На черговій сесії районної ради, що відбулася минулого четверга, розглянули майже півтора десятка різних питань та кілька звернень. Уже майже звично – з дебатами і суперечками.
Ще перед затвердженням порядку денного депутат від «Самопомочі» Іван Яковів запропонував доповнити його зверненням, яке стосується антикорупційної реформи, антикорупційних судів та боротьби з корупцією. Районні обранці одноголосно підтримали колегу й швидко приступили до розгляду депутатських запитів.
Чи встигнуть до кінця року освоїти кошти на ремонт дороги Суходоли-Ласків-Вощатин? – цікавилась Вікторія Середа від ВО «Батьківщина», адресуючи запит до ласківського сільського голови Ірини Давидюк. Не менш категорично висловився про роботу сільради «свободівець» Петро Козлюк, котрий просив перевірити її бюджет, зокрема, проаналізувати заробітну плату, надбавки і премії, які отримали працівники, та загалом суму коштів, яку використали на утримання апарату. Ще його цікавило, скільки тут витратили грошей на спилювання дерев, які росли на території населених пунктів. Усі ці запити депутати підтримали.
Опісля начальник управління фінансів райдержадміністрації Олена Бондарук прозвітувала про виконання районного бюджету за дев’ять місяців та ознайомила зі змінами, які переважно стосувалися субвенцій і трансфертів. Оперативно усе обговоривши, депутати одноголосно проголосували за них. Також затвердили нову програму соціального захисту населення на 2018-2019 роки, порядок використання коштів, проект землеустрою щодо встановлення меж села Заріччя, внесли зміни і затвердили технічну документацію щодо нормативної грошової оцінки кількох земельних ділянок.
Мало часу депутати розглядали питання, що стосувалися переліку базової мережі закладів культури району, оперативно затвердили у новій редакції і положення про районну централізовану бібліотечну систему. Її директор Людмила Сулік, повідомила, що нині, окрім районної бібліотеки, у їхньому підпорядкуванні 11 книгозбірень, адже ще раніше більшість перейшли до об’єднаних територіальних громад. У складі РЦБС лишилися бібліотеки-філії, які розташовані у Березовичах, Білині, Вербі, Заріччі, Красноставі, Ласкові, Овадному, Свійчеві, Хмелівці, Хобултові й Бегеті.
Депутати не дозволили скоротити шістьох працівників апарату районної ради, натомість радили звільнити керівників. Гарячі дискусії та дебати точились, коли депутати розглядали питання про внесення змін до структури та чисельності виконавчого апарату райради, який мали скоротити з 15 до дев’яти чоловік. Кілька районних обранців відстояли інтереси працівників, які мали б опинитися у числі безробітних, а депутат Павло Карпюк озвучив цифри, які фігурують у зарплатах керівництва. Деякі депутати не могли зрозуміти, чому так гостро постало питання скорочення шістьох посад – трьох штатних і стільки ж – вакантних? З дня на день сформуються нові ОТГ, вочевидь, ліквідують і районну раду. Як зазначив Павло Карпюк, після виборів у районі лишиться тільки дві сільради. Не голосувати за це рішення, а розглянути його після того, як відбудуться такі зміни, пропонувала і Вікторія Середа. Більшість її підтримали.
Палка дискусія розгорілася, коли депутати обговорювали питання про перейменування села Сусваль на Світанкове. Тут навіть не допомогли аргументи оваднівського сільського голови Сергія Панасевича, котрий просив підтримати проект рішення. Однак думки депутатів розділилися.
Нагадаємо, що 13 вересня Оваднівська сільрада прийняла рішення «Про перейменування села Сусваль на Світанкове», адже, за словами сільського очільника, громада цього населеного пункту уже тривалий час виступає проти нової назви села, яку їм нав’язав без їхньої згоди Інститут національної пам’яті. Він повідомив, що і родина загиблого в зоні АТО Петра Сусваля, у пам’ять якого й назвали село, теж проти. Й невідомо хто зірвав, понівечив і підкинув рідним загиблого нову табличку із назвою села.
Підтримав сільського голову й безпартійний депутат Ігор Антощак, котрий повідомив, що громада не раз збиралася, аби розв’язати цю проблему. Запрошували й представників з Інституту національної пам’яті, але ті жодного разу не приїхали на збори. Деякі депутати звинуватили у бездіяльності сільського голову. А Ганна Фурман відразу в сесійній залі зателефонувала до фахівця з Інституту національної пам’яті Лесі Бондарук, котра пояснила, що сільська громада не скористалася своїм правом і вчасно не змінила назву села, отож це за них зробила держава. Серед депутатів райради були й представники згаданого села, котрі теж повідомили, що громада Сусваля хоче його перейменувати. Та і батько загиблого бійця просить змінити цю назву. Натомість інакше думає голова районної ради Роман Гук, котрий вважає, що у такий спосіб увіковічили пам’ять Героя, котрий віддав своє молоде життя за незалежність України. Ще він хотів знати, хто у селі підбурює народ і поширює неправдиву й ворожу інформацію, яка болем відзивається у серцях рідних загиблого? Либонь, тут уже не обійдеться без втручання правоохоронних органів…
Відтак, більшість депутатів проголосували проти проекту рішення щодо перейменування села Сусваль на Світанкове. Сільський голова із розпачем полишив сесійну залу, адже хто більше як не він знає своїх односельців, розуміючи що це породить нову колотнечу.
Депутати підтримали кілька звернень до Верховної Ради України, до Президента та прем’єр-міністра щодо скасування депутатської недоторканості народних депутатів; а також
– звернення депутатів Горохівської районної ради про скасування постанови Кабміну щодо питань удосконалення управління у сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними; до КМУ і Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Тетяна АДАМОВИЧ.