На головну Новини Не лише “Софіївкою” вас зачарує Умань

Не лише “Софіївкою” вас зачарує Умань

77

Якщо  вам доведеться  колись їхати відпочивати до Чорного моря у напрямку Одеси, обоязково заверніть в Умань, що на Черкащині, – невелике, проте надзвичайно затишне місто у самому центрі України, як це зробили ми. І воно неодмінно залишить незабутні враження. Щороку місто приймає все більше туристів не тільки з України, а й з-за кордону, адже розвивається шаленими темпами, тут всебільше зелених насаджень та зон відпочинку і дозвілля як для дорослих так і для дітей. В Умань краще планувати поїздку на кілька днів. Адже, щоб побачити всю красу міста, історичні та сучасні туристичні об’єкти, потрібно залишитися хоча б на одну, а то й кілька ночей. Умань має чим здивувати і вдень, і вночі.

«Родзинкою» є усім відомий Національний дендрологічний парк «Софіївка». Це одне з семи чудес України та один з найкращих зразків світового  садово-паркового мистецтва 18–19 століть. На території площею майже 180 гектарів росте близько чотирьох тисяч видів рослин, у тому числі екзотичних. Створений парк польським магнатом СтаніславомПотоцьким у 1796–1802 роках на честь йогодружини Софії.  . Нещодавно«Софіївка» зазнала масштабної реконструкції. До вжеулюблених пейзажів з віковими деревами, озерами, водоспадами  та альтанками додались скульптури графа та графиніПотоцьких, комплекс водоспадів з вечірнім  підсвічуванням «Тризуб Посейдона», фантастична «Егейська долина» та великий звіринець, де мешкаютькосулі й олені.

- реклама -

Фентезі-парк «Нова Софіївка» –  це єдиний у Східній Європі дендропарк у  такому стилі.  Тут гармонійно поєднано природу, сучасне і традиційне мистецтва, різні світові культури, які представлені унікальними композиціями та арт-об’єктами,. Тут є традиційна українська садиба з символічною  атрибутикою; японський сад каменів з озером і альтанками; регулярний та пейзажний сади; багатофункціональна  дитяча зона, нестандартні композиції і форми з топіарних рослин тощо. Особливо привабливий парк у вечірні години, адже із настанням темряви тут працюють світломузичні арт-інсталяції та демонструється 3D мапінг-шоу «Душа лісу».

А в серпні цього року відбулось відкриття найбільшого в Україні парку динозаврів “DINOSOFIA” – єдиного в Україні, де  зібрані «живі» динозаври всіх періодів та герої відомих кінострічок, величезний павук, якийрухає лапами, гігантська горила і дракон. Щоб потрапити сюди, потрібно пройти через «Нову Софіївка».

«Візитною карткою» міста став комплекс світло-музичних фонтанів «Перлина кохання», який увійшов до трійки найбільших фонтанів України. Він побудований одночасно і на воді, і на суші. На суші велика чаша загальною площею водного дзеркала 450 квадратних метрів. Під час світломузичного шоу над  нею утворюється водний екран у 200 кв.м, на якому демонструють цікавий відеоконтент. Також у сквері є три невеликі статичні  фонтани із світлодинамічним підсвічуванням, а над водоймою Осташівського ставу здіймається «плаваючий» фонтан.

Чудовим місце відпочинку для містян і гостей є набережна Осташівського ставу. Тут можна насолодитися казковою природою і панорамою міста, помилуватися сучасними  арт-об’єктами, зробити селфі у фотозоні «Я люблю Умань», відвідати музей кораблів під відкритим небом, «зійти на борт» єдиної у Європі зменшеної копії «Чорної перлини» з популярної  телесаги. А ще у вечірні години побачити шоу з сучасними світловими прожекторами, промені яких помітні навіть за межами Умані. Нещодавно тут висаджено алею сакур.

Центральна частина міста– площаСоборності і сквер – особливо чарівнау теплу пору року, адже тут безліч цікавих атракцій для всіх вікових категорій. У сквері – безплатна «Весільна карусель» для малечі, на площі – найбільші світломузичні пішохідні фонтани в Україні, якістають особливо видовищними після заходу сонця. Унікальну гру світла створюють 50 струменів води, висота яких сягає двохметрів. Окрім цього, безліч захоплених відгуків збирає єдине у Східній Європі  лазерне шоу, яке демонструють на площі у вечірні години вихідних і святковихднів.

