На головну жінками  «Міс Полонія», медсестра, мисткиня: втрачені і віднайдені шанси Аліції Бобровської

 «Міс Полонія», медсестра, мисткиня: втрачені і віднайдені шанси Аліції Бобровської

244
Bobrowska Alicja;

   Навряд чи вона вважає наше місто своєю домівкою. Зовсім маленькою була, коли сім’я, гнана воєнним лихоліттям, покинула його. Але у всіх біографічних довідках, інтерв’ю і статтях про Аліцію Бобровську – красуню, яка стала першою повоєнною володаркою титулу «Міс Польща» і ввійшла  у п’ятірку найвродливіших учасниць на конкурсі краси «Міс Всесвіт» у 1958 році, значиться: народилася у Володимирі-Волинському.

«Кашубка» з театральної школи

- реклама -

Дитинство Аліції випало неспокійне. Народилася у 1936 році, за три роки до початку Другої світової війни. Сім’я Бобровських поневірялася з місця на місце, аж поки по війні на певний час не осіла у Гданську. Змалечку дівчинка марила сценою і мріяла стати акторкою. Здобула освіту у Вищій школі театральній у Кракові на відділенні лялькарства. На час випуску мала за плечима титул найвродливішої польки, а перед собою – багатообіцяючі кар’єрні перспективи.

Те, що титул «Міс Польща» дістався саме їй, не було випадковістю. Ще в 1956 році першокурсниця Аліція здобула титул найвродливішої студентки Кракова. Але тоді ніхто, певно, крім її рідних не міг припустити, що блакитноока білявка досягне успіху на найпрестижніших конкурсах краси.

А через рік  її мама, потайки від доньки, відіслала її фото, підписане псевдонімом «Кашубка», на конкурс, організований виданням «Щоденник Балтики». Дівчина перемогла у ньому, а незабаром здобула ще й титул «Віце-міс Узбережжя». Тоді ж, у 1957 році, Аліція таки підділася на вмовляння рідних і спробувала свої сили у національному конкурсі краси «Міс Польща», який провели вперше після закінчення війни.

На конкурсі «Міс Польща» судді питали, хто з художників малював коней

   Тодішній рівень організації подібних конкурсів був не таким, як тепер. Учасниці конкурсу «Міс Польща» виступали у власних купальниках і вечірніх сукнях. Перед самим конкурсом мали лише дві репетиції. А для того, щоб підготувати дівчат до виходу на сцену, їм виділили одну перукарку на всіх. «Але ми якось давали собі раду, та ще й одна одній допомагали, чим могли», – згадує про цей досвід Бобровська. – «Не було жодних інтриг, кулуарних домовленостей. Панувала дуже щира, приязна атмосфера».

Визначальним фактором для перемоги була не лише врода учасниць, а й їхні захоплення та освіченість. «Думаю, у моєму випадку вирішальну роль зіграли дві речі, – той факт, що навчалася в театральній школі і була добре знайома зі сценою, і моє спілкування з суддями», – припускає АліціяБобровська. – «Сценічний досвід і гуманітарна освіта дали певну перевагу над суперницями. Я зуміла швидко і точно відповісти на запитання журі – наприклад, хто був найвидатнішим поетом Польщі чи хто з польських митців найчастіше зображував коней. І ось цей момент – мені одягають на голову дуже красиву металеву, стилізовану під середньовіччя, корону!».

Переможниця конкурсу краси отримала в нагороду морський круїз до Копенгагена, з відвідинами Замку Гамлета, музеїв та інших визначних місць, а також грошову винагороду від видання «Вечірній Експрес». Більшість її друзів та знайомих – та й сама Аліція теж – вважали, що на цьому приємному моменті її «маленька пригода» в індустрії краси й завершиться. Жодних подальший контрактів чи домовленостей з організаторами конкурсу не укладали. До того ж, переможницю польського національного конкурсу до участі у «Міс Всесвіт», який відбувався у США, офіційно не запрошували. Тож Аліція заховала корону і зосередилася на навчанні.

У позичених червоних чоботях – на «Міс Всесвіт»

Але доля вирішила інакше і  сама з’явилася перед дівчиною в образі несподіваного «імпресаріо» – журналіста, який працював польським репортером для нью-йоркських видань. Новий знайомець запропонував взаємовигідний обмін: він купує для Аліції квиток до США і дістає «напівприватне» запрошення для участі у фіналі, а вона має компенсувати йому витрати, віддавши всі зароблені під час конкурсу та перебування у Штатах кошти. Дівчина легко погодилася.

