Новини

Мандрівка вихідного дня: Сатанівський замок і Плебанівський віадук

Архів
206 переглядів

У нашої  колеги Ірини Полякової, яка наповнює шпальти “Слова правди» текстами і світлинами, є дуже цікаве хобі: щойно з’являється час та можливість, вона разом з сім’єю їде розвідувати красиві й незвичайні, але не надто «розкручені» куточки України – ті, до яких можна добратися за один день. Одна з поїздок привела сім’ю Полякових на Тернопільщину, де вони побачили відвідали чимало цікавих об’єктів. Сьогодні розповімо вам про два з них – замок у місті з химерною назвою і віадук, що мовби матеріалізувався з магічного світу Джоан Роулінг.

Замок у Сатанові

Са́танів –  селище міського типу, бальнеологічний курорт України, розташований на лівому березі річки Збруч, на території Національного природного парку «Подільські Товтри». «Дістатися до нього можна, їдучи дубенською трасою до Кам’янця–Подільського, звернувши вліво ще десь на 40 кілометрів. Але скажу чесно, ця дорога – не для людей зі слабкими нервами, треба мати величезне терпіння, щоб дістатися туди», – зауважує Ірина.

Існує до десятка різних версій трактування назви селища. Одні кажуть, що назва «Сатанів» має римське походження. Коли римське військо імператора Трояна після здобуття Дакії рухалося на Північ, то один із воєвод, дійшовши до місця, де нині розташований Сатанів, запитав у легіонерів “Satannon?” (“Досить, чи іти далі?”). У відповідь почув: “Sat”, що й дало назву поселенню. За іншою версією, у часи хрещення Русі сюди, на береги Збруча, прийшли гнані новою вірою язичницькі жерці. Поганські обряди вершились у цій місцевості аж до ХVІІ століття. А, як відомо, все, що було пов’язано із язичництвом, церква вважала сатанинським. Тому й містечко «охрестили» так.

Утім, найбільш вірогідно, що назва містечка походить від молдавського “Сат”– велике село. Згодом його стали називати Сатанів. У давні часи тут проживало чимало молдаван. Молдавське словосполучення “Сату Ноу”– “Нове село” і дало, очевидно, йому назву.

Точна дата заснування Са́танівського замку не відома, приблизно його датують XV – XVІ століттям. Кам’яний замок будували для захисту населення від частих набігів татар. Замок мав п’ятикутну форму. Кожна сторона замку завдовжки була приблизно 125 метрів, а на кутах розміщувалися вежі, висунуті далеко за лінію мурів. Самі ж мури були подвійними: внутрішні  стояли на валу і відокремлювалися від зовнішніх ровом. Висота зовнішніх стін досягала 10,5 метра. У наш час від замку залишилися три кутові вежі та одна кругла, яка стоїть окремо, а також деякі частини стін фортеці.

«Жодних вказівників, де знаходяться руїни замку, у містечку немає. Не всі місцеві жителі відразу можуть зрозуміти, про який замок ідеться. Орієнтиром є колишній цукровий завод, збудований у 1899 році на території замку», – пояснює наша колега-мандрівниця. Цей завод, до слова, наніс непоправної шкоди фортеці, бо використовував мури як джерело вапняку для виробництва цукру. Завод припинив своє існування у 2002 році, а його будівлі почали руйнуватися. У серпні 2009 обвалилася одна зі споруд заводу. Загальна площа руїни, яка утворилася внаслідок обвалу, сягнула 600 квадратних метрів.

Руїни Сатанівського замку виглядають доволі мальовничо. А ще з його  території замку відкривається красивий краєвид на село Калагарівку Тернопільської області.

Залізничний міст, як із «Гаррі Поттера»

У Тернопільській області, поруч із селом Плебанівка і містом Теребовля, можна побачити неймовірний міст, що нагадує славнозвісний віадук із фільму «Гаррі Поттер». Кіношного «родича» плебанівського моста знімали у шотландському селі Гленфіннан, герої стрічки їхали потягом через віадук у Гогвортс. Якщо ви бачили фільми про Гаррі Поттера, то, звісно, пам’ятаєте ті несамовито красиві кадри.

Плебанівський міст, або ж віадук, почали будувати у 1896 році за проектом австрійських інженерів. Цікаво, що цей доволі масштабний об’єкт, який збудували всього за чотири роки, служить за призначенням вже понад 150 літ і при цьому зовсім не виглядає зношеним. Нині поїзди мостом їздять нечасто, його бережуть, адже він є пам’яткою архітектури національного значення. Також він входить до 12 шедевральних віадуків України та світу.

Плебанівський міст збудували з натурального каменю, який видобували у цьому ж регіоні. Основною окрасою віадуку є дев’ять величезних арок. Вигнуту конструкцію вибрали не випадково: мости такого типу служать значно довше і витримують більші навантаження.

Нині Плебанівський міст – одна із туристичних «родзинок» не тільки Теребовлянського району, але й усієї Тернопільщини. Є і ще одна особливість віадука біля Теребовлі: він може похизуватися тим, що «мандрує» у різні куточки світу, адже його зображено на поштовій марці. Такої чесні удостоювалися далеко не всі мости. А марка з Плебанівським віадуком щей  визнана у 2018 році найкращою поштовою маркою України.

Вам також пощастило побувати в цікавих і незвіданих широкою публікою куточках України? Діліться розповідями про це із нами, а ми з задоволенням опублікуємо їх на шпальтах газети!

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up