Лариса Петрівна Косач. Леся Українка. Окраса і гордість української нації, одна з фундаторів української літератури. Одержима. Волинська Мавка українського мистецького слова. Славна драгоманівка, борчиня за емансипацію жінки. Її талант виявився у багатьох різновидах літературної праці: поезії, драматургії, прозі, літературній критиці і публіцистиці, перекладацькій роботі і фольклористиці. Вона знала понад десяток мов, що давало можливість займатися перекладами, читати мовою оригіналу твори зарубіжних авторів.
Дитина літературної родини, Леся рано виявила поетичні здібності: у Колодяжному дев’ятирічною написала свій перший вірш «Надія» і відтоді уже не переставала творити.
Особисте життя цієї мудрої та сильної жінки було непростим. Саме цій темі приурочили поетичний вечір під назвою «Кохати і бути коханою» з нагоди 154-ої річниці з дня її народження, який пройшов в етногалереї «Русовичі» за участю багатьох поціновувачів творчості нашої славної земляки. Життєвими сторінками славної поетеси вміло повели спікери заходу, організованого спільно власницею етногалереї Марією Доліновською та працівниками Нововолинського палацу культури, Марія Горнік та Оксана Ковальчук.
1886 року Максим Славінський – товариш Михайла Косача уперше приїхав до Колодяжного. Йому на той час було 18 років, а Лесі – 15. Це і було її перше кохання. Їх об’єднала любов до поезії Геріха Гейне. Юнак дуже запав у серце дівчинки, але на її почуття він не відповів.
Коли Лесі виповнилося 24 роки, у Києві в будинку родини Косачів винаймав житло грузинський хлопець Нестор Гамбарашвілі. Його на той час виключили з Московського університету за участь у студентському русі. Отож продовжував навчання вже у Київському університеті. З Лесею він вивчав французьку мову, а її вчив грузинської. Їх роман тривав недовго, бо коли Леся поїхала лікуватися у Ялту, Нестор одружився на багатій дівчині. Дуже важко пережила Лариса Косач цю зраду, писала йому листи, на які він не відповідав.
Найщиріше кохання Леся Українка відчула до Сергія Мержинського, з яким вона познайомилася влітку 1897 року. Але, на жаль, і воно не було взаємним, хоча дівчина не залишала його аж до останньої днини. Сергій вважав їхні стосунки просто дружбою, бо він кохав іншу жінку. Незважаючи ні на що, вона дуже важко пережила смерть коханого, а від стресу рятувалася працею. За ту страшну ніч у Мінську, коли Сергія не стало, вона написала «Одержиму», в якій переплелися почуття любові і ненависті.
Коли Лесі виповнилося 36 років, її обранцем став музикознавець і збирач фольклорних пісень Климент Квітка. І хоча вона була старшою за нього на 9 років, та їх об’єднували спільні фольклорні експедиції, записи кобзарських дум, сімейні наукові ради.
Були у Лариси Косач й інші романтичні захоплення, скажімо дослідники твердять про короткочасний роман із Агатангелом Кримським. Та все ж таки втрат і розчарувань мала більше. Та незважаючи на це, продовжувала творити свої шедеври.
На вечорі прозвучало багато її творів, а уривок із «Одержимої» у виконанні Ірини Бондар викликав цілий шквал емоцій та оплесків. Родзинкою заходу стали пісні на слова Лесі Українки, які виконували Інна Левкова, Вікторія Харатіна, Алла Бойко та юна піаністка і солістка Олександра Франчук.
Валентина ПЕТРОЩУК