На головну Новини «Кредитні канікули»: як відтермінувати виплати на час карантину?

«Кредитні канікули»: як відтермінувати виплати на час карантину?

70

Жорсткий карантин через коронавірус – справжній стрес для української економіки. Згідно з опитуванням соціологічної групи «Рейтинг», наразі 32% українців перебувають у відпустці за власним бажанням, 4% – втратили роботу. Чимало з тих, хто опинився у скрутному становищі через карантин, мають кредитні зобов’язання. Аби піти назустріч позичальникам, президент Володимир Зеленський доручив НБУ розробити програму«кредитних канікул». Які банки вже пропонують відстрочку і як нею скористатись, дізнавались експерти Центру громадського моніторингу. 

До кінця квітня українські банки не мають права застосовувати штрафи за прострочення виплат за споживчими кредитами. Така норма передбачена антикризовим законом у період карантину, який у березні ухвалила Верховна Рада. Наступний крок на допомогу позичальникам – встановлення«кредитних канікул».

- реклама -

Відповідно до роз’яснень НБУ, «кредитні канікули» – це можливість відстрочити платежі за кредитами на період після карантину. Така можливість передбачена тільки для сумлінних позичальників, які справно сплачували за позиками до 1 березня. На «канікули» можуть розраховувати громадяни і бізнес, які зіткнулися з фінансовими труднощами через карантин, – частково або повністю втратили дохід.

За словами заступниці голови Нацбанку Катерини Рожкової, програма задумана для тих, хто суттєво постраждав від зупинки бізнесу, решта компаній мають продовжувати обслуговувати кредити.

Наразі «кредитні канікули» своїм клієнтам пропонують Приватбанк, Ощадбанк, Райффайзен Банк Аваль, Кредобанк і ПУМБ. Більшість із них передбачили пільговий період на три місяці.

У Нацбанку кажуть, що не можуть змусити усі банки оголосити «канікули», а лише рекомендують. При цьому банки самі повинні бути зацікавленими проявити клієнтоорієнтованість у скрутні часи.

«Кредитні канікули» не працюють автоматично. Щоб скористатись цією можливістю, позичальник повинен звернутися до банку, пояснити ситуацію і підтвердити, що повністю або частково втратив дохід.

Що саме передбачатимуть «канікули», залежить від кожного банку і конкретного випадку кредитування. Є кілька основних сценаріїв. Банк може звільнити клієнта від повернення основної суми кредиту на час карантину, при цьому нараховуючи і стягуючи відсотки. Можлива відстрочка і за відсотками, і за основним кредитом, тобто відсотки будуть нараховувати, але стягувати почнуть після карантину. Ще один варіант – це реструктуризація кредиту на триваліший термін. Наприклад, позику на шість місяців можуть перерахувати на 12 місяців, що дозволить скоротити щомісячну суму.

Важливо знати, що на період карантину банкам заборонено підвищувати ставки за кредитами. Так само банки не повинні вимагати комісій за проведення реструктуризації.
Фізичні особи можуть домовитися із банком про відстрочку дистанційно, без відвідування відділення. Це можна зробити телефоном або у чаті, також на сайті банку можна заповнити заявку. Що стосується середнього і великого бізнесу, то кожна справа має розглядатись індивідуально на основі фінансового звіту та поточного стану.

У НБУ сподіваються, що «кредитні канікули» допоможуть українцям легше пережити кризовий період, а після карантину швидше стати на ноги.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

тринадцять − 8 =