Уже забули про коронавірус? А він розвивається, щоб бути більш «ефективним». От, наприклад, нещодавно з’явився новий субваріант із «романтичною» назвою FLiRT. І якщо з нами так «пофліртують», це буде гаряча пригода! Бо ж підвищена температура – забезпечена.
Новий штам коронавірусу FLiRT походить від варіанта Omicron. Через специфічні мутації в білку-шипу вірус краще зв’язується з клітинами та уникає імунної відповіді. Тобто FLiRT швидше вражає ослаблений імунітет, а захворіти можуть навіть раніше вакциновані, однак набутий імунітет після вакцинації знижує ризики ускладнень під час хвороби.
Чи є різниця в перебігу інфекції, якщо це новий субваріант? Загалом ні. Щодо симптомів Ігор Кузін, головний санітарний лікар, зазначає таке: «У кожного субваріанта є певні особливості, але загальні симптоми на початку захворюваності такі ж, як і за інших варіантів COVID-19: нежить, підвищена температура, кашель, головний біль, втома, болі в м’язах або тілі». Водночас вчені продовжують спостерігати, як прояви коронавірусної інфекції із часом пом’якшуються, попри виникнення нових варіантів. Збудник постійно адаптується, стає більш заразним, проте менш агресивним.
Нещодавно в МОЗ оновили правила щеплення, і вони також стають «м’якшими». Такі рекомендації Національної технічної групи з вакцинації.
«Тепер для більшості людей достатньо зробити одне щеплення проти COVID-19. Для людей, які входять до групи ризику тяжкого перебігу COVID-19, передбачено введення більшої кількості доз – тобто ревакцинація через 6-12 місяців. Також для лікарів та пацієнтів змінюється визначення етапів вакцинації. Одне щеплення (*або два щеплення для окремих груп) – це первинна вакцинація. Всі наступні щеплення – ревакцинація проти COVID-19», – йдеться на сайті Кабінету міністрів України.
Кому варто робити ревакцинацію кожні 6-12 місяців? До групи ризику входять: дорослі й діти, які мають ослаблений імунітет унаслідок хвороби, медичних втручань або хронічних станів; вагітні; люди віком понад 60 років; дорослі й діти, які перебувають у групі ризику важкого перебігу та смерті внаслідок коронавірусної інфекції; люди в групі ризику відповідно до фаху, як-от медичні працівники, вчителі, військові та інші. Потребу в ревакцинації визначає лікар. Якщо ви щеплені, але хочете ревакцинуватись, то за наявності вакцин ви можете це зробити безоплатно. Проте в пріоритеті будуть люди з групи ризику: якщо вакцин не буде вистачати, то передусім їх розподілять серед найвразливіших до інфекції верств населення.
За наявності симптомів слід дотримуватися стандартного алгоритму самодопомоги: рясне пиття, відпочинок, провітрювання приміщення, контроль температури, безрецептурні знеболювальні (за потреби). Протягом деякого часу після зникнення симптомів також варто носити маску, щоб убезпечити інших. Якщо ви маєте ознаки нездужання, а загальні методи не приносять полегшення, напишіть своєму сімейному лікарю або лікарці. Не втрачайте час.
Загалом у серпні у Володимирському ЦПМД діагностували цей тип коронавірусу у 93 пацієнтів, з них 11 дітей. У закладі наявна вакцина проти ковіду для дітей та дорослих в достатній кількості.
Юлія НАДВОРСЬКА,
медична директорка КП «Володимирський ЦПМД»