Новини

Кожедуб очолює список найкращих асів Другої світової

Архів
37 переглядів

«Хіба можна зневажувати ім’я видатного українця, який винятково відзначився у Другій світовій війні і за те, що був українцем, зазнавав утисків від Сталіна?» – з порога поцікавився наш читач Петро Голячук . Він прийшов висловити свою думку щодо ймовірного перейменування вулиці Івана Кожедуба, адже вважає, що її змінювати не можна. А цю позицію підкріпив цитатами з історичної книги «Україна-Русь. Українська звитяга» публіциста Володимира Білінського.

У розділі, присвяченому найкращому льотчику-винищувачу Радянського Союзу, генералу Івану Кожедубу найперше йдеться про те, що навіть Радянська енциклопедія акцентувала: народжений на Сумщині у сім’ї українських селян, майбутній герой був українцем. Автор книжки зауважує, що показовим є історія присудження Кожедубу звання Героя Радянського Союзу, яке в той час надавалося з особистого дозволу Сталіна. Й існувало неписане, але «залізне» правило: спершу отримати звання мали росіяни, а лише тоді українці. «Тому коли Кожедубу надавали перше звання Героя 4 лютого 1944 року, Сталін довго притримував підписання указу, хоча прізвище льотчика йшло у загальному ряду й не несло чисто «українського» навантаження», – йдеться у книзі.

На той час Сталін визначив «планку» для присвоєння льотчикам звання Героя – 20 збитих літаків. Тож коли Іван Кожедуб особисто в боях знищив 45 літаків, постало питання про нагородження його другою «Золотою Зіркою». А оскільки генсек і поголовно всі члени Політбюро не любили українців, то не могли допустити, аби поряд з улюбленцем Сталіна асом Покришкіним, на той час уже двічі Героєм, з’явилося ім’я якогось Кожедуба. Тож спершу Покришкіну присвоїли третю «Зірку», а тоді вже нашому земляку – другу.

Але найцікавіше історія повернулася після завершення Другої світової, коли з’ясувалося, що тричі Герой Покришкін збив 59 літаків, а Іван Кожедуб, який мав лише дві «Зірки», – аж 62. Насувався великий військовий скандал, а ще наближався Нюренберзький процес, на якому Сталін хотів показати себе справедливим. Тому 18 серпня 1945 року генсек вимушено присвоїв третю «Зірку» українському льотчику, але перед тим зробив тричі Героєм маршала Жукова, таким чином збільшивши кількість титулованих росіян.

Чому ж Івана Кожедуба вважають найкращим асом Другої світової війни, який очолював топ-7 льотчиків-винищувачів? У рейтингу, складеному з допомогою сучасних комп’ютерних розрахунків, українцю Кожедубу присвоєно 1760 балів, тоді як німцю Гартманну – 1560, хоча перший офіційно збив 62 літаки, а другий 352. Але враховується при цьому не лише цифра знищених машин, а й інші обставини: скажімо, Кожедуб досягнув свого результату у 120 боях, а Гартману для цього знадобилося 825; перший жодного разу не був збитий, а другий – аж тричі; а ще свого першого літака Гартманн збив на 100-му вильоті, а Кожедуб – вже на 40-му.

«Як унікальний за своєю ефективністю ас Другої світової війни й українець за національністю Іван Кожедуб вартий того, щоб його ім’я носила одна з вулиць нашого міста», – переконаний Петро Голячук.

Від редакції: На першому засіданні робочої групи з перейменування вулиць вулицю Кожедуба вирішили виключити зі списку тих, які мають бути перейменовані.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up