Поставити крапку у більш ніж дворічній епопеї дискусій та суперечок щодо створення громади мала позачергова сесія Березовичівської сільської ради, що відбулась минулої п’ятниці. Проте після закінчення майже тригодинного засідання, в якому, окрім депутатів та місцевих жителів, взяли участь голова райради Роман Гук та головний лікар ТМО Олександр Клачук із головним лікарем центру «первинки» Катериною Чубок, дійти спільного рішення так і не вдалось.
Про надання згоди на добровільне об’єднання громад та делегування представника до спільної робочої групи – перше і найважливіше питання, яке розглянули на сесії. Сільський голова Юрій Ковальчук нагадав: необхідність скликати сесію назріла на підставі протоколу громадських слухань, що відбулись 11 лютого. Громада сільради вчергове вирішувала, до кого приєднатись – до Зимнівської чи Оваднівської ОТГ, або ж об’єднатись із Війницькою сільрадою із центром у однойменному селі. Саме за останній варіант проголосували 87 учасників громадських слухань із присутніх 126-ти.
Сільський голова наголосив, що громадські слухання мають рекомендаційний характер, утім остаточне рішення за депутатами. Він ще раз нагадав, чому так затягнулось у часі створення ОТГ на території сільради. Ще у травні 2015 року надіслали звернення до сільрад Війниці, Хмелівки та Хобултови із пропозицією створити громаду із центром у Березовичах. Від Війниці тоді відповіді так і не отримали, а Хобултова погодилась об’єднатись за умови, якщо саме їхня сільрада стане адмінцентром ОТГ.
Щодо приєднання до Зимного чи Овадного більшість жителів громади, зі слів Юрія Ковальчука, проти. Утім? якщо до кінця року березовичівці так і не визначаться, їхню та Хобултівську сільради, відповідно до перспективного плану формування територій, автоматично приєднають до Зимного. Однак у такому випадку громада втратить понад два мільйони державної підтримки.
Перед позачерговою сесією депутатам були роздані фінансові розрахунки для трьох можливих варіантів: ОТГ у складі Березович, Війниці та Хобултови із центром у селі Березовичі та дві ОТГ із центром у Війниці, утім в одному варіанті із Кисилином, а в іншому без цього села. Найкращий варіант, на думку Юрія Ковальчука, – це громада із центром у Березовичах, адже в такому разі і субвенція буде більша, і рівень дотаційності найнижчий.
«Основне, на що ми повинні зважати – це фінансове підґрунтя, адже без достатніх доходів, громада не зможе проіснувати», – наголосив голова та зауважив, що готовий прийняти будь-яке рішення громади, але в той же час не приховує, що схиляється до того, аби залишитись у межах району.
Приєднаєтесь до Війниці – залишитесь без амбулаторії
Свою думку щодо майбутнього об’єднання висловив і присутній на сесії головний лікар ТМО Олександр Клачук. Він вважає, що Березовичівська сільська рада повинна бути центром нової ОТГ і надалі залишатись у складі Володимир-Волинського району, який обслуговує очолювана ним медустанова. Левова частка жителів Березович отримує послуги вузькоспеціалізованих медиків на стаціонарному лікуванні саме у Володимирі. Зі слів головного лікаря, попри те, що ТМО не стало центром госпітального округу, медзаклад має значну фінансову підтримку та перспективи розвитку як лікарня інтенсивного лікування.
У нашому районі нині три діючі амбулаторії загальної практики сімейної медицини, одна з яких у Березовичах. На цьому наголосила головна лікар центру первинної медично-санітарної допомоги Катерина Чубок, яка відверто розповіла про те, що чекає на амбулаторію у випадку приєднання Березович до Війниці із центром в останньому селі. Оскільки ця медустанова, окрім березовичівців, обслуговує і жителів Хобултівської та Хмелівківської сільрад, вона повинна залишитись у межах району. Катерина Чубок пояснила, що матеріально-технічна база амбулаторії не є власністю сільради, а спільною для сіл району. Дарувати установу іншому району ТМО не збирається, тому може ініціюватиме звернення до райради щодо перенесення амбулаторії до Хобултівської сільради.
Після почутого залом прокотилась хвиля обурення – ані депутати, ані інші жителі громади не могли зрозуміти, чому у них відбирають медичну установу, назвавши це своєрідним шантажем, і почали висловлювати версії можливого закриття ще й місцевої школи.
Хто винний та з ким тепер об’єднуватись?
У кожного із присутніх на сесії була можливість висловити свою думку. Градус напруги у залі, то підвищувався, то спадав. Березовичівці почали згадувати, як у 2015 році починали обговорювати створення ОТГ – одні нарікали, що керівництво сільради і району винне у тому, що більшість жителів так і не зрозуміли, з ким їм краще об’єднатись, інші звинувачували сусідів-хобултівців, з якими ніяк не могли поділити центральну садибу, а хтось запідозрив можливі нечесні «підкилимні» ігри проти Зимного, за яке, буцімто, спершу виступали місцеві жителі.
«Як тепер нам дивитись у вічі своїм виборцям, які проголосували за приєднання до Війниці? Адже тепер бачимо, що таке рішення є не зовсім правильним», – емоційно зауважила депутатка сільради Руслана Цихоцька.
Власну точку зору висловив і голова районної ради Роман Гук, який вважає, що варіант, який обрали селяни на останньому обговоренні, є найгіршим з усіх, які досі розглядались. Подібної думки і місцевий житель, депутат районної ради Валерій Шпур, який відстоює створення ОТГ із центром у Березовичах. Депутат сільради Іванна Семенюк запропонувала виділити ще два місяці на спробу по-справжньому організуватись і спрямувати всі зусилля, аби переконати Війницю на створення громади із центром у Березовичах.
Після обговорення настав час голосувати – трьох голосів не вистачило для того, аби погодитись на приєднання до Війницької громади, адже лише п’ятеро депутатів підтримали такий варіант, а ще п’ятеро утримались. Голосувати за ОТГ із центром у Березовичах, як запропонував Юрій Ковальчук, депутати не стали, адже це порушило б порядок денний.
Таким чином місцеві обранці повернулись до того з чого починали – їм знову доведеться йти до людей та організовувати нові збори, аби спільно вирішити, у якому ж напрямку рухатись далі.
Тетяна ІЗОТОВА.