На головну Інтерв'ю Косметолог міського обличчя: інтерв’ю з головним архітектором міста Тарасом Кибою

Косметолог міського обличчя: інтерв’ю з головним архітектором міста Тарасом Кибою

50

З головним архітектором міста Тарасом Кибою зустрілись, аби роз’яснити читачам одне з важливих нових правил благоустрою багатоповерхівок, втім, ця розмова поступово перейшла до інших тем. На столі посадовця – невеликий пластиковий макет пам’ятника, якого у нашому місті немає. Про нього й запитую. Виявляється, це одна з проектних пропозицій, подана на конкурс.

– Тарасе Ярославовичу, але ж проект пам’ятника «Борцям за волю України» уже обговорювали…

- реклама -

– Власне, тому що обговорювали, прийшли до думки оголосити конкурс. Рішенням міськвиконкому у листопаді минулого року затвердили положення про нього та склад конкурсної комісії. Серед тих, хто буде визначати кращий проект пам’ятника, голови обласних організації Національної спілки художників Володимир Марчук, Національної спілки архітекторів України Тарас Рабан, начальник управління містобудування та архітектури ОДА Микола Томчук, місцеві спеціалісти, а також депутати міськради. Наразі маємо дві проектні пропозиції, але є ще час для подачі заявок на участь у конкурсі. Дизайн-проект учасника повинен відповідати художньо-естетичним вимогам, створювати цілісний монументально-ландшафтний ансамбль через гармонічне поєднання елементів паркового дизайну та врахування специфіки міста, його історії, сьогодення, забезпечення оглядовості пам’ятного знаку. Звичайно ж, проект повинен бути неповторним та несхожим з пам’ятниками в інших містах України. Конструкція має бути довгостроковою. Серед заохочень до участі в конкурсі є те, що саме переможцям надається право розробки та реалізації робочих проектів в натурі.

– А які думки з приводу осучаснення центральної площі міста?

– Тут ми вирішили використати не лише художній, а й науковий підхід до пошуку концепції нового вигляду площі Героїв. Так, разом з першим заступником міського голови Ярославом Матвійчуком звернулись до Львіського політехнічного інституту за допомогою їхніх творчих студентів, які можуть запропонувати нове, можливо нестандартне бачення оформлення центру міста. Це буде ряд курсових робіт, усі з них пройдуть обговорення за «круглим столом», отримають висновки художньої ради. Кращі роботи стануть предметом дипломних проектів випускників, де вже під керівництвом науковців будуть деталізовані усі аспекти. Завдання окреслено чітко: збереження функцій площі за умов регенерації історичного середовища. Звичайно, ми зібрали та надали навчальному закладу і графічні матеріали, і інформацію про наше місто, і усі старі фотографії, які вдалось розшукати. Тож очікуємо багато цікавих пропозицій.

Якщо над виглядом центру міста лише думаємо, то його околиця вже невдовзі отримає прикрасу – плануємо у цьому році встановити в’їзний знак у центрі дорожнього кільця на автошляху з Устилуга. Це, безперечно, найкраще місце, адже цей знак стоятиме на перетині міжнародної траси з об’їзною дорогою. Вже розроблено його проект, кошторис, залишається втілити задум в життя.

– Торік багато розмов велося навколо необхідності спорудження в місті фонтану. Тепер про це не згадують?

– Багато хто, зокрема, і обранці громади мотивували завершення обговорення цієї теми наявністю важливіших проблем у місті, для розв’язання яких варто використати заплановані на фонтан кошти. Хоча, на мою думку, що фонтан не був би зайвим. Не для приїжджих, не для туристів, які очевидь бачили незвичайні кольорові та музичні фонтани у інших містах України, чи в Європі, а для місцевих жителів! Він міг би оновити рекреаційну функцію парку «Слов’янський», створити умови для приємного сімейного відпочинку, щоденних прогулянок мам з дітьми. Хіба містяни не заслуговують на це?

– Чи буде облаштована обіцяна рекреаційна зона біля річки Риловиці?

– Пересічним громадянам зазвичай важливо побачити кінцевий результат. Але коли йдеться про облаштування відпочинкової зони, то слід розуміти, що більш значущою є та частина робіт, яка на перший погляд непомітна. Ось розпочинається перша черга реалізації проекту поліпшення гідротехнічного стану тієї території, яка обійдеться у тисяч 300. Але вона потрібна, щоб врятувати сам острів. Його необхідно підняти не менш, ніж на 30 сантиметрів, укріпити. Інакше його заливатиме щороку черговою повінню, і ніякі споруди на ньому не втримаються, та й крім верб, жодні рослини не приживуться. Тому без цих попередніх гідротехнічних заходів ніяке інше зовнішнє облаштування не проводитиметься, адже воно було б даремне.

– Що ж, забудова – це процес, який не те що не любить поспіху, а й узагалі триває постійно. Скажімо, генплани міст також стараються затверджувати на 15-20 років. У нас цей основний містобудівний документ діє?

– Так, генеральний план затверджений і зараз ми його виконуємо. Звичайно, не можемо розвивати місто у північному напрямку, як планувалось раніше, адже там землі Міноборони, які можна передати громаді лише за рішення уряду, а там на такий крок не підуть у зв’язку з воєнними діями на Сході. Якщо вже зачепили тему військового відомства, то скажу, що неймовірно великих зусиль керівників відразу кількох управлінь та відділів міськвиконкому займає просування бодай на крок будівництва 44-квартирного будинку. Заважає і бюрократична тяганина, і процеси отримання технічних умов. Але думаю, що попри всі перешкоди десь у листопаді цього року будинок буде добудовано.

