Минулого тижня секретар міської ради, заступник міського голови Олег Свідерський та головний лікар ТМО Олександр Клачук взяли участь у форумі місцевого самоврядування з обговорення фінансування та реформування соціальної сфери, організованому Асоціацією міст України в рамках проекту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні (ПУЛЬС)».
Як розповів Олег Свідерський, головним спікером заходу був Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко, який відзначив, що завдання децентралізації реформи – забезпечити доброякісними та доступними послугами всіх громадян, незалежно від місця проживання, наголосив на подальшій розбудові опорних шкіл, створенні сільських ЦНАПів для наближення адмінпослуг до населення, переході від фінансування ліжко-місць для хворих до профілактики захворювань.
Втім і представники міст також відстоюють недопущення згортання децентралізаційних процесів, але з урахуванням практичних зауважень від органів місцевого самоврядування, особливо щодо розпорядження бюджетними коштами. Є чимало проблем, на розв’язання яких запропоновані конкретні пропозиції. Стосується це достатності медичної субвенції та компенсації місцевим бюджетам коштів для надання пільг. Йшлося і про можливості їх монетаризації.
Урядом враховані попередні пропозиції асоціації і затверджена постанова та положення про перевірки інспекторами праці, розроблено бланк акту про їх проведення. Корисним проектом АМУ може вважати і єдиний реєстр соціальних послуг, у який на всеукраїнському рівні зводять усі існуючі, що для держави принесе мільйонні заощадження.
Говорили також про наставництво та патронат як нові форми роботи з дітьми–сиротами, які апробовані та визнані ефективними у країнах Європи.
Запам’ятався учасникам форуму виступ експерта Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ, який, проаналізувавши забезпечення соціальних стандартів, наголосив на їх недофінансованості та відповідальності за це депутатів місцевих рад, які ухвалюють такі бюджети, приймаючи умови, нав’язані державою. А народний депутат України Ольга Богомолець теж зазначила, що в держбюджеті-2018 стосовно фінансування медицини уже помітно, як на місцеві бюджети намагаються спустити усе, на що не вистачає коштів у держави.
Обговорено і формування ланки первинної медичної допомоги, забезпечення безперешкодного доступу людей з особливим потребами до житла та соціальної інфраструктури, розподіл додаткової освітньої субвенції на 2018 рік, утримання професійно-технічних навчальних закладів тощо.