Новини

Ортодонта варто відвідати якомога раніше

Архів
113 переглядів

Часто люди соромляться своєї усмішки. Причиною цього може стати неправильний прикус або ж нерівні зуби, які дуже часто з фізіологічних недоліків ризикують перетворитись у психологічні проблеми і комплекси. Аби цього не сталось, лікування дефектів розвитку зубів варто починати якомога раніше, переконує лікар-стоматолог, ортодонт Павло Шкварок. Він вже шостий рік працює у стоматологічній поліклініці та часто стикається з різними аномаліями вже у дітей раннього віку.

– Пане Павло, в якому віці  батькам варто вперше показати свою дитину ортодонту?

–  Рекомендую звернутись за консультацією до спеціаліста уже з чотирьох років, адже саме з цього віку можна корегувати наслідки деяких патологій та шкідливих звичок, що призводять до проблем із формування прикусу. Найчастіше трапляються випадки, коли діти не дихають носом через різні ЛОР-патології та неправильно ковтають у зв’язку із тривалим ссанням сосок, пустушок чи пальця. Не варто затягувати і з грудним вигодовуванням, адже якщо в дитини вже є зуби, то вони повинні виконувати свою пряму функцію. Коли дитина частіше смокче, аніж жує, то її язик знаходиться між зубами і ковтання відбувається неправильно. Язик – це сильний м’язовий орган, який безпосередньо впливає на формування прикусу.

Нещодавно до мене прийшла на прийом 14-річна дівчинка зі скаргою на те, що не може нічого вкусити. Подивився на її прикус, а там відкриття п’яти міліметрів і під час ковтання язик тягнеться до губ. З’ясувалось, що вона довгий час була на грудному вигодовуванні, тому звичка неправильно ковтати збереглась. І в такому віці виправити її значно важче і болючіше.

Ортодонтичний огляд я б навіть рекомендував ввести як необхідний пункт медогляду для дітей, адже часто батьки і навіть не всі стоматологи не помічають тих чи інших проблем, які побачить вузькопрофільний спеціаліст.

– З якими дефектами розвитку зубів найчастіше звертаються пацієнти?

Найчастіше стикаюсь з такою проблемою, коли батьки через любов до своїх дітей намагаються годувати їх якомога м’якшою, перетертою блендером їжею, тим самим шкодячи розвитку їхніх зубів. Цікаво, що в найбідніших країнах Африки діти мають рівні та здорові зуби, адже змалечку їм дають жувати якусь їжу. В Україні типовий дефект розвитку зубів, коли нижня щелепа менша за верхню. Це, можна сказати, характерно для українців на генетичному рівні. Наприклад, для англійців характерна інша патологія, коли випинає нижня щелепа. Часто серед наших людей трапляється завуження верхньої щелепи, причинами чого є неправильне положення язика, неправильне ковтання та дихання ротом. У дітей зараз все частіше трапляються патології з перехресним прикусом, коли косить щелепу.

– Які в сучасній ортодонтії є методи лікування, залежно від віку пацієнта?

– Сучасну ортодонтію можна розділити на класичну та функціональну. Якщо остання спрямована на виправлення проблем за рахунок функцій організму – м’язів, дихання, правильного положення язика, то класична ортодонтія сповідує лише механічне виправлення зубів. Ці дві школи часто сперечаються, але вважаю, що істина десь посередині, адже потрібно враховувати різні аспекти.

Практично усі ортодонтичні засоби використовуються у будь-якому віці,  залежно від того, яка є проблема. Щоправда, брекети рекомендується ставити, коли зуби вже постійні, а не молочні. Як правило, з 10 років. Після 14 років лікування триваліше і складніше, у деяких особливо важких випадках навіть доводиться робити операції. Чим менша дитина, тим простіше працювати, бо розвиток щелепної системи ще триває. Найпопулярніший метод лікування в ранньому дитячому віці – з використанням трейнера, який нагадує силіконову капу для зубів. Мета використання цього апарату – тренування м’язів рота, встановлення правильного положення язика, ліквідація мовних дефектів. У зв’язку з цим можна сказати, що трейнер бореться з причинами порушення прикусу. Згодом, завдяки «м’язовій пам’яті», м’язи звикають працювати правильно і закріплюють отриманий ефект. Поєднується ця система з дихальною та міогімнастикою. Носити трейнери  потрібно дві години удень та спати уночі. Окрім цього, використовуємо і такий знімний апарат як «BioBlock», котрий дає чудові результати, а також традиційні пластинки.

– Щодо тривалості лікування – скільки   часу потрібно носити брекети, біоблоки та трейнери?

Питання дуже відносне, адже все залежить від наявної проблеми. Утім, готуючись вдягати брекети, потрібно розраховувати щонайменше на два роки. Можливо, результат вже буде і за коротший термін, але все, знову ж таки, індивідуально. Брекети не завжди ставлять для виправлення, а і для корекції поворотів, стягування щілин тощо. Щодо трейнерів, то тут все залежить від віку, ситуації та апаратури, адже часто вони  використовуються у комплексі з пластинкою, біоблоком чи брекетами. Термін використання трейнерів – від 4 до  6 місяців. У випадку з маленькими дітьми лікування може розтягнутись і на п’ять років, адже розбиваємо його на декілька етапів – приміром, півроку активних занять і рік чи два відпочинку.

– Що можете порадити батькам щодо профілактичних заходів, які сприятимуть правильному розвитку зубів? 

По перше, зуби повинні працювати – чим твердіша їжа, тим краще: давати дітям хлібні скоринки, бублики, яблука. Якомога раніше відмовляйтесь від сосок, пустушок (не більше двох років), стежте, щоб дитина не смоктала пальця та щоб спала із закритим ротом. Одна справа, якщо в дитини ОРЗ, але якщо вона постійно дихає ротом, варто відвідати хорошого отоларинголога. Чи правильно дитина ковтає,  батькам важко встановити самостійно, тому краще приведіть дитину до ортодонта, який подивиться чи все гаразд. Адже, повторюсь: чим раніше розпочинається лікування, тим кращі і швидші результати.

Тетяна ІЗОТОВА.

Коментарі
Теги: ортодонт
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up