Про боротьбу з корупцією говорили під час зустрічі у залі засідань районної ради із керівником Львівського територіального управління Національного антикорупційного бюро України Тарасом Лопушанським. До спілкування із гостем долучились представники громадських організацій району, керівники структурних підрозділів та голови РДА і райради Наталія Василець та Роман Гук.
Розповісти про роботу нового правоохоронного органу України, котрий працює вже два з половиною роки, та дізнатись про проблеми нашої місцевості – так окреслив мету свого візиту Тарас Лопушанський. Він наголосив, що завданням антикоропунційного бюро є боротьба з корупцією серед вищих ешелонів влади. НАБУ здійснює досудове розслідування корупційних злочинів здійснених високопосадовцями ( категорії «А»), суддями, керівниками великих держпідприємств, особами офіцерського складу силових структур тощо.
Як зазначив керівник Львівського теруправління НАБУ, на Володимирщині наразі немає держслужбовців, що належать до категорії «А», проте є особи, котрі можуть зацікавити бюро, адже належать до їхньої юрисдикції, а це в першу чергу депутати облради, судді, прокурори, керівники правоохоронних органів. В той же час у поле зору бюро можуть потрапити і інші посадові особи у справі котрих фігурують суми більші, аніж 500 прожиткових мінімумів, тобто близько 900 тисяч гривень.
Окрім головного офісу в столиці працюють територіальні управління у Львові, Харкові та Одесі. Аби потрапити на роботу до національного бюро, штат якого налічує близько 700 працівників, пробували свої сили понад 40 тисяч фахівців. Чималий конкурс пройшов і керівник Львівського теруправління. Утім, як стверджує Тарас Лопушанський, саме такий прискіпливий відбір дозволив сформувати високофахову команду молодих професіоналів, середній вік яких 25-35 років.
За три роки роботи детективами бюро проведено сотні розслідувань, зокрема відкрито 609 кримінальних проваджень, оголошено понад 175 підозр та більше двох сотень обвинувальних актів. Серед осіб, справами котрих займались спеціалісти НАБУ, – керівники фіскальної служби, рахункової палати, ЦВК, депутати ВР, заступники міністрів, судді. У кожній п’ятій справі фігурантами є керівники великих держпідприємств. Є серед них і особи з Волині – представники судової гілки та екс-голова Любомльської РДА.
Наразі до суду скеровано 135 справ, але поки що оголошено лише 30 вироків. Економічний ефект від роботи НАБУ становить понад три мільярди гривень. Тарас Лопушанський визнає, що корупційні справи просуваються дуже повільно, а значну частину з тих, що були скеровані до суду, взагалі ще не почали розглядати.
– Аби змінити систему потрібен антикорупційний суд, створення котрого зараз у всіх на слуху. Саме такий суд розглядатиме справи, над якими працює наше бюро. Тоді все відбуватиметься швидше і простіше, адже районні суди дуже часто не мають можливості розглядати подібні справи через завантаженість та нестачу суддів, – каже Тарас Лопушанський.
Ще одна проблема, яка турбує НАБУ, – позбавлення можливості знімати інформацію з телекомунікаційних мереж, тобто автономно прослуховувати телефонні розмови за рішенням суду. Це можуть робити лише поліція та СБУ, причому аналогічні органи у європейських країнах мають право прослуховувати розмови осіб, котрих підозрюють в корупції. Аби виправити цю ситуацію, депутатам лишень потрібно внести відповідну поправку до однієї зі статей кримінально-процесуального кодексу. Але робити це вони не поспішають.
Тарас Лопушанський повідомив, що при НАБУ діє рада громадського контролю, котру сформовано цими днями. Новий дорадчий орган матиме конкретні повноваження, що полягають в контролюванні роботи нацбюро, а також у впливі на формування кадрів, адже представники ради братимуть участь у конкурсній комісії. Склад громадської ради оновлюватиметься щороку і кожен активіст може висунути свою кандидатуру.
Окрім виявлення злочинів, пов’язаних із корупцією, фахівці бюро займаються і превентивними заходами щодо вчинення подібних правопорушень. Так спеціалісти НАБУ контролюватимуть використання європейських коштів, котрі має виділити Польща на ремонт українських митно-пропускних пунктів та доріг у прикордонних областях.
Боротись з корупцією потрібно спільними зусиллями, наголосив насамкінець керівник теруправління антикорупційного бюро, адже це явище, що хоч і є практично в усіх європейських країнах, але простими громадянами там не відчувається, в той час коли в Україні воно перейшло усі граничні межі і становить загрозу національній безпеці держави. Тому зниження критичного рівня корупції – головне завдання, яке ставлять перед собою фахівці НАБУ.
Детективам бюро, яких на всю Україну дише дві сотні, у їхній роботі дуже допомагає співпраця з громадськими активістами та представниками ЗМІ. Тарас Лопушанський зазначив, що кожен громадянин, який має інформацію щодо можливого вчинення корупційних злочинів високопосадовцями, може повідомити про це НАБУ, зателефонувавши на безплатну телефонну лінію 0-800-503-200, яка працює у будні дні з 9 до 18 години. Надіслати звернення можна і з допомогою електронної форми на офіційному веб-сайті НАБУ, або ж надіслати заяву із викладеними фактами корупційного правопорушення, поштою до Львівського теруправління Національного антикорупційного бюро за адресою: 79005, м. Львів, вул. Коперника, 4, e-mail: lviv@nabu.gov.ua.
Тетяна ІЗОТОВА.