Ментальне здоров’я завжди було важливою ділянкою роботи з людьми різних вікових категорій. Та особливої актуальності це питання набрало у нашій державі з початком антитерористичної операції, а ще більше загострилася проблема відколи розпочалася повномасштабна війна. На рівні держави приймаються важливі рішення, спрямовані на допомогу тим людям, котрі опинилися у складних життєвих ситуаціях у цей час. Особливу увагу цьому питанню приділяє Волинський обласний благодійний фонд «Карітас-Волинь», заснований у Нововолинську ще у 2010 році.
Наша кореспондентка веде розмову з соціальною менеджеркою центру життєстійкості Нововолинської територіальної громади Тетяною Галицькою.
– Пані Тетяно, з чого хотіли б розпочати наше спілкування?
– Мабуть з того, що проблемою психічного здоров’я благодійний фонд «Карітас-Волинь» займається з самого початку своєї діяльності. А поактивнішала вона, коли у лютому цього року стали учасниками експериментального проекту із запровадження комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості. Згідно з постановою уряду від 3 жовтня 2023 року №1049 цей проєкт запропонували запровадити в територіальних громадах. Координатором стало Міністерство соціальної політики. Основним завданням нас, фахівців, є здійснення заходів, котрі становлять зміст комплексної послуги, навчання використанню прийомів емоційного та психологічного розвантаження, релаксаційних технік, розвиток нових поведінкових моделей адаптації для психологічного відновлення та повноцінного функціонування, проведення навчань, зокрема лекцій, бесід, тренінгів, акцій, пошук інструментів, які допоможуть кожному дбати про свій внутрішній стан, протоколів поведінки у кризових ситуаціях тощо.
– Уже минуло понад півроку, відколи ви є активними учасниками цього проєкту…
– У центрі життєстійкості можуть звернутися всі мешканці громади. Цей центр – це дружній безбар’єрний соціальний простір для навчання, спілкування й дозвілля. У межах програми можна отримати інформацію про те, які соціальні послуги функціонують в громаді та як їх отримати, а також професійну психологічну допомогу (консультування, групові заходи).
Наша робота полягає у комплексному підході до запитів. Спочатку фахівець із соціальної роботи спілкується із людиною. Робить оцінку потреб. А вже тоді приймається рішення, що саме їй потрібно. Якщо питання стосуються здоров’я, зайнятості, юридичного супроводу, оформлення документів тощо, то перенаправляємо у ту чи іншу організацію для вирішення. Якщо запит стосується ментального здоров’я – скеровуємо до наших психологів. Пропонуємо як індивідуальну роботу, так і участь у групових заходах. Безплатно у рамках проєкту можна отримати десять консультацій фахівця. У нас можна навчитися відновлювати себе, протистояти стресу, зберігати власне психічне здоров’я та захищати від травмування своїх рідних. До речі, усі наші фахівці пройшли навчання від ВООЗ за програмами «Перша психологічна допомога», «Самодопомога+» та «Батьківство без стресу».
– Скільки і кого з працівників долучено до цієї нелегкої, але потрібної справи?
– Нині у центрі працює сім фахівців. Це соціальний менеджер, два психологи та чотири фахівці із соціальної роботи. Зважаючи на те, що громада досить велика, то два фахівців працюють віддалено.
– Знаю, адже і сама була на окремих зустрічах, що запрошуєте й інших психологів на семінари чи навчання. Яке враження залишили вони у відвідувачів?
– У нас відбуваються спільні навчання із психологами, соціальними працівниками та лікарями громади у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки.
– З якими ще державними структурами та організаціями співпрацюєте у цьому напрямку?
