Новини
Сьогодні

Листи від Ольги Кобилянської на «Серпні із заповідником»

Володимирська, Громади, Новини
274 переглядів

У неділю на вали городища йшли елегантно вбрані панянки. Саме так вишукано та стильно вдягалася жінка, з якою ми розминулися епохами, але творами якої захоплюємося досі. А ще важила 44 кілограми і уміла готувати смачно та дешево. Йдеться про видатну українську письменницю кінця XIX – початку XX століття Ольгу Кобилянську.

“Мімоза з фіялковим ароматом: ідеали та принципи Ольги Кобилянської” – таку своєрідну лекцію про насичене життя письменниці прочитала лекторка, вчителька української мови київської школи «ЛІКО» Ганна Савюк.

На початку зустрічі модераторка і наукова співробітниця ДІКЗ «Стародавній Володимир» Орися Остапчук зауважила, що це перша зустріч в рамках культурного проєкту «Серпень із заповідником», а всі зібрані кошти підуть на підтримку ЗСУ.

Що ж розповіла Ганна Савюк про Ольгу Кобилянську і чому така тема лекції? Окрім загальновідомих фактів про місце народження, зупинилася на світогляді письменниці, на її умінні описувати ідеал жінки.  Мімозою ж Ольга називає себе у своїх щоденниках. Мовляв, погана, колюча, хоче піти проти системи. Чому з фіалковим ароматом? Це улюблений запах її парфумів.

Перші літературні спроби Ольги Кобилянської були німецькою мовою, але згодом вона перейшла на українську. Спілкуватись та наполегливо вивчати українську її спонукають подруги: Августа Кохановська, яка згодом ілюструватиме новели письменниці; Софія Окуневська, перша українка на західноукраїнських землях, що здобула університетську освіту і стала лікаркою; Наталя Кобринська, письменниця, очільниця жіночого руху на Галичині.

Безперечно, найвідомішою  її приятелькою була  Леся Українка. Вони познайомилися у 1899 році, і  відтоді між ними зав’язалася тісна та щира дружба. Леся Українка високо цінувала творчість Ольги Кобилянської, називаючи її “душею української прози”. Їхнє листування, яке збереглося до наших днів, свідчить про глибоку взаємоповагу і підтримку. До речі, цими листами, а точніше вирваними з контексту фразами вдало маніпулюють деякі журналісти, приписуючи подругам інтимні стосунки.

Товаришки мали вплив не лише на творчість Кобилянської, а й на її приватне життя. Кобринська знайомить Ольгу зі своїм двоюрідним братом Євгеном Озаркевичем, який стане першим невзаємним коханням Кобилянської. Якось Наталка тихцем їй сказала, що Ґеньо одружиться з Ольгою. Вона ще цілий рік після того чекала від хлопця пропозиції. Проте він вважав її лише розумною панянкою для бесід.

Втім важливим у  житті Ольги Кобилянської було її кохання до Осипа Маковея, відомого українського поета та публіциста. Їхні стосунки почалися як взаємне захоплення творчістю один одного. Осип був одним з перших, хто визнав талант Ольги і підтримував на шляху до літературного успіху. Вона йому напише листа з про позицію одружитися, але так прагматично: ти письменник, я – письменниця, об’єднаємося і будемо щасливі. Він відмовляє. Ольга його листи знищила, а  їхні стосунки залишилися для обох болючими.

Окрім Осипа Маковея, в житті Ольги Кобилянської були й інші чоловіки. Дослідники творчості, нарахували в її щоденниках 23-х, до яких вона мала почуття. Один з них  – Василь Стефаник.

Ольга Кобилянська була однією з перших українських письменниць, яка відкрито виступала за права жінок та підтримувала феміністичні ідеї. Її твори часто відображають теми рівності та емансипації жінок. Але не так, що коли зробила коротку зачіску та запалила цигарку, то вже стала феміністкою. Ольга вважала, що за права треба боротися, аби здобути освіту і реалізувати свої здібності.

Її твори відзначаються глибоким психологізмом, майстерним зображенням внутрішнього світу героїв, особливо жінок. Кобилянська була першою авторкою, яка описала сцену статевого акту, який спровокувала жінка і повела за собою.

Ольга Кобилянська була визнана письменницею за життя. Її дуже сильно любили прості люди. Бували випадки, що вони проходили повз її будинок і просто співали під вікнами. Для них було велике щастя, коли господиня виходила і просто їм кланялася. А от Іван Франко не визнавав її письменництво, а вона не визнавала його авторитет. Не визнавав довго, поки не вийшла  повість «Земля».

Письменниця залишила по собі багатий літературний спадок, а ще радила «завершувати кожен день книгою». Казала, що у тривале ув’язнення взяла б із собою Євангеліє, Фауста Гете та Тараса Шевченка.

Оскільки героїня лекції жила в епоху листування, то й не дивно, що всі, хто недільного пообіддя завітав на вали, отримали лист від Ольги Кобилянської – хто з рецептом, хто – з порадами, хто – дружній, хто  – феміністичний. Усі листи каліграфічним почерком взяла на себе сміливість написати Світлана Грабовська.

Загалом на заході вдалося зібрати чотири тисячі гривень, які уже перераховані Наталії Тарковській – володимирчанці, яка служить у ЗСУ  і збирає кошти для свого підрозділу «Тритон» на ремонт автомобіля.

Ярослава КОЛОСКОВА

Коментарі
Теги: «Серпень із заповідником», вали городища
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up