На головну Новини Наші «НЕпровінційні творці НЕзалежності»

Наші «НЕпровінційні творці НЕзалежності»

18

«100 синонімів до слова ГОВОРИТИ» – так називається документальна вистава-оповідь, яку створили у просторі «ГаРмИдЕр ангар-stage» з допомогою режисерки Руслани Порицької та команди «Гармидеру» десятеро сценаристів-волинян та десятеро акторів з різних куточків країни до 30-річчя незалежності України. У ній розповіли історії десятьох уродженців Волині, переважно не дуже відомих на широкий загал, які у різний спосіб допомагали й допомагають відстоювати й утверджувати Незалежність.

Спершу експертки проекту «НЕпровінційні творці НЕзалежності» кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри української літератури ВНУ імені Лесі Українки Олена Маланій, репортерка, переможниця конкурсу професійної журналістики «Честь професії» Олена Лівіцька, журналістка й письменниця Жанна Куява та співробітниця інституту національної пам’яті, кандидатка історичних наук Леся Бондарук відібрали десять історій, а їхніх авторів запросили на майстерню для написання сценарію вистави.

- реклама -

Упродовж п’яти днів працівниці культури Любов Фрадинська та Євгенія Сидорчук, історик-краєзнавець Сергій Годлевський, старша наукова співробітниця Волинського краєзнавчого музею Марія Філонюк, голова ГО “Волинське ветеранське товариство політичних в’язнів і репресованих” Валентина Єгорова, журналістки Анна Глушук та авторка цих рядків Віталіна Макарик, працівниця їдальні й акторка-аматорка Ірина Юрчук і історик і краєзнавець Олександр Мельник ділилися історіями своїх героїв, занурювалися у деталі й повороти сюжетів, переплітали їх, створюючи полотно вистави, на якому вимальовувалася втілена в долях людей непроста історія країни.

Про кого розповідали? Про Миколу Куделю, шевченкознавця і політв’язня, який зібрав величезну колекцію видань «Кобзаря» Тараса Шевченка і дивом вижив під час розстрілів у Луцькій тюрмі. Його історію привезла правнучка Марія Філонюк. Про Григорія Гуртового – історика, який пережив Голодомор і концтабори, у післявоєнні роки через голод втік зі Сходу в Торчин, де збирав для музею старожитності і мріяв віднайти рештки мамонта. Про те, як здійснилася його мрія, розповів молодший колега нині покійного Гуртового Олександр Мельник. Історією лікаря-психіатра, який брав активну участь у національно-визвольному русі 1980-1990-х років, Євгенія Шимоновича поділився Сергій Годлевський.

Валентина Єгорова розповіла історію сотника УПА Олексія Громадюка з села Сокол, який загинув від кулі енкаведиста. Його дружину з дітьми забрали в заслання, та односельцям дивом вдалося врятувати наймолодшу доньку, Валю. В пам’ять про сім’ю Громадюка, який був винятковим вчителем та патріотом, в селі ще довго багатьом донькам давали ім’я Валентина.

Аж дві історії привезла з Рожищ Ірина Юрчук – про ексцентричну і яскраву режисерку Наталію Марценюк, яка зуміла у невеличкому селищі зібрати аматорський театр, та юного Сашка Плоцедима, який пішов добровольцем на схід, і загинув. Про Любу Зубач із села Видерта, яка береже давнє ткацьке мистецтво і автентичні пісні, а її фольклорний колектив «Криниченька» отримує найвищі нагороди фестивалів, розказала Євгенія Сидорчук.

Люба Фрадинська поділилася історією Костянтина Марченка, архімандрита Жидичинського монастиря, який відроджує обитель, гуртує довкола неї всю громаду, а в перші місяці локдауну самостійно організовував транспорт і харчування для місцевих медиків та правоохоронців. Анна Глущук розповіла історію Семена Поліщука, прадіда свого чоловіка. Він був простим селянином, який вчив дітей і внуків вірі в Бога і любові до рідної землі, не корився жодним окупантам, за що був репресований, і мріяв про мить, коли Україна стане незалежною. У 90 років він цього дочекався…

Історія, привезена з Володимира, – це історія скрипальки й композиторки Іванни Ворошилюк. Багато містян знають цю талановиту молоду жінку, яка навчалася в консерваторіях Львова, Одеси і Варшави, грала і з володимирським рок-гуртом «Етнатерра», і з симфонічним оркестром у Відні. Коли почалася Революція Гідності, Іванка пішла на київський Майдан, а в страшну ніч на 20 лютого прибирала біля барикади на Інститутській. Дим і кров, піднесення і біль Революції Гідності, рішучість захищати країну, відчуття приналежності до своєї землі й українського роду втілилися у музичний цикл «Українська трансформація», який Іванна Ворошилюк написала, поєднавши автентичну мелодику народних пісень та можливості класичної скрипки.

Зараз музикантка живе і працює в Китаї, виступає з «Українською трансформацією» перед міжнародною публікою, мовою музики розповідаючи про те, як Україна продовжує відстоювати, відвойовувати свою незалежність. Її музика знаходить відгук у душах людей з усього світу.

Виставу «Сто синонімів до слова ГОВОРИТИ» презентували 22 серпня у театральному просторі театру «Гармидер» «Ангар-стейдж» у Луцьку. Її буквально за десять днів створили десятеро акторів, які з’їхалися з різних міст. Анастасія Сегеда родом зі Слов’янська, Тарас Войтович – Рожищ, Ганна Сухомлин «місцем сили» називає село Германівка Обухівського району, Олександра Витвіцька – уродженка Запоріжжя, з Києва приїхала Олена Шамріна та Єва Король, з Івано-Франківська Анна Кальянова, з Володимира – Роман Віслобоков, а Марина Адаменко і Вадим Хаїнський – лучани.

Усі вони ніби злилися в один організм, щоб словами, рухами, співом, емоціями розповісти історію, в якій поєдналися теми боротьби і віри, смерті і народження, відданості і прощення, Голодомору, боротьба УПА, колективізації, репресій, збереження і відродження українського духу, патріотичного руху початку 90-х, Революції Гідності й російсько-української війни – всього того, чим писалася і пишеться наша Незалежність.

Проект «НЕпровінційні творці НЕзалежності», втілений за підтримки УКФ, став колосальним досвідом, який об’єднав десятки досі не знайомих людей, відкрив унікальні історії і вилився у потужний мистецький продукт – виставу, під час перегляду якої не могли стримати сліз ні чоловіки, ні жінки, ані діти. Для мене було надзвичайно цінно стати його частиною.

Віталіна МАКАРИК.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

10 − вісім =