На головну Новини Особливості «червоної зони»: сертифікати, завантаженість лікарні, відсторонення працівників

Особливості «червоної зони»: сертифікати, завантаженість лікарні, відсторонення працівників

24

З понеділка Волинь, а отже наше місто і район також, увійшли до «червоної» зони епіднебезпеки поширення Covid-19. Це пов’язано із суттєвим зростанням підтверджених випадків хвороби та тягне за собою ряд жорсткіших обмежень для мешканців регіону і суб’єктів господарювання. Чому Волинь «почервоніла» і що це значить для нас усіх, розповідаємо далі.

Підстави введення «червоної» зони

- реклама -

“Червоний” рівень встановлюється на території регіону в разі наявності протягом трьох днів підряд двох та більше таких ознак:

 – завантаженість ліжок, забезпечених подачею медичного кисню у закладах охорони здоров’я, визначених для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком COVID-19, – більш як 65%;

 – кількість тестувань методом полімеразної ланцюгової реакції та експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2 протягом останніх семи днів на 100 тисяч населення – більше ніж 300;

 – кількість госпіталізованих пацієнтів з підтвердженим та підозрілим випадком COVID-19 протягом останніх семи днів на 100 тисяч  населення – більше ніж 60;

– коефіцієнт виявлення випадків інфікування COVID-19 (методом полімеразної ланцюгової реакції та експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2) – більш як 20%;

 – рівень зростання загальної кількості госпіталізованих пацієнтів з підтвердженим та підозрілим випадком COVID-19 протягом останніх семи днів у порівнянні з попереднім аналогічним періодом – більш як 50%.

Як розповів на засіданні комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій медичний директор КП «Володимир-Волинське ТМО» Віталій Баюн, із 150 місць стаціонару, відведених під лікування «ковідних» пацієнтів, на ранок понеділка було зайняте 121. У 98 із цієї кількості пацієнтів підтверджено коронавірус. Із восьми реанімаційних ліжок були зайняті усі. Стан госпіталізованих пацієнтів – середньої та важкого ступеня важкості. Також двоє жінок з підтвердженим ковідом і одна з підозрою на нього перебувають в акушерському відділенні (пологовому будинку).

Медик запевняє: хоч фактично всі госпіталізовані хворі потребують кисневої підтримки, кисню у ТМО наразі вистачає. Пацієнтів стаціонару з підтвердженим ковідом безплатно забезпечують медпрепаратами відповідно до затвердженого МОЗом протоколу лікування за кошти НСЗУ. Однак заповнення відділень (а отже, і навантаження на медпрацівників) лишається стабільно високим.

Про те, що суттєве зростання підтверджених випадків коронавірусу спостерігається вже упродовж кількох тижнів, говорив і завідувач міськрайонним відділом ДУ ”Волинський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я” Валерій Оніщук. Генеральна директорка КП «Володимир-Волинський центр надання первинної медичної допомоги» Катерина Чубок, втім, зауважила, що рівень захворюваності у громаді хоча і високий, проте стабільний. Якщо брати до уваги кількість направлень на ПЛР, то у п’ятницю, 5 листопада, було скеровано до лабораторії 71 пробу біологічного матеріалу, а у понеділок, 8 листопада, – 118, тож враховуючи те, що минули вихідні, спостерігається зниження кількості звернень.

Утім, всі ці показники є достатньою підставою для того, щоб запровадити обмеження «червоної зони».

Робота освітніх закладів і відсторонені працівники

У «червоній» зоні дозволено у звичному режимі працювати закладам дошкільної освіти, молодшим класам загальноосвітніх шкіл та спеціалізованим школам. Однак, відповідно до розпорядження Кабінету міністрів України, ті працівники освітніх закладів, які не мають жодного щеплення від ковіду, з 8 листопада повинні бути відсторонені від роботи без збереження заробітної плати до моменту вакцинації.

Крім того, ті освітні заклади, де всі працівники  стовідсотково провакциновані двома дозами щеплення (тобто мають «зелені» сертифікати) або ж нещодавно перехворівли ковідом і мають довідку, що це підтверджує, можуть працювати без жодних обмежень. Оскільки ніхто не піддає сумніву той факт, що «очний», не дистанційний освітній знайчно ефективніший для дітей і педагогів, то більшість міських шкіл взяли курс на повну вакцинацію.

Про ситуацію в освітніх закладах міської громади розповіла начальниця гуманітарного відділу міськвиконкому Оксана Бігун. Зокрема, вона пояснила, що з понеділка школи (точніше, середня і старша освітні ланки) тимчасово перейшли на дистанційне навчання, позаяк у деяких із них педагоги чекають, отримання другої дози вакцини або щоб після неї пройшло необхідних 14 днів. Тож очікується, що до звичаного навчання вони повернуться в середу-четвер наступного тижня. Водночас не переходила на дистанційний формат Ласківська ЗОШ І-ІІ ступеня, де вчасно вакцинувалися усі працівники.

