Соціальний захист населення
На реалізацію місцевої програми соцзахисту населення витрачено понад 14,8 мільйона гривень. Зокрема, виділялись кошти на: матеріальну допомогу на вирішення невідкладних матеріально-побутових питань (10 тисяч грн на родину одноразово); грошову допомогу на домогосподарство для часткового покриття витрат на житлово-комунальні послуги (1500 грн);фінансову підтримку дітям загиблих (померлих) учасників АТО/ООС (прожитковий мінімум на дитину щомісячно); вітання з нагоди дня народження дітей та батьків загиблих (померлих) учасників АТО/ООС (1000 грн), одноразові допомоги сім’ям загиблих (50 тис. грн.); на встановлення пам’ятників загиблих (20 тис. грн); на проведення поховань загиблих воїнів.
Виплачено: одноразову грошову допомогу 1083жителям громади, які потрапили в складне матеріальне становище, на лікування на загальну суму – 3,8 мільйона гривень; допомогу на лікування онкохворим та тяжкохворим дітям до 23 років в сумі 835тисяч гривень отримав 101 громадянин.
Охорона здоров’я
За 11 місяців заклади охорони здоров’я громади отримали з місцевого бюджету близько 69 мільйонів гривень, в тому числі ТМО – 65,8мільйона, центр первинної медичної допомоги – 2,09 мільйона, стоматологічна поліклініка – 1,04 мільйона.
Цього року Володимирське ТМО отримало статус кластерної лікарні, що дає можливість подальшого розвитку закладу із розширенням послуг для мешканців. За кошти бюджету громади проводилась реконструкція приймального відділення, замінено ліфти, придбано нове обладнання та виконано інші ремонтні роботи.
Ведеться робота зі створення реабілітаційного центру для військовослужбовців. Територію колишньої інфекційної лікарні розчищено та підготовлено до будівельних робіт, тендер на які невдовзі буде оголошено.
Тим часом захисники, яких упродовж року проліковано у ТМО більше двох тисяч, отримують послуги у реабілітаційному відділенні медзакладу. З бюджету громади виділяються кошти на їхнє поліпшене харчування, а також на титанові пластини та медикаменти.
Міжнародна діяльність та участь у проєктах
Упродовж року, що минає, громада продовжила активно розвивати та розширювати кордони міжнародної співпраці.
Так, у червні відбулось офіційне підписання угоди про співпрацю з польським містом Мальборк, а на початку листопада міський голова Ігор Пальонка підписав таку ж угоду із британським Нерсборо. Від обох нових партнерів громада уже отримала відчутну допомогу та підтримку, зокрема від Нерсборо – два пожежні автомобілі.
Частими гостями у нас цьогоріч були представники із Кетшина та Кентшинського повіту, які доставляли в Україну гуманітарну допомогу. Неодноразово відвідували Володимир і литовські парламентарі, а також волонтери міжнародної організації «Blue/Yellow». Завдяки партнерам організовано літній відпочинок для дітей пільгових категорій з громади.
Міжнародна співпраця дала позитивні плоди у вигляді успішної реалізації спільних проєктів. Зокрема, цьогоріч завершився українсько-польський проєкт «Готський шлях: спільна історична реконструкція та віртуальна подорож в минуле» проведенням міжнародної наукової конференції та «Сімейним днем» у музеї.
Завдяки проєкту «Правильні дії у правильний час», що реалізувався спільно зі Цвікау, Володимирське ТМО отримало автомобіль екстреної допомоги. У межах проєкту «Профілактика та подолання наслідків пандемії COVID-19» стаціонарне відділення терцентру має реабілітаційні ліжка, кварцеві лампи та небулайзери. Німецька програма GIZ, реалізація якої продовжиться і в наступному році, передала нові генератори, інструменти для комунальників та автомобіль.
Ефективною для Володимир-Волинської громади є участь і у проєкті «ГОВЕРЛА» USAID, за яким отримано і інструменти, і нову техніку та обладнання для комунальних підприємств, а також проведено багато тренінгів й навчальних заходів для працівників міськвиконкому та мешканців.