Просили п’ять, а отримали лише три… Те, на що так сподівались? таки не сталось – Володимир-Волинське ТМО не стало центром госпітального округу, а натомість увійшло разом із медичними закладами Іванич та Локач до мережі Нововолинської центральної лікарні. У розпорядженні Кабінету міністрів від 13 вересня затверджено перелік та склад госпітальних округів у Волинській області із центрами у містах Луцьк, Ковель та Нововолинськ. Що ж чекає на ті медичні заклади, які увійшли до мережі округів? Це питання хвилює нині, як медичних працівників, так і пацієнтів районних медустанов.
У Володимир-Волинському ТМО серед лікарів та медичного персоналу нині панують дещо тривожні настрої – люди не впевнені у своєму майбутньому, адже до кінця не знають, що на них чекає у зв’язку із реформами.
– Наразі вивчаємо усю нормативну базу по госпітальних округах. Зокрема «Рамкові вимоги до багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування першого та другого рівнів». Маємо багато питань щодо фінансування, а також існування відділень та збереження вузьких спеціалістів, – каже головний лікар ТМО Олександр Клачук.
Уже зрозуміло, що у Нововолинському госпітальному окрузі основними конкурентами будуть центральна лікарня шахтарського міста та Володимир-Волинське ТМО. І поки невідомо, чи стануть обидва медичні заклади «лікарнею інтенсивного лікування першого рівня» (за такого розвитку сценарію вони будуть більш-менш в однакових умовах), чи все-таки Нововолинськ отримає статус «лікарні другого рівня», перетягнувши на себе основні фінанси та вузькоспеціалізовані відділення.
У «рамкових вимогах» зазначено, що багатопрофільні лікарні інтенсивного лікування другого рівня повинні забезпечувати надання медичної допомоги не менш як 200 тисячам осіб, а у Нововолинському медичному окрузі кількість населення недостатня – лише 178 тисяч.
Окрім меншого фінансування, багатопрофільна лікарня першого рівня матиме і меншу кількість відділень – із вузьких спеціалістів залишаться лише офтальмолог та отоларинголог, а решту медпрацівників складатимуть загальні терапевти, педіатри, акушери-гінекологи, хірурги, реаніматологи та лаборанти.
– У такому разі майже половину Володимир-Волинського ТМО доведеться скорочувати. Під загрозою можуть опинитись такі відділення, як травматологічне, неврологічне, інфекційне, психіатричне і дерматологічне. Тривожним дзвіночком є те, що ми вже недоотримуємо фінансування з медичної субвенції. Зазначу, що середня зарплатня лікаря у територіальному медичному об’єднанні – 4500 гривень. Мабуть, держава таким чином змушує медичних працівників звільнятись самим, – припускає головний лікар ТМО. – Вже навіть управління охорони здоров’я у Луцьку визнало, що цього року вперше за багато років у медицині спостерігається великий відтік спеціалістів, а 18 відсотків молодих спеціалістів взагалі не пішли працювати в українські лікарні.
У рамках реформи передбачається і так звана зміна «маршруту пацієнта» – для прикладу, якщо зараз у когось із жителів Володимир-Волинського району трапляється гострий інфаркт міокарда, то його везуть до ТМО на тромболізис. Цю процедуру із розсмоктування тромбу володимир-волинські спеціалісти навчилися робити одними з перших в області і виконують її доброякісно та безплатно, рятуючи сотні життів. За новою методикою, тепер такого пацієнта везтимуть до Нововолинська, втрачаючи дорогоцінний час. А наші спеціалісти у такому разі виявляться просто непотрібними.
Цього року за кошти місцевого бюджету у Володимир-Волинське ТМО придбали чимало нового обладнання, з найбільших – гістероскоп, дефібрилятори для п’ятьох відділень, електрокоагулятор, холодильники, нове кухонне обладнання та легковий автомобіль для медиків, які виїжджають на виклики. Тож буде шкода, якщо усі старання місцевої влади та медиків виявляться даремними.
Хвилює майбутня доля лікарні у Володимирі-Волинському і жителів міста та району – зараз нерідко у громадському транспорті чи на ринку можна почути «страшилки» про знищення та закриття медичного закладу, які передаються із вуст у вуста із блискавичною швидкістю. Людей також хвилює чи доведеться їм тепер їздити за медичними довідками до Нововолинська.
– Лікарня у Володимирі працюватиме однозначно, – запевняє перший заступник міського голови Ярослав Матвійчук. – А як буде проходити ця реформа – життя покаже. Наступним кроком стане формування госпітальної ради, до якої увійдуть представники кожної адміністративної територіальної одиниці округу. Ця рада визначатиме, як повинен розвиватись сам госпітальний округ і лікарні, котрі входять до нього.
Члени госпітальної ради визначатимуть перспективні лікарні, розвиток яких має бути забезпечено з метою створення на їх базі функціональних можливостей, необхідних для виконання функцій багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування першого або другого рівнів. Рада розроблятиме перспективний план розвитку, який подаватиме для затвердження у Міністерство охорони.
Формування госпітальної ради відбудеться не раніше, аніж в грудні цього року, адже мають відбутися вибори в новостворених об’єднаних громадах, які також делегуватимуть своїх представників. Процес обіцяє бути публічним, відкритим і з громадським обговоренням.
На думку Ярослава Матвійчука, у нашому госпітальному окрузі повинні повноцінно функціонувати обидві найбільші лікарні, які можуть розділити між собою певні напрямки та спеціалізацію. Заступник міського голови запевнив, що місцева влада і надалі відстоюватиме інтереси володимир-волинських медиків і працюватиме над матеріально-технічним наповненням лікарні.
Тетяна ІЗОТОВА.