Урочиста академія «Берегині української духовності», присвячена 100-річчю всеукраїнської громадської організації «Союз українок» відбулася минулої неділі у Луцькому палаці культури.
Союз українок започаткував свою діяльність від 1917 року, об’єднавши громадські організації, що розрізнено діяли у Галичині, а у грудні 1921-го приєднав жіночі осередки Наддніпрянщини, Буковини, Волині, Закарпаття. Тому ювілей вирішено відзначати до 2021 року. Такі імпрези вже відбулися у ряді областей України. До Луцька з’їхалися делегації союзянок Чернівецької, Тернопільської , Рівненської, Івано-Франківської, Київської та Львівської.
На прес-конференції для представників ЗМІ голова Союзу українок Ореслава Хомик та очільниця волинських союзянок Любов Ганейчук розповіли про історію організації, основними її завданнями назвавши громадсько-просвітницьку та виховну роботу. У час війни планова діяльність, за словами Ореслави Хомик, трішки поступилася волонтерській – допомозі фронту, родинам бійців, загиблих і тих, що воювали. У значній мірі і завдяки зусиллям патріотичного жіноцтва змінився стан українського війська.
– Ще 100 років тому жінки боролися, щоб українська мова була державною. Це актуально й зараз, – каже Ореслава Хомик. – Як і колись, дбаємо про виховання молодого покоління на основах національної ідеї. Й незалежно де проживають союзянки – Рівненщина це чи Галичина, Київ чи Волинь – усюди вистачає роботи жінкам-союзянкам.
Волинські союзянки гідно продовжують просвітницькі й демократичні традиції. Вони підняли із забуття ім’я великої волинянки-просвітниці, засновниці Київського братства Галшки Гулевичівни, зініціювали декомуністичне перейменування вулиць обласного центру. Зрештою, на Волині майже не має такої патріотичної акції, де б не брали участь союзянки.
На початку урочистої академії союзянок привітав владика Луцький і Волинський Михаїл. За заслуги з відродження духовності та утвердження Помісної української православної церкви за дорученням патріарха Київського і всієї України-Руси Філарета він вручив орден Святого Миколая-чудотворця заступнику голови всеукраїнської організації Союз українок Вірі Чайковській-Тарликовій та орден святої великомучениці Варвари – референту зі зв’язків з державними органами управління і релігії, устилужанці Ориславі Сидорчук.
Для учасників академії співали архієрейський хор Луцького Свято-Троїцького собору, народний артист України Василь Чепелюк, дует «Душа Волині» у складі Заслуженої артистки України Алли Опейди і заслуженого працівника культури В’ячеслава Судими. В’язанку повстанських пісень подарували учасники чоловічого квартету Маневицького РБК. Кілька пісень виконали курсанти обласного військового ліцею. Співали столична гостя, Заслужений працівник культури Раїса Заклецька і наша юна землячка, стипендіатка Союзу українок, вихованка студії «Лодомир» Ліна Ткачук.
Поздоровляли жінок нардеп України Ірина Констанкевич, заступники голови ОДА Сергій Кошарук та обласної ради – Олександр Пирожик, організатор народного хору «Посвіт», начальник ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут Павло Баснюк.
Окремим блоком вітали волонтери проекту «Вбережу Україну», які разом із союзянками Ореславою Хомик, Ніною Гук в лютому 2016 року проїхали всю лінію фронту від Щастя до Маріуполя із продуктами, зібраними устилужанами, володимирчанами та ковельчанами. Співали автор і виконавець Василь Марчук, бард-гітарист Василь Гринчук. Не залишив у залі байдужих Заслужений артист України Василь Соловей із Новояворівська. Народна артистка України Світлана Мирвода розповіла, як «підхоплювали» її волинсько-львівські волонтери у Києві й уже разом прямували на Схід, де виступали у фронтових бліндажах. З нею співав один із найактивніших ковельських волонтерів Ігор Верчук на псевдо «друг Скеля».
Учасниці академії прийняли звернення до архієреїв УПЦ щодо створення єдиної помісної Української Православної Церкви.
***
Володимирчанки їздили до Луцька разом із посестрами з Устилуга та Нововолинська, одержавши благословення священиків собору Різдва Христового. Там же цього ранку голова міськрайонної організації Союзу українок Віра Чайковська-Тарликова вручила посвідчення почесних союзянок Аллі Палій та Наталії Матусевич.
Володимирчанки мають право пишатися, що перший на теренах Волині осередок Союзу українок з’явився саме у нашому місті, у 1928 році, спершу як філія Рівненської організації, потім як самостійна одиниця, яку очолила Ніна Річинська.
Голова міськрайонної організації Союз українок Віра Чайковська-Тарликова висловлює вдячність водимир-волинській та устилузькій міській радам за сприяння в організації поїздки на урочисту академію.
Ірина НАДЮКОВА.