Протягом історії вчені оголошували багато видів тварин вимерлими. Причиною тому могли бути стихійні лиха, втрату середовища існування або відсутність спостережень.
Дослідження показують, що близько 99% всіх рослин і тварин, які колись населяли нашу планету, вимерли. Це може означати, що з плином часу з Землі зникло до п’яти мільярдів видів, пише Interesting Engineering.
Проте часом природа підносить сюрпризи, і тварини, яких вважали вимерлими, зʼявляються серед нас. Ось сім таких істот.
1. Галапагоська черепаха з острова Фернандіна
Ця гігантська рептилія (Chelonoidis phantasticus) вважалася давно вимерлою, поки міжнародна дослідницька група не секвенувала геном її єдиного відомого екземпляра, виявленого в 1906 році, і не порівняла його з геномом самки черепахи, знайденої на острові Фернандіна на Галапагоських островах у 2019 році. Аналіз, проведений у 2021 році, підтвердив, що обидва зразки належать до одного виду.
Самку черепахи назвали Фернандою на честь її батьківщини, і зараз вона живе в Центрі розведення гігантських черепах Національного парку Галапагоських островів на острові Санта-Крус, штат Каліфорнія, США. За оцінками вчених, їй набагато більше 50 років. Це єдиний відомий представник її виду, тож Фернанда занесена до Червоного списку МСОП як така, що перебуває під загрозою зникнення.
Невідомо, чи існують інші галапагоські черепахи Фернандіна, але нещодавні експедиції знайшли на острові ознаки існування ще щонайменше трьох.
2. В’єтнамський мишоподібний олень
В’єтнамський мишоподібний олень (Tragulus versicolor) схожий за розміром на маленького кролика. Він вважався вимерлим протягом 28 років, поки не був помічений у 2019 році.
Ця тварина родом з В’єтнаму, і вважалася вимерлою після того, як її востаннє помітили поблизу Дак Ронг і Буон Луой у провінції Джалай у 1990 році. Однак п’ять років тому вчені зробили неймовірне відкриття, коли переглянули записи камер спостереження за дикою природою і побачили, як ця тваринка рухається в Аннамських горах, що розділяють Лаос, В’єтнам і Камбоджу.
«Ми не знали, чого очікувати, тому я був здивований і дуже зрадів, коли ми перевірили фотопастки і побачили фотографії мишачого оленя зі сріблястими боками», – розповідає аспірант Інституту досліджень зоопарків і дикої природи ім. Лейбніца та асоційований науковець з охорони природи GWC Ан Нгуєн.
3. Довгодзьоба єхидна Аттенборо
Цю довгодзьобу єхидну, також відому як Паянгко, востаннє бачили в 1961 році. Так було доти, доки її не сфотографували в тропічному лісі більш ніж шістдесят років потому. Намагаючись знайти ссавця, що відкладає яйця, міжнародна команда дослідників і місцевих жителів встановила понад 80 фотопасток у горах Циклоп в Папуа, Індонезія, у 2023 році.
Команда спостерігала за територією протягом чотирьох тижнів, не знайшовши жодного самця єхидни Аттенборо (Zaglossus attenboroughi). Але в останній день вони зробили захопливу знахідку, зафіксувавши одну особину на фінальних знімках на останній карті пам’яті.
Міжнародний союз охорони природи (МСОП) зараховує цей вид до тих, що перебувають під загрозою зникнення.
4. Гігантська бджола Уоллеса
Гігантська бджола Уоллеса (Megachile pluto) з розмахом крил понад шість сантиметрів (2,5 дюйма) вважається найбільшою у світі. Вперше вона була науково задокументована в 1858 році на молуккському острові Бакан британським натуралістом Альфредом Расселом Воллесом. Однак, незважаючи на вражаючі розміри, ця бджола вважалася вимерлою з 1981 року.
У 2019 році американські та австралійські природоохоронці вперше за майже 40 років побачили цю бджолу на архіпелазі Північні Молуккські острови на північному сході Індонезії.
Гігантська бджола гніздиться в активних деревних термітниках, використовуючи свої великі мандибули для збору липкої деревної смоли, щоб вистелити гніздо і захистити його від вторгнення термітів.
5. Деревний тарган Лорд-Хау
Унікальний для австралійського острова Лорд-Хау, цей великий безкрилий деревоїдний тарган вважався вимерлим з 1930-х років. Сталося це після того, як у 1918 році на острів завезли щурів.
Ці істоти вважалися вимерлими майже 80 років, аж доки студент біології Сіднейського університету не знайшов його під скелею у 2022 році.
Комаха, відома як Panesthia lata, має довжину від 22 до 40 міліметрів і металевий колір тіла, що варіюється від червонуватого до чорного. Однак нововідкрита особина дещо генетично відрізняється від тих, що були знайдені раніше.
6. Кенгурові щури Сан-Квінтін
Ендемік Мексики – кенгуровий щур Сан-Квінтін (Dipodomys gravipes) мешкає в посушливих низинах з рідкою рослинністю на заході Нижньої Каліфорнії. Вперше його описав американський зоолог Лоренс Маркхем Г’юї в 1925 році, який повідомив про дві існуючі колонії. Востаннє цей вид бачили в 1986 році, і він став сучасним прикладом вимирання, оскільки територія, яку він займав, була перетворена на сільськогосподарські угіддя.
Але дослідники знову зафіксували п’ятидюймового гризуна під час рутинного моніторингу спільнот дрібних ссавців у 2018 році. Використовуючи традиційні польові методи та живі пастки, вони успішно виявили чотирьох особин.
7. Хамелеон Вельцкова
Ендемік Мадагаскару, давно зниклий хамелеон Вельцкова (Furcifer voeltzkowi), вважался вимерлим з 1893 році до повторного відкриття у 2018 році. Під час двотижневої експедиції до північно-західної частини острова міжнародна команда знайшла трьох самців і 15 самок з особливо вражаючими візерунками фіолетового, помаранчевого, червоного, зеленого, чорного і білого кольорів.
«Я думав, що у нас є всі шанси знову відкрити хамелеона Вельцкова, але я був здивований, що це зайняло так багато часу і що це було так складно», – каже завідувач відділу хребетних у Зоологічній державній колекції Мюнхена і керівник експедиції Франк Глау.
Зазначається, що Мадагаскар є домом для майже половини видів хамелеонів у світі, включаючи 96 видів, які не зустрічаються більше ніде на планеті.