На головну Новини Нова програма співпраці України і МВФ. Чому це важливо?

Нова програма співпраці України і МВФ. Чому це важливо?

71

Торік у груднІ Україна та МВФ домовились про нову трирічну програму співпраці на 5,5 мільярда доларів. Вона стала результатом довгих перемовин та ретельної оцінки темпів українських реформ. Що передбачає програма, на яких умовах Україна бере позику і чому вона повинна стати останньою, дізнавались експерти центру громадського моніторингу.

Упродовж 2019 року Україна співпрацювала з МВФ на умовах програми stand-by. Вона передбачала економічну підтримку на 14 місяців і обсягом 3,9 мільярда доларів. Ця позика була подушкою для економіки, допомогла пережити двоє виборів, не допустити кризи.

- реклама -

Уже після зміни влади уряд Олексія Гончарука почав перемовини з МВФ про програму розширеного фінансування. Вона потрібна для пришвидшення економічних реформ і подальшого виходу з програм кредитування.

Минулої осені експерти фонду двічі приїжджали до України, щоб оцінити темпи реформ і провести перемовини з урядовцями. На початку грудня прес-служба президента повідомила, що сторони досягли домовленості щодо нової програми співпраці.

Експерти зауважують, що продовження співпраці з фондом стало можливим тільки завдяки проведенню Україною низки реформ. Зокрема, країна вже виконала домашнє завдання щодо ухвалення закону про повернення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, формування незалежних наглядових рад у державних банках, реформи податкових та митних органів. Також у співпраці з МВФ велике значення мають продовження земельної, антикорупційної та судової реформ.

Попри домовленість з урядом, програму ще має затвердити Рада директорів МВФ, і після цього буде підписано меморандум. Тож перший транш від кредитора Україна може отримати орієнтовно у лютому 2020 року.

Кредитні гроші – це кошти на випадок економічних проблем, вони не використовуються і йдуть у резерви Нацбанку України. Кредити допомагають поповнити золотовалютні резерви і тим самим зміцнити систему державних фінансів. Аби відмовитись від позик і мати власні резерви, Україна повинна досягти зростання економіки.

«Якщо програми МВФ не буде, Україна потребуватиме 7 мільярдів доларів, щоб закрити потреби у зовнішньому фінансуванні, це створить значний девальваційний тиск на гривню», – зауважує заступниця головного економіста Міжнародного інституту фінансів Еліна Рибакова.

Експерти погоджуються, що за належного темпу економічних реформ, з 2023 року Україна зможе забезпечувати себе сама. Водночас слід пам’ятати, що підтримка міжнародних організацій – це не тільки гроші, а й репутаційна складова.

«Є підтримка МВФ – є довіра внутрішніх та міжнародних інвесторів до стану економіки та програми її розвитку, а також до дій керівництва держави», – зауважує міністр економіки Тимофій Милованов. Співпраця з МВФ – це можливість для української економіки міцніше стати на ноги. Тож експерти радять не шукати зради там, де її нема.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

13 + 8 =