Новини

Об’єднуючи зусилля для відкриття центру денного перебування для молоді з інвалідністю

Володимирська, Новини
230 переглядів

Більше місяця у рамках грантового проєкту від Української Асоціації Медіа Бізнесу редакція  вивчає тему створення у громаді центру, де б упродовж дня могла перебувати молодь з інвалідністю, займаючись цікавими заняттями, навчаючись веденню побуту. Послуга денного догляду є базовою і обов’язковою до створення у громаді, якщо є така потреба. А потреба є – це підтвердило дослідження, яке провів Львівський міський центр соцпослуг та реабілітації «Джерело», за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). 

За цей період ми мали чимало зустрічей та провели години розмов з фахівцями та людьми дотичними до цієї теми. Зібрана інформація вилилася у кілька статей, які були надруковані на сторінках газети та опубліковані на сайті та соцмережах, також підготували три відео, а ще – сторіси та рілси, щоб розповісти нашій аудиторії про цю соціально-важливу ініціативу детальніше та залучити громадськість до спільних дій, адже лише об’єднавши зусилля, вдасться відкрити дуже потрібний на наших теренах осередок. А організувати його готова місцева ГО «Берег надії», яка єдина у місті уже 13 років дбає про дозвілля молоді з інвалідністю.

Ми побували у львівській ГО «Майстерня мрії», де дізналися їхній досвід створення денного центру зайнятості для молодих людей з психічними порушеннями, відвідали відділення стаціонарного догляду для постійного проживання Центру надання соціальних послуг Володимирського району, де поряд із людьми на схилі літ проживають молоді чоловіки і жінки з інвалідністю, які охоче б проводили час у колі однолітків, тож мріють про відкриття осередку, де була б змога проводити свій день за цікавими й корисними заняттями.

Та щоб запрацював центр денного догляду, передусім необхідно знайти приміщення. Редакція підготувала запит до управління містобудування, архітектури та комунальних ресурсів міськвиконкому,  у  відповіді на який зазначалося, що у міській комунальній власності вільних площ для такої діяльності немає, водночас нам підказали, де знайти перелік та опис будівель, які є інвестиційно привабливими для бізнесу. Усі вони у приватній власності, а оренда на комерційній основі для ГО не є слушним варіантом. Тож у публікаціях ми звернулися до читачів з проханням підказати квартири та будинки, які можуть підійти для такого закладу. Ми отримали кілька дзвінків та коментарів під дописами й таким чином зібрали деяку інформацію про об’єкти – їхні характеристики очільниця ГО «Берег надії» Олена Кандиба проаналізувала – на жаль,  вони не підходять під Центр денного перебування.

Ми мали зустріч з міським головою Ігорем Пальонкою, який пообіцяв доручити фахівцям міськвиконкому розглянути питання і визначити варіанти, які б підійшли для діяльності такого центру.

Усі ці напрацювання у форматі діалогу за круглим столом у четвер обговорили з представниками міської влади, бізнесу, фермерських господарств, громадських організацій та депутатами, щоб спільно визначити шляхи реалізації цього проєкту. І ця наша зустріч, яка відбулася у приміщенні благодійного фонду «Рокада», яке для своїх занять за потребою використовує «Берег надії», мала успіх – спільно під час брейнсторму вдалося напрацювати два варіанти втілення ініціативи, так би мовити, плани «А» і «Б».

В ідеалі, ми говорили про окреме приміщення, найкраще, будинок з кількома кімнатами (для занять, відпочинку, приготування їжі) з територією для прогулянок, занять фізичними вправами на свіжому повітрі. Як сказала директорка Володимирського центру соціальних служб Вікторія Юхимюк, структура, яку вона очолює, співпрацює здебільшого з великими грантовими спонсорами, благодійними організаціями, які готові надати кошти для реалізації масштабного проєкту, але зазвичай часу для ретельної підготовки не лишають, тож уже зараз мають бути попередньо напрацьовані певні варіанти для реалізації проєкту. Донор хоче, щоб послуга, яку він фінансуватиме, була довгостроковою, тому приміщення з комерційною орендою, обласної чи державної власності, не підходить – інвесторам потрібна гарантія від міста, що будівля буде використовуватися за призначенням не менше десяти років. Крім того, вона має якнайбільше підходити під державний стандарт, розроблений для діяльності таких центрів. Тож ідеться про окремий будинок комунальної власності.

Як зазначила керуюча справами міськвиконкому Ірина Лошенюк, наразі такої будівлі у місті немає. Тож депутатка Ганна Радкевич запропонувала як варіант розглянути можливість придбання за кошти бюджету будинку спеціально під цей проєкт. «Ми купили квартиру для уже екс-очільника однієї з силових структур, то чому ж не знайти кошти на будинок, який змінить життя мінімум двадцяти молодих людей з інвалідністю і їхніх батьків. Думаю, депутати підтримають ініціативу», – сказала Ганна Радкевич.

У ході висловлення ідей і дискусій учасники круглого столу зійшлися на думці, що такий варіант гіпотетично можливий. Серед першочергових завдань для ГО «Берег надії» стане пошук будівлі, яка б підійшла за своїми параметрами для роботи Центру для денного догляду молоді з інвалідністю. Далі Центр соцслужб ініціюватиме внесення змін у відповідну соціальну програму міської громади, які має прийняти сесія міськради. При вивільнені, перерозподілі бюджетних коштів рішенням сесії можна спрямувати певну суму на цей важливий проєкт. Якщо до того часу не з’явиться донор, який візьме на себе цю частину реалізації проєкту. До речі, подальша діяльність такого центру може забезпечуватися за рахунок фінансування від донорів чи завдяки реалізації грантових проєктів – час від часу з’являються такі пропозиції.

План «Б» полягає у тому, щоб діяльність ГО «Берег надії» частково масштабувати й зробити можливим організацію занять не дві, а чотири години тричі на тиждень – це уже вдвічі більше часу для відвідувачів організації для насиченого спільного дозвілля. Однак, це не кінцева мета, але лише проміжний етап.

Паралельно ми формуємо команду однодумців і тих, хто готовий відгукнутися на прохання посприяти у відкритті чи діяльності центру. Підприємцям і агровиробникам надіслали листи з проханням підтримати діяльність центру, коли він запрацює, і втішені, що отримали уже близько десяти відповідей – цю ідею місцевий бізнес готовий одноразово чи періодично підтримати. Також звернулися до громадських організацій, які втілюють численні ініціативи для молоді, студентів педколеджу, колективу молодіжного центру – вони теж готові долучитися до організації дозвілля для нинішніх відвідувачів «Берегу надії», а в подальшому й центру денного перебування.

Віримо, що об’єднуючи зусилля усіх небайдужих людей, уже найближчим часом вдасться реалізувати у громаді такий соціально-важливий проєкт.

Валентина ТИНЕНСЬКА

Матеріал підготовлений завдяки фінансовій підтримці Української Асоціації Медіа Бізнесу за гроші «Німецького Фонду Маршалла з США» та «Українського Медіа Фонду»

Коментарі
Теги: ГО "Берег надії", круглий стіл, Центр денного перебування для молоді з інвалідністю
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up