Умань славиться не стільки дендропарком «Софіївка», як паломництвом ортодоксальних євреїв зі всьогосвіту. Адже тут могила Раббі Нахмана. Цадик Нахманіз Брацлва – одного із найвпливовіших духовних лідерів брацлавських хасидів , який  останні роки життя провів в Умані, де і похований. Вважається, що кожен єврей за своє життя повинен відвідати Єрусалим, Меджибіж і Умань. Тому щорічно на святкування Рош-га-Шана (єврейський Новий рік) тисячітуристів-паломників з понад 20 країн світу приїжджають на могилу цадика Нахмана і просять благополуччя, здоров’я, миру. Останніми роками їх кількість сягнула  30 тисяч. Цього року планують, що  вона зросте до 50 тисяч. Навколо могили розрісся єврейський квартал, який створює  атмосферу маленького Ізраїлю в Україні. Вхід до могили цадика Нахмана відкритий для всіх, незалежно від релігійної приналежності. Потрапити сюдим ожна у будь-який день тижня, окрімсуботи (шабат).

Уманський краєзнавчий  музей– один із найстарішихв Україні, нещодавно відсвяткував сторіччя. Має три окремих відділи: художній, музей-квартиру Н.В. Суровцової, музей культури та побутуУманщини. Фонди налічують понад 50 тисяч експонатів, серед яких скульптура Клодіона «Сатир і німфа», ручка генерал-лейтенанта КузьмиДерев’янка, якою він буквально поставив крапку у Другій світовійвійні, підписавши Акт капітуляції Японії, тощо. А ще тут безлічі нтерактивних розваг для юних екскурсантів, яким пропонують зліпити свищика, написати листа справжнім пером, пройти цікавий квест маленького археолога.

Єдиний в Умані римо-католицький костел УспінняБогородиці є художніммузеєм/картинною галереєю. Він діє і як музей, і як храм. Костел побудований у 1828 році на території старого польського кладовища коштом графа Олександра Потоцького (сина засновника «Софіївки»). У 1974 році за ініціативи інтелігенції міста будівлю костелу відреставрували і відкрили тут картинну галерею. Нині у тут експонуються твори відомих українських та зарубіжних митців 17–20 століть.

Однією з найстаріших будівель міста є Василіанський монастир, збудований у 1780 році батьком засновника «Софіївки» Францішеком Салезієм Потоцьким. У різний час вінбув центром релігійної і світської освіти, згодом тут розташовувався госпіталь, пізніше – казарми і навіть театр. Тепер ця пам’ятка архітектури  на балансі державного історико-архітектурного заповідника «Стара Умань», тут розміщена його адміністрація. Окрімцього, тут діють виставкові зали. Під будівлею монастиря є мережа підземних ходів, які прокладали у 17–18 століттях. За легендами, у них гайдамаки заховали скарби і чимало охочих намагалося їх розшукати. Нині усі бажаючі можуть відвідати підземелля монастиря василіанів завдяки екскурсіям, які проводять таємничі монахи.

А ще в місті знаходиться єдиний в Україні пам’ятник ватажкам Коліївщини – ІвануГонті та Максиму Залізняку. Стоїтьвін на місці в’їзду до старої Уманської фортеці, ніби захищаючи місто від імовірних загарбників. Монумент вражає своєю величністю і красою. Висота його сягає восьми метрів.

В Умані чекають туриста завжди, проте деякі відомі локації мають сезонний характер. Звичайно, усім відома «Софіївка» прекрасна у будь-яку пору року, старовинні вулички не менш затишні взимку, але такі «родзинки» як комплекс фонтанів «Перлина кохання», фентезі-парк «Нова Софіївка», лазерне шоу на площі Соборності працюють лише у теплу пору року (квітень-жовтень).

Крім того, Умань розвивається як фестивальне місто, щороку тут відбуваються етнографічні, гастрономічні, спортивні, мистецькі, кінематографічні, фестивалі фарб, повітряних куль тощо. Місцеві жителі з вдячністю відгукуються  про народниого депутата України Антона Яценка, який  багато зусиль і коштів доклав до оновлення Умані.

Ірина ПОЛЯКОВА.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

1 × пять =