До речі, що у Володимирі-Волинському одними з перших в Україні встановлено межі історичного ареалу, зони регулювання забудови та археологічну цінність культурного шару. Тобто, у нас є генплан розвитку історико-культурного заповідника «Стародавній Володимир», який затверджений на сесії міської ради 28 серпня 2004 року. Територія заповідника становить 14,5 гектара і до його складу входять шість пам’яток національного і 19 – місцевого значення. На жаль, очікуваної значної державної підтримки на розвиток заповідника не маємо. А от особливості забудови виникли: все будівництво на його території можливе лише з дозволу управління культури та туризму облдержадміністрації, яка є органом охорони культурної спадщини. Та й проведення археологічних досліджень ой яке недешеве. Такі роботи можуть коштувати до 20 тисяч гривень. Але без відповідного висновку будувати заборонено, тож прошу громадян ставитись до норми закону відповідально. Приміром, не так давно у нашому управління працювали інспектори Держархбудконтролю, які усю документацію на будівництво тотально перевіряли саме на наявність археологічних висновків. Уже розпочато спорудження житлових будинків на вулиці Луцькій. Так от, проведення археологічних робіт у фірми-забудовника було на першому місці. І лише ОДА погоджувала можливість зведення багатоповерхівки.

– Житлове будівництво узагалі почало розвиватись швидкими темпами. Чи усуне це проблеми з чергою на житло?

– У порівнянні з багатьма попередніми роками – це житловий будівельний бум. Крім вже згаданої багатоповерхівки зводиться ще один дев’ятиповерховий будинок. Є наміри забудовника звести ще дві секції біля нових багатоквартирних будівель на вулиці Драгоманова. А також є два звернення нових інвесторів про можливості співпраці. Втім, усі вони – структури комерційні, квартири продаватимуть.

А відповідно до статті 7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», органам місцевого самоврядування заборонено вимагати від замовника будівництва надання будь-яких послуг, в тому числі передачу майнових активів (житла), навіть шляхом викупу. Законодавством чітко встановлено, що забудовник лише бере пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, а кошти, отримані як пайова участь, використовуються на розвиток інженерно-транспортної чи соціальної інфраструктури міста. Тож говорити про виділення у новобудовах квартир для пільгових категорій містян не можемо.

– Давайте поговоримо про те, що вам, як головному архітектору міста, важливо донести до громади – вигляд фасадів багатоквартирних будинків.

– З метою утеплення квартир та будинків люди масово обклюють їх пінопластом. Так, це дійсно дієвий спосіб зберегти тепло, але якщо власники приватних садиб згодом спокійно фарбують це покриття на власний смак, то з мешканцями квартир виникають проблеми. Звичайно, міськвиконком з розумінням та навіть підтримкою ставиться до таких ініціатив, але вкотре рекомендуємо розфарбовувати утеплені стіни лише у кольори загальних фасадів. Така практика існує і в інших містах. Ми не вказуємо, яким має бути колір будівлі, але просимо, аби вона не була картатою. Це не просто чиясь примха, а пункт 7.8 новоприйнятих правил благоустрою міста.

Крім того, самочинна зміна кольору частини фасаду підпадає під статтю адмінкодексу і веде за собою покарання у вигляді штрафу від 340 до 1360 гривень. Думаю, ці кошти краще використати на приведення до ладу тієї частинки фасаду, яку ви утеплювали. Приклад, коли мешканці з розумінням поставились до вимог благоустрою та перефарбували фасад, ми маємо на вулиці Академіка Глушкова, 6. Найближчим часом будуть відбуватись рейди спільно з муніципальною поліцією міста, тож хотілося б, щоб до їх проведення громадяни свідомо поставились до свого обов’язку та виправили помилки у кольоровому оформленні частин фасадів багатоповерхівок.

– Дійсно, люди можуть і не знати багатьох нюансів сфери будівництва та архітектури…

– Завжди наголошу на тому, що основне завдання управління, яке очолюю, – допомогти людині, яка будує. Не заперечую, паперова робота тут займає багато часу, але правильно оформлені документи стануть запорукою того, що вже при оформленні будівлі не виникне проблем ні з реєстрацією, ні з Держархбудінспекцією. На жаль, у індивідуальному житловому будівництві учасників АТО все не надто оптимістично. Наприклад, з виділених 157 ділянок під забудову для цієї категорії громадян, лише двоє власників виготовили будівельні паспорти. Прикро, що на цих землях ніхто не будує, адже вони вишукувались з останніх можливостей, бо ж місту нікуди розширюватись. А час іде, законодавство змінюється, скажімо, з 90-х років тричі мінявся тільки основний закон, а ще ж чимало супутніх чи підзаконних актів. У людей виникають такі проблеми з переоформленням документів, що на їх розв’язання йдуть місяці чи навіть роки. І врегулювати кожну індивідуальну ситуацію – наше завдання. Відразу зауважу, що найближчі зміни до закону вступлять у дію з 1 червня 2017 року, тож неважко передбачити, що в окремих громадян виникне потреба документальних змін, тож ми готові розглядати кожен окремий випадок, надавати необхідну допомогу та консультації жителям міста.

Юлія ПАШКОВА.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

девятнадцять − вісімнадцять =