На головну Інтерв'ю Операції із заміни кришталика проводять у місцевому ТМО

Операції із заміни кришталика проводять у місцевому ТМО

335

Офтальмолог зі Львова приїздить у Володимир-Волинський і на сучасному обладнанні виконує операції з імплантації штучного кришталика – це єдиний метод лікування найпоширенішого захворювання очей – катаракти. Відтепер мешканцям міста і району не потрібно їздити в інші лікарні – у нашому територіальному медичному об’єднанні проводять хірургічні втручання, які часто стовідсотково повертають зір.

Маркіян Новицький – кандидат медичних наук, лікар-офтальмолог із 12-річним досвідом роботи та відповідальним і принциповим підходом до своєї справи. Він здобув освіту у Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького. Проходив інтернатуру, а після цього – працював у Львівському міському центрі «Мікрохірургія ока». Через тогорічні карантинні обмеження, коли планові операції у лікарнях перестали проводити й офтальмологічне відділення закрили, медик перейшов працювати у приватні клініки «Lviv Medical Center» та «Oculus». Крім цього, впродовж чотирьох років Маркіян Ігорович приїздив проводити операції з відновлення зору у лікарню Нововолинська. Впроваджував там хірургію катаракти новітнім методом факоемульсифікації, здобув повагу пацієнтів та колег. Коли в тамтешній лікарні з’явився новий очільник, відбулися й кадрові зміни. Пан Маркіян перейшов у Володимир-Волинське ТМО та орієнтовно раз у місяць приїздить проводити офтальмологічні операції із заміни кришталика. Також лікар оперує в Червонограді, Самборі, Новояворівську та Івано-Франківську.   

- реклама -

У якому випадку треба міняти кришталика, як підготуватися до операції, скільки вона коштує та який термін реабілітації, запитуємо Маркіяна Новицького.

– Маркіяне Ігоровичу, за статистикою, кожен шостий українець вже після 40 років і кожен другий – після шістдесяти страждає від катаракти. Чи дійсно ця хвороба така поширена?

– Так, катаракта дуже поширена офтальмологічна патологія, яка призводить до зниження гостроти зору, а в деяких випадках і до сліпоти. Це захворювання виникає у людей поважного віку. Воно є одним із найдавніших, що описані в медичній літературі. З роками недуга «молодшає» і трапляється все частіше. Катаракта – це помутніння кришталика ока, тобто тієї лінзи, яка фокусує промені на сітківку – світлочутливу тканину, що їх приймає, перетворює на нервові імпульси і зоровим нервом передає до головного мозку. Помутніння часто порівнюють із тим, що людина бачить, коли дивиться крізь брудне вікно. Спочатку споглядає лише трохи нечітке зображення, потім все навколо стає менш і менш помітним, а далі світ сприймається, наче через матове скло. Дуже часто пацієнти звертаються за допомогою, коли взагалі нічого не бачать.

– Що може провокувати недугу та сприяти її розвитку?

– Основною причиною виникнення катаракти є природні вікові фізіологічні зміни, пов’язані зі старінням організму. Тут перерахувати якісь конкретні фактори, що викликають недугу, не можна. Але випадків хвороби більшає у зв’язку з неправильним харчуванням, екологією, способом життя людей. Крім того, діагностуються й так звані вторинні катаракти як наслідок іншого захворювання, приміром, цукрового діабету, глаукоми, запальних процесів, навіть можуть бути спровоковані тривалим застосуванням деяких лікарських засобів. А ще такі недуги з’являються після травми ока.

– Які є методи лікування катаракти та чи можна на ранніх стадіях позбутися її за допомогою крапель?

– Катаракта лікується лише хірургічним способом! Її, на жаль, неможливо усунути консервативним методом, тобто краплями чи уколами. Інколи ми   призначаємо очні краплі, які подіпшують метаболізм (обмін речовин) у кришталику на початкових стадіях розвитку недуги для того, щоб сповільнити її прогресування. Але таким чином вилікувати хворобу чи зупинити її розвиток не вдасться. Єдиний вихід для людини, яка почала втрачати зір, – це оперативне втручання та імплантація штучного кришталика. Усі методи народної медицини чи шарлатанські прийоми є безрезультатними.

– Як відбувається операція із заміни кришталика і скільки часу вона триває?

– Операція відбувається швидко, безболісно і з мінімальним часом реабілітації. Пацієнт може бути виписаним із стаціонару на наступний день після проведення хірургічних маніпуляцій. Під час оперативного втручання ми помутнілий кришталик замінюємо штучним. Відбувається це з допомогою новітнього методу – факоемульсифікації: ультразвукова енергія подрібнює кришталик, перетворює в емульсію, яку ми забираємо, а натомість поміщаємо інтраокулярну лінзу. Це відбувається через мікророзрізи розмірами від 1,2 до 2,6 міліметра, які себе герметизують, тому не потребують накладання швів. Цю сучасну технологію не порівняти з колишніми методами, коли на оці робили шестиміліметрові розрізи, які потім зашивали, а на шостий день знімали шви. Залежно від того наскільки задавненою є недуга, різниться час проведення хірургічних маніпуляцій. Буває, що це займає лише 15 хвилин.    

