Новини

На перейменування претендують 45 вулиць

Архів
57 переглядів

У рамках дерусифікації та декомунізації триває процес перейменування вулиць громади, названих на честь росіян. Чергове засідання робочої групи, до складу якої, окрім депутатів міської ради та профільних чиновників, входять історики й краєзнавці, відбулося минулого вівторка і тривало три години.

Начальник управління містобудування та архітектури Андрій Трофимук ознайомив учасників засідання з листом Українського інституту національної пам’яті, висновки якого носять рекомендаційний характер. А також озвучив пропозиції щодо нових назв вулиць, які надійшли від експертів, організацій та жителів міста –  кандидата історичних наук Віталія Скальського, який входить до складу робочої групи та брав участь у її засіданні з допомогою відеозв’язку, жителів вулиці Червонобережної, що у селі Заріччя, та Митіна у місті, Української асоціації юдаїки та одного з її членів  Володимира Музиченка, служби ДСНС, кандидата історичний наук Михайла  Кублія, клубу історичної реконструкції «Холодний Яр» та окремо його учасника Руслана Пилипюка, а також автора книг про історію Володимира, члена робочої групи Миколи  Веремчука. Крім цього, свої пропозиції озвучували представники історичного музею, історико-культурного заповідника та нашого видання.

На основі зібраних пропозицій управління містобудування та архітектури міськвиконкому  підготувало список варіантів перейменування 45 вулиць міста та сіл громади, які детально розглянули члени робочої групи. У засіданні також взяли участь представники військових частин та територіального центру комплектування і соціальної підтримки (військкомату), адже трьом міським вулицям планують присвоїти імена героїчних військових з’єднань, які базуються чи базувалися у Володимирі –51-ї бригади, 14-ї бригади та 39-го ЗРП. Відтак  топоніми, які називатимуться на їхню честь, обговорили насамперед.

Зрештою, остаточної згоди щодо того, яким вулицям присвоїти імена 51-ї і 14-ї бригад, не дійшли. Зокрема, прозвучала цікава пропозиція від Ігоря Мацюка, яку підтримали й інші учасники засідання, назвати іменами цих з’єднань мікрорайони першого і другого військових містечок. Однак вона потребує детальнішого вивчення, тому питання щодо цих вулиць наразі відклали. Натомість без зайвих обговорень підтримали пропозицію присвоїти вулиці Туполєва ім’я 39-го ЗРП. Також голова робочої групи Ярослав Матвійчук озвучив прохання командира 14-ї ОМБр Олександра Охріменка перейменувати вулицю 9 Травня на честь комбрига 51-ї бригади Павла Півоваренка, який героїчно загинув у боях під Іловайськом. Цю пропозицію учасники засідання також підтримали.

Далі почалося детальне обговорення пропозицій по кожній із вулиць. Зокрема, історик Віталій Скальський озвучив ще кілька історичних назв вулиць, які запропонував винести на громадське обговорення. Зокрема, вулиця Глінки колись мала назву Глуха, Карбишева називалася Староостровецькою, а Гагаріна вела до села Провалля, тож її науковець пропонує назвати Провальською. Ганна Доскоч з історичного музею від імені колективу наполягала на тому, аби до списку пропонованих нових назв вулиць включили ім’я актора театру й кіно, уродженця міста Валентина Троцюка, а  авторка цих рядків – ім’я видатного мовознавця, який народився у селі Чорників, Івана Ющука.

Щодо кожної вулиці учасники робочої групи насамперед голосували, чи доцільним є її перейменування. Не обійшлося без дискусій щодо тих особистостей, чиє походження було досить заплутаним. Зрештою вулиці Гоголя і Кожедуба вирішили не перейменовувати, а от усі імена росіян, які були по списку, – прибрати із карти міста.

Приділили увагу і вулицям сіл громади, які у свій час чомусь не були декомунізовані. Так, у Заріччі до списку потрапила вулиця Червонобережна – бо хоч її мешканці і доводили, що назва походить від червоної глини, яку там, буцімто, добували, історики озвучили підтвердження, що таку назву їй  дали «перші совєти» в 1940 році, а доти вона називалася Білобережною – від села Білі Береги.

Дискутували і щодо вулиці Антона Стемковського: є відомості про те, що він, як голова сільради, був ставлеником комуністів і, ймовірно, належав до компартії, однак документів, які б могли це підтвердити або спростувати, немає. Віталій Скальський зауважив, що називати вулиці іменами сільських голів – це не поширена і не дуже доречна практика. Зрештою вирішили, що це питання вивчать глибше до наступного засідання комісії.

Також до списку на перейменування увійшли вулиці 1 Травня у Вощатині, Колгоспна у Новосілках і Жовтнева у Суходолах.

Крім того, на засіданні головний архітектор Тарас Киба поінформував про наслідки перейменування вулиць для жителів громади. Зокрема, він наголосив, що самі люди незручностей не відчують – не потрібно буде вносити зміни у реєстрацію місця проживання, а зміни до документів на нерухомість будуть вноситись лише під час проведення якихось операцій із нею (купівлі-продажу, дарування житла тощо). Субсидію жителям перейменованих вулиць призначатимуть автоматично.

Підприємство чи установа в разі перейменування вулиці, де  вони знаходяться, повинні будуть  внести зміни у найменування чи відомості про місцезнаходження юридичної особи шляхом внесення відповідних змін до її установчих документів та змін до відомостей про фізичну особу-підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб.

Список усіх вулиць, що підлягають перейменуванню, та пропозиції нових назв із роз’ясненням щодо біографії історичних постатей, на честь яких вони можуть бути названі, а також інформацію щодо проведення громадського обговорення та можливості голосування за ту чи іншу вулицю ми опублікуємо в наступному номері газети.

Віталіна МАКАРИК.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up