Новини

Молодіжні лідери чотирьох країн – про діаспору, допомогу Україні і співпрацю з Володимирщиною

Архів
6 переглядів

Делегація лідерів молодіжних організацій із Ізраїлю, Молдови, Аргентини та України побувала цього місяця в нашому місті. Їхній візит став частиною програми міжнародної акції “Українська політика та ЗМІ очима молоді”, який тривав з 14 до 22 листопада і зібрав 40 українських юнаків і дівчат з 22 країн світу. Учасники побували на пленарних засіданнях у Верховній Раді, побачили зсередини роботу парламентських комітетів, відвідали студії найбільших телеканалів, а згодом мали можливість побувати в округах. На запрошення нардепа Ігоря Гузя познайомитися з нашим 19 округом приїхали Тімур Мамедов з Ізраїлю, Дмитро Лекарцев з Молдови, Каміла Голік з Аргентини і Анастасія Кривогуз із Дніпра. Ми поговорили про діяльність їхніх організацій, життя української діаспори і досвід, який їх зацікавив у тутешніх громадах.

«Ізраїльські друзі» допомагають АТОвцям і їхнім дітям

Тімур Мамедов родом з Івано-Франківщини, в Ізраїлі живе близько трьох років. Десь стільки ж діє організація, яку він представляє – «Ізраїльські друзі України». З початком Революції Гідності її заснували однодумці, які хотіли допомогти Україні в нелегкі для неї часи. Зараз у ній більше двох тисяч учасників, які збирають гуманітарну допомогу – одяг, медикаменти, продукти, засоби гігієни, і відправляють її в АТО, дитячі будинки, госпіталі. «Ізраїльські друзі» забезпечують супровід ветеранам АТО, які приїздять на лікування, дають волонтерів-перекладачів.

Організація проводить мітинги на підтримку України, культурні заходи, які репрезентують Україну як незалежну державу, наприклад, фестиваль «Етнохутір». На них збирають кошти для українців. «На фестивалях ставимо скриньку і всі зібрані гроші, відправляємо перевіреним волонтерам у Києві, Харкові, Вінниці, Дніпрі», – каже Тімур. . А цього літа провели пілотний проект – літній табір для дружин та дітей загиблих АТОвців. На реабілітацію та відпочинок прилітало п’ять таких сімей. Для них також проводили різноманітні заходи, як розважальні, так і психологічно-реабілітаційні.

Поза громадським об’єднанням, Тімур Мамедов опікується онкохворими дітьми, які прилітають з України на лікування в Ізраїль, організовує для них житло, продукти, екскурсії, консультації психологів, збір коштів у різних фондах

– Ми, українці в Ізраїлі, усі дуже хочемо допомагати Україні. Але багато діаспорян повиїжджали звідси давно. А я ще не втратив коріння, бо тут досі живуть мої батьки, тримаю зв’язок з українськими реаліями, і в цьому сенсі почуваюся корисним, бо знаю, як тут що працює, – пояснює Тімур.

На півмільйона українців Молдови – жодного українського ЗМІ

Дмитро Лекарцев – перший заступник президента Світового конгресу українських молодіжних організацій. Саме СКУМО і був ініціатором проекту, яка привела в Україну молодих діаспорян. Також він очолює Асоціацію української молоді Республіки Молдова, яка діє уже 12 років. «Напрямки нашої роботи – це освіта, збереження української культури в Молдові, підвищення соціальної активності української молоді. – розповідає Дмитро. – Ми приймаємо у себе українських дітей, особливо із зони АТО. Маємо налагоджені зв’язки зі школами Івано-Франківська, влаштовуємо культурно-освітні обміни школярів».

Українців у Молдові – півмільйона, найбільше їх на півночі країни. Діаспорянських організацій різного спрямування є більше десятка. Асоціація української молоді має філіали на базі українських шкіл, яких після «оптимізації» залишилося у Молдові трохи більше 30. Серед традиційних заходів – щорічний Марш вишиванок, який для молдавців виглядає екзотикою.

– Тут домінують російські ЗМІ, і з їхнім впливом ми постійно мусимо боротися своїми силами. Бо жодного офіційного радіо, жодного телеканалу, друкованого чи інтернет-видання українці в Молдові не мають, – каже Дмитро. З початком Революції Гідності зрозуміли, що треба щось міняти, доносити правдиву інформацію про те, що відбувається на Майдані, з Кримом, в зоні АТО. Спершу зробили блог, потім – email-розсилку, згодом створили сайт. Знайшлися спонсори, з допомогою яких Асоціація української молоді взялася видавати його друковану версію. Ці видання, у яких ішлося про Україну і Молдову, зв’язки між ними, про діаспору і її діяльність і, звісно, про події в АТО, розходилися по всіх місцевих радах, міністерствах, посольствах.

– Ми, соціально активні представники діаспори, – як безплатні волонтери-посли України в наших країнах, – пояснює Дмитро. – Не на держслужбі, а суто на своєму патріотизмі намагаємося допомагати їй. СКУМО організовує багато проектів, пов’язаних з дітьми. Цього року буде реалізовано «футбольний», два роки до того був проект «Діти просять миру».

