Новини

Лікарня чи ФОП. Що треба знати про приватну лікарську практику?

Архів
35 переглядів

   У квітні минулого року в Україні стартувала медична реформа, яка повністю змінила підхід до фінансування галузі. Одна з головних змін – принцип «гроші йдуть за пацієнтом», тобто лікар отримує фінансування за кожного пацієнта, який підписав із ним декларацію. У МОЗ прогнозували, що такий підхід стимулюватиме лікарів відкривати приватні практики, які до реформи не були популярними в Україні. Чи виправдались сподівання рік потому, чи побільшало приватних лікарів і які послуги можна у них отримати, дізнавались експерти центру громадського моніторингу.
На квітень цього року, 1238 медичних закладів, які надають первинну медичну допомогу, підписали угоди із Національною службою здоров’я України і почали отримувати фінансування за кожного пацієнта. З них 117 – приватні клініки, 110 – лікарі-ФОПи. Аналітики медичного ринку вважають, що понад сотню приватних лікарів менше ніж за рік – це дуже позитивна динаміка. Найбільший пік підписаних угод припав на жовтень-грудень 2018 року.
У МОЗ запевняють, що лікар-ФОП, який отримав ліцензію на надання медичних послуг, є таким самим лікарем, як і у державній лікарні. Відповідно, має такі ж права і можливості. Приватні лікарі можуть виписувати рецепти на препарати за програмою «Доступні ліки», а також оформлюватилікарняні листи. З березня цього року лікарі, які надають допомогу як фізичні особи підприємці, можуть також вакцинувати своїх пацієнтів.
І хоча невеликі медичні кабінети зазвичай не мають власного обладнання для проведення лабораторних аналізів, вони можуть співпрацювати з іншими медичними закладами. Тому частіше ФОП укладає угоду з діючими лабораторіями, яким оплачує виконання аналізів.
Якщо пацієнту потрібна госпіталізація, то в екстрених випадках лікар викликає швидку, або рекомендує госпіталізацію в найближчий заклад, який надає невідкладну допомогу.
Важливо знати, що дії сімейного лікаря, який працює як фізична особа, так само унормовані клінічними протоколами. Тому він несе таку саму відповідальність за лікування пацієнтів, як співробітник державних поліклініки.
Експерти кажуть, що розвиток приватної практики є корисним як для окремих лікарів, так і системи охорони здоров’я в цілому. Адже вони підвищують кваліфікацію медиків і розвивають конкуренцію між ними.
Аналітики медичного ринку погоджуються, що розвиток приватної практики вимагає часу на підготовку. Частина лікарів готується до приватної діяльності, працюючи з досвідченими спеціалістами, вивчаючи економіку, фінансові дисципліни, юриспруденцію, маркетинг, читаючи спеціальну літературу. Дехто навіть здобуває економічну освіту. Усі ці знання зменшують ризики для лікарів-приватників і допомагають безболісно розпочати власну справу.
Лікарі, які вже наважились на приватну практику, запевняють, що разом із відповідальністю приходить омріяна свобода дій.
Експерти впевнені, що навіть невеликий відсоток лікарів, які працюють самі на себе, є хорошим стимулом для розвитку медичної галузі. Пацієнти вільні обирати не тільки між поліклініками, а й між професійними спеціалістами. В Україні вже з’явилося нове покоління амбітних талановитих лікарів, які прагнуть самостійності. Тому перспектива розвитку для лікарів-ФОП в Україні безперечно існує.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up