На головну Новини Найміцнішу пшеницю вивела в Ізраїлі дочка волинянина

Найміцнішу пшеницю вивела в Ізраїлі дочка волинянина

74

Приємною новиною на Фейсбуці порадував ізраїльтянин Шимон Бріман, а поширила її у нас вчителька із сусіднього з Володимирщиною села Людмила Андрощук, адже йдеться про її племінницю. У телефонній розмові вона  розповіла про  братову дочку докладніше.

Молода науковиця з волинським корінням Валентина Климюк захистила докторську дисертацію в Гайфському університеті Ізраїлю. Її дослідження знаходяться на перетині біології та генетики і стосуються боротьби з поширеною хворобою пшениці – „бурою іржею“. Нововиведений  сорт  не  боїться цього захворювання. За це досягнення Валя отримала нагороду для жінок, які починають наукову кар’єру від всесвітнього консорціуму боротьби з іржею пшениці (The Borlaug Global Rust Initiative), що базується в Корнельському університеті (штат Ню-Йорк) – «Jeanie Borlaug Laube Women in Triticum Award for Young Career Scientists». За вісім років присудження цю нагороду отримали тільки 25 представниць прекрасної статі.

- реклама -

   Цікаво, що родина жінки не має жодного стосунку до землі обітованої. Батько 31-річної дослідниці, маріупольський металург, Микола Іванович,  родом із Бортнева сусіднього з нами Іваничівського району. У цім селі проживає бабуся дівчини Валентина Станіславівна, колишній сільський медик, та інші близькі родичі. Тут не раз гостювала і теперішня науковиця. Її тітка, пані Людмила, пригадує, що племінниця колись обіцяла дідусеві, котрий журився, що зникне його прізвище, не переходити на чоловікове. Її наречений погодився і молодята взяли подвійне прізвище. Тепер Валентина ще й прославила Климюків на увесь науковий світ. У родині цьому не дивуються, бо кажуть вона з дитинства дуже працьовита і наполеглива.

Зв’язки з ізраїльськими біологами зав’язалися ще під час навчання Валентини на біологічному факультеті Донецького національного університету ім. Василя Стуса. Тоді студентка опублікувала ряд статей у міжнародних наукових журналах, в тім числі разом із дослідницею Софією Баріновою з Гайфського університету. Наразі під керівництвом директора тамтешнього Інституту еволюції професора Ціона Фахіма закінчує свою докторську дисертацію і чоловік Валентини – Андрій. Молоде подружжя було змушене припинити навчання в аспірантурі і виїхали з Донецька після його захоплення проросійськими сепаратистами у 2014 році. „Наш будинок, який ми побудували власними руками, мародери грабували п’ять-шість разів. Не можемо його продати. Тільки сусіди іноді заходять перевірити, що залишилося від нашого житла у Донецьку“, – розповідає молода жінка. Тоді на розіслані у різні наукові установи резюме молодих вчених, на жаль, не зреагували в Україні, проте відгукнулися ізраїльтяни. Українців прийняли в докторантуру, вони отримали навчальні візи і стипендії та вже чотири роки успішно працюють у цій країні. Вони приїхали в Ізраїль з маленьким сином, і вже в Гайфі у них народилася донька. Син ходить до місцевого дитячого садка і вільно говорить на івриті.

 

Результати досліджень в Ізраїлі вже запатентовано, адже вони мають велике комерційне і аґрарне значення. Днями подружжя молодих науковців Климюк-Фатюха підписало контракт, запропонований урядом Канади, де продовжуватиме свої дослідження.

Ірина НАДЮКОВА.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

дванадцять − пять =