Упродовж багатьох десятиліть на приміщенні чоловічої гімназії, відомій як червона школа по вулиці Драгоманова у Володимирі-Волинському знаходився барельєф нашому видатному земляку, уродженцю села Заріччя , знаному художнику – монументалісту Миколі Андрійовичу Рокицькому(1901-1944).
Художник був відомий в Україні і за кордоном. Свого часу він навчався у цій гімназії, про це повідомлялося на меморіальній дошці поруч з барельєфом. Встановили коване мідне зображення художника із палітрою у руці під час підготовки до відзначення 1000-ліття Володимира-Волинського за ініціативою тодішнього головного архітектора міста Андрія Микити.
І ось барельєф зник. На старій шкільній стіні залишилися лише світлі сліди від кріплень. Першим забив тривогу науковий співробітник історичного музею Богдан Янович, за електронним листом якого ми й почали розслідування. Викладач педколеджу Олексій Кумецький зауважив це ще наприкінці минулого тижня, каже, хотів сфотографуватися біля барельєфу Рокицького разом зі своїми студентами, але стіна вже була пустою. Вирішив, реставрують, напевне, перед Днем міста. Для директора дитячої художньої школи Адама Михалика повідомлення стало несподіванкою – він також нічого не знав і був обурений звісткою.
Чиновники з відділу культури, почувши новину, вже збиралися телефонувати до поліції. Та розкрив цю майже детективну історію перший заступник міського голови Ярослав Матвійчук, котрого також стривожило неприємне повідомлення. Зателефонувавши у всі міські господарські служби, він виявив, що барельєф перебуває на території підприємства «Полігон». За словами його директора Олександра Козичка, реліквію зо три дні тому йому передали поліцейські.
– Черговий патруль, проїжджаючи вулицею Драгоманова у п’ятницю увечері, помітив, що біля шкільних дверей лежить барельєф, – пояснює начальник відділу поліції Михайло Бобик. – Залишати його було небезпечно, тим більш уже темніло й знахідка могла привабити мисливців за металами. Тому хлопці зателефонували й доповіли мені про знахідку. Щоб запобігти крадіжці, наказав завезти її на «Полігон».
Тож громадськість Володимира може заспокоїтися, барельєфний портрет Миколи Рокицького не вкрадено і за якийсь час він, очевидно, повернеться на своє звичне місце. А подякувати за це слід пильним правоохоронцям.
Ірина НАДЮКОВА.