Сесія районної ради минулої п’ятниці розпочалася на печально-вітальній ноті – спочатку подяки від районної влади, від народного депутата В’ячеслава Рубльова за багаторічну сумлінну працю у районі та з нагоди особистого ювілею вручили Людмилі Боярин, а керівниця ГО «Крила матері» Діана Шевчук від імені адміністрації обласної травматологічої лікарні міста Харкова вручила начальнику районної військової адміністрації Юрію Лобачу та голові районної ради Віктору Хицю почесні відзнаки на визнання внеску громад району, представників бізнесу у допомогу медзакладу і його пацієнтам.
А за сумною традицією, що склалась за роки російського вторгнення в Україну, хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих Героїв, а тоді вже перейшли до розгляду питань, яких на розгляд цієї сесії, порівняно з попередніми, було винесено чимало.
Два «правоохоронних» питання
Їх попередньо детально обговорили у постійних комісіях, отож безпосередньо на пленарному засіданні обмежувалися режимом запитань- відповідей. Першим про результати діяльності за минулий рік інформував керівник окружної прокуратури Ігор Філімонюк. Депутат Юрій Динько висловив невдоволення роботою міської муніципальної варти, яка на скарги про незаконний вигул собак на території школи № 5 виписала протокол на директорку за автомобілі, за його словами, нині не час нагнітати ситуацію у наелектризованому війною суспільстві. Микола Костючко поцікавився, чи проводитиметься розслідування щодо трагічного випадку, що стався у селі Колпитові колишнього Локачинського району, де від вибуху боєприпасів, які ліс ховав ще з часів Першої світової війни, загинули троє молодих чоловіків, на що отримав ствердну відповідь.
У начальника райвідділу поліції Олександра Луцика, який мав доповідати про стан законності, боротьби зі злочинністю, охорони громадського порядку на території району, депутат Віктор Якубський найперше запитав про законність видобутку піску у Вербі, який здійснюють підприємці. Йому відповіли, що розгляд цієї справи передали до суду, але такі факти повторюються, проводиться досудове дослідження, техніка вилучена, накладено арешт на майно. Микола Квашук акцентував увагу на необхідності роз’яснювальної роботи, оскільки з потеплінням на дорогах району почастішала випадки порушень правил дорожнього руху мотоциклістами, його підтримав голова райради Віктор Хиць, висловивши занепокоєння непередбачуваністю катання на прокатних електроскутерах міськими вулицями.
Звітували керівники району
У рамках свого звіту, який йшов наступним, голова райради нагадав, що із 42 депутатів очолюваної ним ради семеро служать ЗСУ. Щодо торішніх витрат ради, то кошти, яких у її бюджеті обмаль, використали лише на оновлення системи вентиляції у підвальній частині приміщення і на встановлення обмеження руху на території ради, що зумовлено вимогами часу. Депутат Квашук порадив, що добре було б кошти від продажу гаражів ради, використати на встановлення системи електронного голосування, що давно на часі.
Голова райдержадміністрації Юрій Лобач, який теж був у числі звітувальників, відкинув пропозицію обмежитися запитаннями, а сам доповів про зроблене за минулий рік. Наголосив на підтримці ЗСУ, внутрішньо переміщених осіб, яких у районі зареєстровано 8364, захищеності об’єктів інфраструктури, у чому владі відчутно сприяє бізнес. Отримали близько 20 тонн гуманітарної допомоги, яка передана у постраждалі від війни райони. Зупинився Юрій Лобач і на перспективах вугільної галузі, заявивши про готовність бути лобістами задля її збереження, зокрема щодо добудови шахти № 10 і залучення до роботи на ній вивільнених працівників з копалень № 9 і «Бужанська». Голова РВА подякував депутатам, заявивши про честь працювати у такій команді. А ще, випереджаючи запитання про фінансові витрати на утримання владної команди, відкрив свої зарплатні «карти» – 2022 року його зарплата «на руки» становила 15 тисяч 760 гривень, у 2023-му – 16 тисяч 438 і лише нинішнього року підвищена до 35 тисяч гривень.
У обговоренні Юрій Динько висловив зауваження, аби штрафними санкціями не обтяжували людей, яким нині і так важко, Ярослав Гиць пропонував подбати про створення реабілітаційного центру на базі Іваничівської лікарні з продовженням проведення реабілітації у Павлівці.
Відновлений центр тероборони
Підтримавши клопотання Устилузької міської ради про перейменування села Пархоменкове на Видранку, що надалі мають схвалити обласна і Верховна ради, затвердивши програму підтримки дітей, їх соцзахисту, на сесії обговорили призначення директора КП «Володимир-Волинський районний центр підготовки територіальної оборони»
Голови і райради, і адміністрації закликали підтримати кандидата на цю посаду Євгена Дячука. Створення такого центру ще до війни у районі ініціювали одними з перших у області і реалії війни підтвердили доцільність такого рішення. Отож тепер він фактично відновлює свою роботу. Для її успішності, за словами голови райради, є техніка, обладнання, є бачення завдань і перспектив. Починатимуть з навчань з національного спротиву, для чого тепер не доведеться запрошувати іногородніх інструкторів, залучатимуть керівників громад, планують проводити відповідні заходи у закладах освіти.
Про УПЦ на території району
Чи не більше часу, як звітування, забрало на сесії питання про створення тимчасової контрольної комісії з перевірки виконання законодавства України щодо декомунізації у громадах району та виконання рішення райради від 13 квітня 2023 року «Про забезпечення зміцнення національної безпеки та заборону діяльності УПЦ на території району».
Промовцем при цьому виступив архієпископ Володимирський і Нововолинський Матфей, який звернув увагу на політичний аспект цього питання, бо йдеться про церкву, яка має свій духовний центр у країні агресора, зазначив, що то російська імперія відновила Успенський собор перед Першою світовою у давньоруському стилі, що цю пам’ятку завжди допомагала утримувати держава, тоді як собор Різдва Христового громада відновила своїми стараннями, наголосив на прагненні мирного переходу.
Згодом голова РВА додав, що у районі налічується 156 храмів, з яких 108 у підпорядкуванні ПЦУ, 47 – УПЦ, у 2022 році до ПЦУ перейшли 14 релігійнихгромад, у 2023 році – 4.
Звернення, яке не підтримали
Районні депутати дружно проголосували за пропозицію Асоціації місцевих рад про встановлення державної нагороди – ордена Тараса Шевченка. Однак підтримки більшості не знайшло пропоноване звернення до комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності щодо політичних переслідувань героя-розвідника Романа Червінського, у прийнятті якого колег у сесійній залі переконував Ярослав Гись.
Рішуче виступила проти, вбачаючи у цім втручання у слідство і тиск на правоохоронні органи, фракція «Слуг народу», про що заявив Анатолій Яльницький. Солідарним з ним був і Олександр Юринець, їм заперечував Юрій Динько. Врешті ця пропозиція набрала лише вісім голосів «за», більшість депутатів при голосуванні утрималася.
Антоніна МИХАЛЬЧУК