У СКУМО українці займаються не лише соціальними і інформаційними проектами, а й ведуть інвестиційний діалог, який допомагає українському бізнесу виходити на ринки інших країн і навпаки. Волонтери-діаспоріани перекладають документи, підшуковують юристів, знаходять потрібні контакти. Також зміцнюють зв’язки з молодіжними організаціями із України. «Ми можемо бути корисними українські молоді, залучати її до європейських проектів. І якщо така потреба є, організовуємося дуже швидко», – запевняє Дмитро. А сайт СКУМО працює також і як платформа для обміну інформацією з іншими молодіжними організаціями.

З українським посольством у Республіці Молдова молодіжні організації співпрацюють, обмінюються візитами на заходи. Але фінансування дипломатичної установи таке скупе, що підтримати коштами ідеї і проекти діаспорної молоді вона не має змоги. «Найбільш прикро те, що посольство не має коштів навіть на здійснення інформаційної політики, а в пострадянських країнах дуже важливо», – підкреслює Лекарцев.

Пластунка з третього покоління українських аргентинців

Каміла Голік народилася в Аргентині, як і її батьки, і вперше в Україну приїхала лише у 2013 році. Але українською дівчина спілкується вільно, з ледь помітним акцентом. У далекій латиноамериканській країні українська діаспора налічує стільки ж, як і в сусідній Молдові – півмільйона українців та аргентинців українського походження, які плекають пам’ять про своє коріння.

– Найбільше у нас культурних організацій, які бережуть традиції наших дідів і прадідів. Є суботні школи, де і діти, і старші люди вчать українську мову, історію, географію. З-поміж молодіжних найактивнішим є «Пласт». – розповідає Каміла. – Також нас дуже добре налагоджена співпраця з українським посольством.

Головна діяльність тамтешньої діаспори зосереджена на тому, щоб зберегти українські традиції і донести до корінних мешканців Аргентини інформацію про те, що Україна – незалежна країна, не частина Росії. Про це українці багато говорили у місцевій пресі і на телебаченні під час Революції Гідності. Потім розповідали про російську агресію і війну. І хоч аргентинська діаспора розпорошена по різних організаціях, в цей період вона об’єдналася під українським прапором і влаштовувала акції протесту під посольством РФ.

У проекті “Українська політика та ЗМІ очима молоді” Каміла представляє Українську центральну репрезентацію – орган, який об’єднує «Українське товариство «Просвіта», СУМ, «Пласт», греко-католицьку і католицьку громади та українські організації Аргентини. Дівчина приділяє багато часу роботі у «Пласті», а ще – танцює українські танці в ансамблі і викладає народну хореографію дітям.

Молодь Дніпра налагоджує зв’язки і співпрацю

За новим досвідом і корисними контактами прийшла у проект «Політика та ЗМІ очима молоді» представниця Дніпропетровського молодіжного парламенту Анастасія Кривогуз. Їхня організація працює зі школярами, заохочуючи їх до громадської діяльності.

– Дніпро – це місто, яке динамічно розвивається, тому для молоді тут постійно відбувається щось корисне і цікаве. Недавно ми проводили «Лідер-fest» для школярів, на ньому нагороджували найактивніших лідерів шкільного самоврядування, – каже Анастасія. Разом з тим, дівчина переконана, що молодіжні організації з різних регіонів повинні об’єднуватися, обмінюватися досвідом, розширювати коло зв’язків.

– Познайомилася з представниками різних країн, уже можна думати про спільні проекти з ними. З Устилузькою молодіжною організацією теж обмінялися контактами, сподіваюся,в майбутньому влаштуємо спільну зустріч, поділимося досвідом і, можливо, започаткуємо якусь співпрацю, – ділиться планами Анастасія.

***

Головна мета проекту «Політика та ЗМІ очима молоді» – побачити, як втілюються всі ті численні реформи, які нині відбуваються в Україні, і розповісти про це у своїх країнах. «Ми побували у Верховній Раді, взяли участь у слуханнях щодо молодіжної політики, налагодили контакти з «5 каналом» і «UA: перший». Для нас дуже важливо було дізнатися, як працює адміністративна реформа, що таке ОТГ, як відбувається реформа освіти і як до цього ставляться люди. Щоб ми звідси виїхали з повним пакетом інформації, яку зможемо доносити до громадян наших країн – не українців», – пояснює Дмитро Лекарцев.
– Цікаво було побачити систему і процеси, які відбуваються у ній, зсередини, – додає Тімур Мамедов. – Пізнавальними і корисними були візити до Зимнівської і Устилузької ОТГ. Ми побачили, як живе молодь в Україні і зокрема у вашому 19 окрузі, чим займається, як розвивається, як будує стосунки з владою. Враження лишилися виключно позитивні, а зустрічі виявилися цікавими і продуктивними.

Віталіна МАКАРИК.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up