На головну Новини Корупція у середньовічному Володимирі та жителька міста, чий портрет написав Врубель

Корупція у середньовічному Володимирі та жителька міста, чий портрет написав Врубель

225

Кілька десятків краєзнавців, археологів та науковців-істориків зібрались у приміщенні КМЦ аби поділитись своїми напрацюваннями та новими відкриттями на науковій історико-краєзнавчій конференції «Хроніки Ладомерії», присвяченій 1030-й річниці заснування нашого міста. Такий захід уже втретє організовує адміністрація ДІКЗ «Стародавній Володимир» за підтримки управлінь культури міськвиконкому та облдержадміністрації.

Розпочалась конференція із приємностей – начальник  відділу культури і туризму міськвиконкому Роман Віслобоков вручив подяки міського голови запрошеним гостям: доктору історичних наук Святославу Терському, кандидату історичних наук Григорію Охріменку, протоієрею Михайлу Іванському, кандидату історичних наук Оксані Штанько та іншим. Такі ж відзнаки були вручені учасникам конференції і від облдержадміністрації.

- реклама -

Доповіддю про дослідження палеометалевих виробів Волині та Полісся відкрив конференцію Григорій Охріменко, який є відомим дослідником праісторії нашого краю. З його слів, Волинь займає особливе місце як в історії України, так і в історії Європи. Про це свідчать і знахідки на теренах нашого краю.

Зокрема, таких артефактів, що належать до бронзового віку, налічується на Волині близько двох сотень. Від початку доби бронзи (початок ІІІ тис. до н.е.) провідні науковці України, Польщі сходяться на думці про функціонування шляху від київських гір до сучасного Володимира з відгалуженнями біля Західного Бугу на північ – аж до Балтії, півдня – Подністров’я, Подунав’я, на захід. Цей напрямок переміщення виробів, міграцій межею Полісся і Волині був актуальним і в часи раннього та пізнього середньовіччя.

Результатами свого дослідження поділився і постійний учасник конференції, доктор історичних наук із Львівської Політехніки Святослав Терський. Його цьогорічна стаття присвячена матеріальній культурі населення Володимира у 17 столітті за археологічними знахідками. Зокрема, тими, які було віднайдено під час розкопок наприкінці 90-х років в урочищі Апостольщина (територія сучасної міської гімназії). Тут археологи виявили кілька гончарних ям, заповнених фрагментами посуду, що свідчить про те, що у цьому урочищі добувалась глина, а також поховання, поруч з яким знаходився невеликий скарб – горщик зі срібними монетами 17 століття. Ці знахідки поповнили археологічну виставку міського історичного музею «Побут середньовічного Володимира».

Долучились до конференції  і учасники археологічної експедиції, котра днями закінчила перший етап дослідження валів, на чолі із керівником Андрієм Петраускасом. Він поділився результатами проведеної роботи, а саме перетину валу при в’їзді на територію, де планується зведення реконструкції дерев’яної в’їзної вежі. В результаті, вдалось виявити знахідки періоду від 9 по 17 сторіччя – гончарний посуд тощо. А завдяки залишкам старого дерева, яке довелось викорчовувати дослідникам, вдалось віднайти культурний шар, що належить до початку І тисячоліття. А значить, люди на цій території жили задовго до заснування міста. Для того аби детальніше дослідити вали, потрібно продовжити розкопки. На цьому наголосив і директор заповідника Володимир Пикалюк.

Цікаве дослідження провела завідувач сектору обліку, паспортизації та наукових досліджень Світлана Федосєєва,  присвячене Гридшиним воротам окольного замку Володимира 10-13 століть, які охороняли підступи до середньовічного міста з боку давнього Галицького тракту. З допомогою художниці Алли Марковської вдалось зобразити гіпотетичну реконструкцію воріт, що згадуються у давніх літописах.

Про магдебурзьке право на Волині представив доповідь викладач Володимир-Волинського агротехнічного коледжу Анатолій Пісоцький. Він розповів про корупцію, яка панувала у нашому місті в часи середньовіччя та розкрадання казни тодішніми чиновниками. Про це свідчить той факт, що у Володимирі після отримання магдебурзького права мали збудувати ратушу – та  оголошено про це було в один період, а зведено будівлю аж через 14 років.

Науковий співробітник ДІКЗ «Стародавній Володимир» Орися Вознюк розповіла про дворянку Софію Мандрику, яка жила у Володимирі і яку намалював знаменитий художник Врубель. Про цю історію дослідниця дізналась від племінниці Олександра Цинкаловського Наталії Грабарчук. Ця загадкова жінка, про яку, на жаль, збереглось мало відомостей, проживала у Володимирі в родині відомого художника Мирослава Зубінського і була похована на Ладомирському кладовищі.

Усі наукові статті та повідомлення дослідників, а  їх цьогоріч понад два десятки, увійшли до третього випуску збірника «Хроніки Ладомерії». Серед них і стаття, присвячена мандрівкам селами Володимирщини, що зникають, спільно підготовлена Орисею Вознюк, журналісткою інтернет-видання «Волинь UA» Ярославою Вознюк та авторкою цих рядків.

Тетяна ІЗОТОВА.

 

 

 

 

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

5 − два =