Новини

Квітневі морози шкоди наробили

Архів
130 переглядів

І хоча місцеві метеорологи, котрі постійно обстежують дослідні поля і спостерігають за змінами у природі, кажуть, що від холодів озимина та інші сільгоспкультури не постраждали, але, вочевидь, цього року абрикосів, ранніх вишень та черешень не збиратимемо.
Сільське господарство тісно пов’язане із погодніми умовами, а нинішній квітень відзначився несподіваним похолоданням, навіть приморозками, які порушили вегетацію рослин, призупинили їх ріст і «побили» цвіт на фруктових деревах – абрикосах, ранніх вишнях і черешнях. Квітневі приморозки не зашкодили озимині, але від холоду не проростає насіння інших культур, які вже встигли посіяти аграрії – моркви, цибулі, цукрових буряків, каже начальник Володимир-Волинської метеостанції Зоя Мазейчук.
Утім така погода не є аномальною. За даними багаторічних метеоспостережень, холодний квітень спостерігався у 1953, 1964, 1972, 1977 роках – тоді позначка термометра опускалась до -2, -3 градусів, а у 1981-му – до -5,6. Теплим його пам’ятаємо у 1948 і у 2013 роках – температура піднялася на 24,5 градуси.
Заморозками у цім місяці не здивуєш, бо весняна погода дуже примхлива, цьогорічний березень був занадто теплий: у першій та третій декаді температура підвищилася до 19,5 градуса, навіть наприкінці лютого зафіксували потепління до 15-и. А вже 15 квітня до нас прийшов арктичний циклон, який посунувся далі на схід і в центральні райони України. 17 квітня синоптики зафіксували на Володимир-Волинській метеостанції найнижчу нічну температуру 2,6 градуса, на поверхні грунту вона була – 4, а на висоті два сантиметри над землею – мінус 5,2.
За попередніми прогнозами, цього тижня місцями очікується зливовий дощ, температура повітря трохи підвищиться, та ще стійкого тепла не чекайте, бо погода постійно змінюватиметься – буде кілька теплих днів, опісля їх знову змінять холоди.
Свою думку про погодні умови, і як вони вплинули на рослини озвучила і провідний спеціаліст відділу прогнозування управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби в області Галина Андрощук:
– Не варто очікувати, що матимемо плоди з дерев, що зацвіли. Найбільше постраждали від холодів квіткові фертильні бруньки, які стали стерильними і уже плодів не дадуть. На деревах буде багато пустоцвіту, що значно зменшує урожай. За більших заморозків на них утворюються сонячні опіки, руйнуються камбієві волокна, починається процес регресії – витікання соку. А ось яблуням і грушам, які ще тримають бруньки, це похолодання не страшне. Не шкодять приморозки й картоплі та зерновим.
Аби врятувати дерева і кущі від несподіваних заморозків, обробіть їх спеціальними препаратами, які також захистять від шкідників – кілька разів з інтервалом у два тижні обприскайте їх 10-15-процентним розчином бору або міді.
Аграрії переконують, боятися потрібно не морозу, а холодного вітру. Він витягає із землі вологу та видуває коріння рослин. Мокрий сніг, а тим паче дощ, навпаки позитивно впливають на врожайність.

Тетяна АДАМОВИЧ.

Коментарі
Теги: врожай, господарюємо, заморозки, плодові дерева, погода, Тетяна Адамович
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up