Різдвяний Святвечір за новоюліанським церковним календарем святкується 24 грудня. У цей день віруючі дотримуються останнього дня посту і за традицією, дорослим не можна їсти, поки на небі не з’явиться перша зірка.
Коли зійде перша зірка
Сьогодні, 24 грудня 2024 року, у Володимирі першу зірку можна буде побачити приблизно о 16:26. Це час, коли на небі з’явиться планета Венера, яка цього року символізує “різдвяну зірку”.
Зазвичай, вечерю на Святвечір розпочинають після появи першої зірки, яка символізує народження Ісуса Христа. Однак, через хмарну погоду сьогодні у Володимирі, спостерігати зірку може бути складно. Незважаючи на це, традиційно вважається, що вона з’являється приблизно через 30 хвилин після заходу сонця.
Традиції на Святвечір
У 2024 року, враховуючи зміни в календарі святкувань, багато українців відзначають Святий вечір – 24 грудня. Сьогодні Святий вечір дедалі більше сповнюється не лише релігійним, а й традиційно родинним святом.
Ключові звичаї Святого вечора залишаються незмінними:
- Дванадцять пісних страв. Кожен регіон зберігає свої особливості, але незмінною залишається кутя – символ достатку та єдності.
- Запалювання свічки. Вогонь символізує світло Вифлеємської зірки та запрошує Христа увійти в дім.
- Солом’яний або сінний декор. Солома, розстелена на столі або під скатертиною.
Новий календар змінив церковні свята
Нагадаємо, що з 1 вересня 2023 року Православна Церква України (ПЦУ) перейшла на новоюліанський церковний календар, тому дати деяких свят змістилися. Різдво українці можуть святкувати як у грудні, так і в січні.
Виходячи з цього, в Україні дійсно є “два Різдва”. Точніше, дві дати, у які можна відзначати день народження Ісуса Христа від Діви Марії у Віфлеємі. Водночас святкувати Різдво і 25 грудня, і 7 січня – двічі – православна людина не може.