Участь у такому престижному конкурсі вимагає значної підготовки і чималих коштів – принаймні, нині. Представниці країн особливо намагаються вразити суддів «народним» вбранням, яке має репрезентувати їхню культуру. Аліція Бобровська у свій час цю проблему розв’язала дуже просто – купила народний краківський стрій і позичила в костюмерній Театру Словацького червоні чоботи. У тих чоботях і вирушила підкорюватися Америку.

Результат синьоокої польки перевищив усі очікування. Після виходів у купальниках, народних вбраннях та вечірніх сукнях з-поміж дівчат із 78 країн світу «Міс Полонія» швидко знайшла своє місце у п’ятнадцятці. «У фіналі весь час говорила польською, але наприкінці промови спонтанно додала англійською «Благослови Боже Америку і Польщу також», – згадує конкурсантка. Це викликало шквал оплесків і гарантувало красуні місце у п’ятірці найкращих.І зрештою, посіла почесне четверте місце.

Відмовилася від Голлівуду заради кохання

Аліція  Бобровська не отримала корони «Міс Всесвіт», зате про неї дізнався світ. Представник компанії MaxFactor, який був одним із суддів, запропонував вродливій польці контракт. Кажуть, сам Марлон Брандо, вражений красунею, заохочував її спробувати свої сил в Голлівуді. Здавалося б, кожна конкурсантка охоче скористалася цими подарунками долі. Але Аліція відмовила їм обом.

Кажуть – принаймні, й сама красуня пояснювала це згодом, усе через кохання. Вдома, у Польщі, на Аліцію чекав наречений. І дівчина не хотіла прирікати їхні стосунки на довгу розлуку. Повернувшись додому, грала в театрі, працювала дикторкою. А в 1961 році дебютувала у кінематографі, у фільмі «Сучасна історія». Свою найвідомішу роль зіграла у фільмі Станіслава Барея «Шлюб з розрахунку».

А от її власний шлюб, по любові, виявився не надто щасливим. Аліція таки вийшла заміж за того самого нареченого, через якого відмовилася від спокусливих кар’єрних можливостей, – старшого за неї на 13 років актора Станіслава Зачика. Народила сина Мацея. Але, як пишуть в офіційних біографіях, цей шлюб не витримав випробування часом…

«Міс медсестра»

   Про розлучення у своїх інтерв’ю Аліція говорить небагато. Але очевидно, що воно стало для жінки важким ударом. Щоб трохи оговтатися, Бобровська прийняла запрошення друзів погостювати у Каліфорнії. «І коли знову приїхала у цей сонячний, милий моїй душі край, то зрозуміла, що хочу тут залишитися», – пояснює Аліція своє рішення про еміграцію. Тим паче, в Польщі її уже не тримало кохання, а син – виріс, одружився.

І знову привіт, Америка! Здавалося б, ось і він, Голлівуд – зовсім поряд! Але час пішов – акторську кар’єру продовжити не вдалося. Аліція як могла влаштовувала своє життя. Закінчила курси медсестер і 17 років працювала у лікарні. Як волонтерка, опікувалася у відділенні інтенсивної терапії  польськими дітьми, які прилітали до відомого у Штатах професора Бората для операцій на серці. Була перекладачкою їхнім матерям, які не знали англійської.

Нині Аліція Бобровська – пенсіонерка, але не з тих, що сидять у теплих капцях перед телевізором. Перша повоєнна «Міс Польща» нарешті реалізовує мистецькі таланти.  Вона малює, вирізьблює, займається 3d-артом, а її роботи виставляються в американських галереях – у Каліфорнії, в Чикаго, в Нью-Йорку.

Титул «Аліція»

«Щороку, дивлячись фінал «Міс Всесвіт», сподіваюся, що нарешті полька займе у ньому перше місце», – зізнається Аліція Бобровська. Каже, що має теплі почуття до конкурсу «Міс Польща» і шкодує, що зі Штатів не може дивитися трансляцію – але коли у 2004 році відвідала його як запрошена гостя, то довго дивувалася, наскільки масштабним, видовищним і красивим він став.

Нинішні організатори конкурсу «Міс Польща» запровадили окремий титул для найкращих польських делегаток на міжнародних конкурсах краси, – «Міс Світ», «Міс Всесвіт» тощо. І цей титул назвали «Міс Аліція» – на честь вродливої польки, яка принесла Польщі першу престижну нагороду на міжнародному рівні.

Віталіна МАКАРИК

(за матеріалами польських ЗМІ).

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

чотири × чотири =