Тому наголошую: не варто затягувати з візитом до фахівця та операцією, адже значно легше її провести на початкових етапах розвитку хвороби, тоді і зір швидше повертається, і реабілітаційний період коротший. Також не потрібно чекати, доки перестануть бачити обидва ока – повірте, таке теж трапляється і  пацієнти звертаються за допомогою уже з важкими запущеними формами.

– Чи потрібно перед хірургічними маніпуляціями здавати аналізи?

– Коли людина відчуває погіршення зору, то має звернутися до офтальмолога за місцем проживання. Якщо лікар встановить пацієнтові діагноз – катаракта та рекомендуватиме операцію із заміни кришталика, то може спрямувати його у Володимир-Волинське ТМО, де ми успішно провели уже перші такі хірургічні втручання. В лікарні пацієнту попередньо визначають силу кришталика, розповідають про хід процедури, дають вичерпні відповіді на всі  запитання. Перед операцією хворий має здати аналізи крові та сечі (загальні), на коронавірус, кров на цукор, зробити електрокардіограму, отримати консультацію терапевта або сімейного лікаря, а якщо має інші захворювання, то ще й вузькопрофільного спеціаліста.

– Під час оперативного втручання використовується загальна чи місцева анестезія?

– Операція із заміни кришталика є абсолютно безболісною. Застосовується місцева анестезія у вигляді крапель, а не загальний наркоз, який несе чимало ризиків, чинить певне навантаження на організм і має ряд протипоказань. Серед моїх пацієнтів є люди, які не їдять перед операцією, але підстав для цього немає. Їсти можна. Якщо людина приймає якісь ліки (наприклад для нормалізації тиску), то теж не варто пропускати прийом медикаментів у день проведення хірургічних маніпуляцій. 

– Через який час після імплантації штучного кришталика людина уже бачитиме прооперованим оком?

– Після операції ми накладаємо на око пов’язку. Її наступного дня знімає лікар, проводить огляд і призначає краплі, які впродовж місяця потрібно використовувати. Чи бачитиме людина відразу після зняття пов’язки? Так, зазвичай, наступного дня пацієнти вже бачать. Та це залежить від того, наскільки задавненою була катаракта. Спочатку здаватиметься, наче перед оком туман – все через післяопераційний набряк. Чим важчим був ступінь недуги, тим сильнішим буде набряк після операції, та з кожним днем зір ставатиме все кращим.

– Чи потрібно дотримуватися якихось обмежень у післяопераційний період і коли людина може повернутися до звичного способу життя і тієї роботи, яку виконувала раніше?

– Такі операції не передбачають значних обмежень щодо фізичних навантажень. Перший тиждень після операції потрібно поберегтися, далі можна виконувати чисту домашню роботу. Через місяць людина повертається до звичного способу життя. Багато пацієнтів, особливо жителі сіл, відтягують проведення операції, бо вважають, що після хірургічного втручання довго не зможуть працювати у господарстві. Це міф – уже через чотири тижні дозволено займатися звичними справами.

– Якими бувають кришталики і чи може пацієнт обирати варіант, який йому доступний у фінансовому плані?

– Кришталики можуть бути різних видів, фірм і цінових категорій, тому пацієнт має широкий вибір. Найкращими вважаються імплантати американського виробництва, які є дуже якісними. Кришталики є монофокальні (мають один фокус), тобто забезпечують чіткий зір тільки на якусь одну відстань. Наприклад, дозволяють бачити предмети та речі вдалині, а для читання чи іншої дрібної роботи людині будуть потрібні окуляри (здебільшого вони є у кожного пенсіонера). Саме такий кришталик в основному обирають пацієнти, адже його вартість мало не удвічі нижча, ніж мультифокальних (мають багато фокусів). Мультифокальні називають кришталиками нового покоління, бо людина отримує однакову можливість бачити далеко та близько. Зможе читати й вишивати, дивитися телевізор та споглядати предмети вдалині без окулярів. Але є нюанс: такого ефекту вдасться досягти лише у випадку, коли кришталики встановлять на обох очах.

Також бувають специфічні кришталики – торичні. Вони дозволяють виправити астигматизм, який інколи буває одночасно з катарактою. З кожним пацієнтом індивідуально ми обговорюємо варіанти вибору кришталика, щоб досягти максимального результату та аби його імплантація була фінансово доступною. На жаль, місцеві лікарні не забезпечують хворих усім необхідним для таких операцій, тому вони змушені усе купувати самотужки.

– Яка ціна операції з імплантації штучного кришталика?

– Вартість оперативного втручання включає ціну кришталика та розхідних матеріалів. Їх обирає пацієнт самостійно з огляду на свою фінансову спроможність. Наприклад, одні з кращих монофокальних кришталиків американської фірми «Alcon» коштують в межах 10 тисяч 700 до 12 тисяч 600 гривень, кришталики українського виробництва «US Optics» – 8460 гривень, а вартість мультифокальних кришталиків стартує від 23 тисяч 800 гривень.

-Чи потрібно буде згодом кришталик замінювати?

– Ні, кришталик замінювати не доведеться. Він служитиме десятки років (американська фірма-виробник імплантатів дає на свої матеріали гарантію сто років).  Я відповідаю за якість операції, тому впевнений у її позитивному результаті. Моя ціль – не просто провести оперативне втручання, я працюю на  результат. Цей принциповий підхід є непорушним.

Валентина ТИНЕНСЬКА.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

17 − 7 =