– Хочемо поділитися успішним кейсом співпраці центру життєстійкості з КНП Нововолинським нентром первинної медико-санітарної допомоги. За зверненням та з ініціативи генеральної директорки Ольги Попіки медичні працівники першої ланки взаємодії пройшли тренінговий курс із профілактики вигорання. Наші психологині Інна Почтарук та Наталія Гавронська провели групові заходи за програмою профілактики вигорання та вторинної травматизації для 33 працівників, а це педіатри, сімейні лікарі та молодший медичний персонал. У рамках робочого плану у найближчі місяці ще чотири групи медичного персоналу освоюватимуть програми першої психологічної допомоги, самодопомоги, кризового втручанню за ізраїльськими протоколами, стресостійкості, аби набути навички життєстійкості. Мешканці Нововолинської громади із сіл Грибовиця, Гряди та селища Благодатного отримали доступ до якісної психологічної підтримки та поліпшили емоційний добробут. Керівниця медичного підприємства організувала працівникам центру життєстійкості доїзд у старостат. Вдячні Нововолинській міській раді за співпрацю та сприяння в організацію робочого процесу.
– Яка категорія людей переважно відгукується на ваші запрошення стати учасниками того чи іншого заходу?
– Усі мешканці громади. Особливою увагою оточуємо військовослужбовців та членів їхніх сімей, поранених чи демобілізованих, ВПО, людей з інвалідністю та членів їхніх сімей, людей віком 60+.
– У рамках проєкту і, мабуть, не тільки, відбуваються індивідуальні заняття. З ким тут доводиться працювати?
– Окремо хочемо відзначити роботу з трудовими колективами міста. Відбуваються заняття з профілактики емоційного вигорання. Про нашу роботу були публікації на сайті Міністерства соціальної політики. Також підтримуємо постійно тісний зв’язок із волонтерами.
– Які практики та методики застосовуєте?
– У центрі життєстійкості працюють групи взаємодопомоги. Психологиня проєкту Інна Почтарук застосовує тілесно орієнтований підхід. Це інструмент для дослідження зв’язку між тілом, розумом та емоціями. Заняття сприяють формуванню життєстійкості, набуттю навичок долати складні емоції та життєві проблеми. А ще забезпечують відчуття спільноти та підтримки людей, які розуміють, через що ви проходите. Групи є цінним ресурсом для людей, які потребують підтримки та хочуть зміцнити своє ментальне та емоційне здоров’я. У нас можна поліпшити самопочуття та мати підтримку у спілкування з іншими людьми. Учасники розповідають про зміну настрою, зменшення тривоги, підвищення самоцінки. Зустрічі відбуваються раз на тиждень і допомагають людям розслабитись і зняти стрес.
– І наостанок, що ви побажали у цей нелегкий час?
– Запрошуємо державні установи, громадські та благодійні організації, ветеранські простори, освітні та медичні заклади, представників малого та середнього бізнесу для налагодження комунікації та об’єднання зусиль.
Тільки разом, спільними зусиллями вистоїмо в цій війні і зможемо перемогти ворога. Цей проєкт реалізовує Міністерство соціальної політики, він є складовою Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як ?» Першої леді Олени Зеленської із залученням партнерів ООН ЮНІСЕФ, Астарта, БФ «Карітас-Волинь» та інших. Завжди раді зустрічам у нашому центрі життєстійкості, що знаходиться у Нововолинську на вул. Кауркова, 39,а і працює з понеділка по п’ятницю з 10.00 до 18.30. Надаємо консультації і за телефонами: 0671073930 та 0675562766. Співпрацюємо із фахівцями ССД, ЦСС, ІРЦ, сімейними лікарями, медичними працівниками ЦМЛ, проводимо зустрічі із волонтерами, з військовими, пораненими та демобілізованими.
Велику увагу приділяємо партнерству і співпраці. Беремо участь у форумі «Партнерство заради відновлення Нововолинської громади: згуртування зусиль громад, влади та громадськості», «круглих столах». Словом, робимо все від нас залежне, аби у цей непростий час допомогти нашим громадянам зберегти ментальне здоров’я.
Вела розмову Валентина ПЕТРОЩУК
Цей матеріал виготовлено за підтримки ГО «Інститут масової інформації»
у рамках проєкту міжнародної організації Internews Network.