Біль в сухожиллях надзвичайно поширений симптом, який зустрічається у людей майже з такою самою частотою, як і підвищення артеріального тиску.
У наших суглобах після 40-а років може виникати дискомфорт, біль або печіння. Також може виникнути запальний процес, де знаходиться сухожилля. І таке ураження сухожильного апарату може протікати у вигляді тендовагініту (запалення оболонки, що оточує сухожилля).
В народі ця недуга отримала назву «Ломота», «Гризь». Не раз серед старших людей почуєш: «Почне ломити руку або ногу, поки зробиться гризь» , «У мене гризь на нозі чи на руці». У давнину — гризь «вигризала» баба-шептуха (або ж хтось наймолодший чи найстарший у сімї), яка через хустку або лляний рушник обережно гризла хворе місце, примовляючи: «Гризь, гризь, не гризи ти тут, бо у мене зуби щучі, я тебе зубами вигризу, а губами вишепчу».
Неодноразово до мене звертаються пацієнти саме з цією недугою, особливо в осінній період, коли починається масовий збір врожаю (жнива, копання картоплі). Зрозуміло, що в цей час ніхто із селян про відпочинок і не думає, то для хворих необхідна мануальна терапія, після чого з’являються сили на подальші роботи.
Причини хвороби сухожиль найрізноманітніші: це можуть бути як вікові зміни, що відбуваються в організмі людини, так і одноманітна фізична праця. У деяких випадках тендовагініт визнають професійним захворюванням. Хворіють частіше піаністи, машиністки, вантажники, слюсарі, столяри, масажисти. У прибиральниці, що вичавлює ганчірки, часто розвивається хронічне фіброзне потовщення сухожиль в області зап’ястя, які з’єднують передпліччя і великий палець. У цій групі і службовці, що, зокрема, працюють на комп’ютері, яким доводиться багато разів повторювати одні й ті ж рухи. Зазвичай тут немає специфічних ознак тендовагініту, тому симптоми часто можна полегшити, трохи змінивши умови і методи роботи.
У молодого покоління також є ризик захворіти на цю хворобу, переважно це стосується тих, які займаються важкими видами спорту. Так само причиною можуть стати різні інфекції, перевтома, розтягнення м`язів, вплив дуже низьких температур, що, в свою чергу є величезним стресом для організму.
Основним, чільним симптомом хвороби сухожиль є дуже гострий біль, що виникає при різкому русі, наприклад, при згинанні і витягуванні кисті або щиколотки. Проявляється він в кінці тренувань, або ж після закінчення важкої роботи. Слід зауважити, що болючими є виключно різкі, активні рухи. Згодом такий біль може перерости в постійний.
Якщо ж запалення дуже велике, може спостерігатися почервоніння і припухлість, а також відчуття тепла в області ураженого сухожилля, або ж загальне підвищення температури тіла; хрускіт в області сухожилля при русі, який можна відчути просто наблизивши вухо до ураженого місця.
Хворобливі відчуття при сильному тендовагініті можна полегшити за допомогою холодних компресів, тоді як при хронічних запаленнях допомагає тепло. У більшості випадків тендовагініт минає, якщо дати собі відпочинок. У важких випадках допомагає шинування або гіпсова пов’язка на короткий період часу. Після того, як мине гостра стадія, дуже корисним є самомасаж, який потрібно робити два-три рази в день. У випадку, якщо хвороба вразила кисті рук, протягом дня їх необхідно додатково розтирати, щоб запобігти утворенню рубцевої тканини. Лікування хронічного тендовагиниту включає в себе лікувальну фізкультуру, масаж.
Народна медицина має багато рецептів для лікування будь-якого захворювання. Тендовагініт можна лікувати мазями з календули, з полину; настоями (звіробій, ромашка, календула), компресами домашнього виробництва (з медичної жовчі, із трави грициків).
Отож, для того, щоб у вас не виник тендовагініт, необхідно дотримуватися кількох правил: правильно харчуватися (для зміцнення зв’язок слід їсти продукти багаті на магній і кремній), дотримуватися режиму сну, робити зарядку, бо деякі фізичні вправи розслабляють м’язи та сухожилля, не перевантажувати м’язи і суглоби, вчасно лікувати інфекційні захворювання та своєчасно звертатися за медичною допомогою при підозрі на тендовагініт.
Не раз згадую слова свого покійного дідуся народного лікаря Івана Прокоповича, який говорив: «Будь-якому захворюванню краще запобігти, ніж лікувати». І це дійсно так. Але якщо у вас вже розвинувся тендовагініт, то необхідно дотримуватися всіх рекомендацій лікаря, суворо приймати призначені лікарські препарати, і тоді одужання не змусить себе довго чекати.
Іван СЕРГІЙЧУК,
лікар-реабілітолог.
м. Луцьк. Телефони:. 0972485699, 0997399337.