Стовідсотково охоплені щепленням колективи ЗДО №1 “Дзвіночок”, ЗДО с. Суходоли, ЗОШ №1, гімназія ім. Цинкаловського, ЗОШ І ст. с. Новосілки, ЗОШ І-ІІ ст. с. Ласків, Дитячо-юнацької спортивної школи та МНВК (останні два навчальні заклади також не припиняли звичний режим роботи).

На жаль, зауважує Оксана Бігун, керівникам деяких закладів довелося підписувати й накази про тимчасове відсторонення. Загалом на вівторок, 9 листопада, у закладах освіти міської громади відсторонено 33 особи. Найбільше із них  у ЗДО №7 «Волиняночка» – аж 12 працівників. П’ятеро працівників відсторонено в НВК №3-ліцеї, по четверо у ЗДО №2 «Казка» та ЗДО №8 «Вишиванка», троє у ЗОШ №5, двоє у початковій школі №7 та центрі позашкільної освіти, одна людина  – у садочку села Заріччя.

За словами начальниці гуманітарного відділу, більшість із відсторонених – непедагогічні працівники, однак є і кілька педагогів. Для них знаходять заміну, щоб не переривати навчання учнів.

У звичному режимі працює і дитяча художня школа імені Миколи Рокицького. Як розповіла її директорка Катерина Юрчук, із 18 працівників закладу двоє нещодавно перехворіла на ковід, четверо мають одне щеплення, а десятеро повністю вакциновані.

Складніша ситуація у дитячій музичній школі: на вівторок тут від роботи відсторонено аж 14 працівників. Вони категорично заперечують проти, за їхніми словами, «так званої вакцинації» й обурені наказами про відсторонення та готують позов до суду. «Звісно, вони мають повне право – відстоювати свою позицію у суді, – зауважує Оксана Бігун, – однак і ми діємо в рамках чинного законодавства, відповідно до постанови уряду».

Наразі для тимчасово відсторонених викладачів шукають заміну, зокрема в інших мистецьких закладах району. «Діти мають і будуть вчитися. Із замісниками укладаємо трудову угоду. А відсторонені працівники зможуть повернутися до роботи, отримавши щеплення», – пояснює начальниця гуманітарного відділу.

Також вона додає: ті, хто не може вакцинуватися за медичними протипоказами, також зможуть безперешкодно працювати, наддавши лікарську довідку, що підтверджує це. Допуском до роботи також може слугувати негативний плр-тест, але його треба поновлювати кожні 72 години.

Утім, не всі мешканці громади, які отримали щеплення впродовж останнього місяця-двох, мають відповідні сертифікати: лікарі просто не встигають їх виписувати. Гендиректорка ЦПМД Катерина Чубок запевнила, що списки вакцинованих передаватимуть за запитом керівникам установ, щоб ті не мали претензій до щеплених працівників. А Оксана Бігун розповіла, що на допомогу медикам приходять на волонтерських засадах працівники культури і освіти, які у вільний час допомагають вносити дані в систему, щоб пришвидшити видачу сертифікатів.

Інші заборони і дозволи

Як і в попередні «локдауни», у «червоній зоні» під заборону потрапляє прийом відвідувачів у закладах громадського харчування, кінотеатрах, магазинах товарів не першої необхідності тощо. Однак тепер є суттєвий виняток: якщо всі працівники закладу повністю вакциновані, то вони можуть працювати у звичному режимі, приймаючи відвідувачів із «зеленими» сертифікатами. Цією можливістю, до речі, успішно скористався ряд закладів міста, від ресторанів до книгарень. А тим гостям і клієнтам, які не пройшли курс вакцинації, пропонують послуги адресної доставки чи торгівлю «на виніс».

Також безперешкодно відвідувачів можуть приймати заклади торгівлі, де продають продукти харчування, пальне, лікарські засоби та вироби медичного призначення, засоби гігієнти та побутову хімію, засоби зв’язку, друковані ЗМІ, ветеринарні препарати, корми, насіння та засоби захисту рослин. Перукарні і салони краси можуть приймати відвідувачів за попереднім записом, працюють фінансові установи та поштові служби, медичні і ветеринарні заклади, автозаправки і СТО, об’єкти, які надають послуги з ремонту комп’ютерів і побутових виробів, збирання та заготівлі відходів, надання телекомунікаційних послуг.

Для всіх закладів та установ із цього переліку необхідним є дотримання маскового режиму. Також працівники повинні дотримуватися ряду вимог: регулярної дезінфекції приміщення, носіння масок, наявності деззасобів та антисептиків у доступних місцях тощо. За дотриманням цих вимог слідкуватиме Держпродспоживслужба.

Водночас працівники цієї служби наразі не займаються перевіркою наявності сертифікатів про вакцинацію, зауважила її керівниця Надія Лозовицька. Таке повноваження має поліція та муніципальна служба, пояснив на брифінгу міський голова Ігор Пальонка. Загалом рейди щодо перевірки дотримання обмежень червоної зони здійснюватимуть представники поліції, муніципальної варти та Держпродспоживслужби.

Що ж до перевезень у громадському транспорті, то сертифікати у пасажирів обов’язкові для проїзду за маршрутами міжобласного сполучення. У міських маршрутках і автобусах їх не перевірятимуть. Втім, дотримання маскового режиму тут обов’язкове.

Скільки тривамуть обмеження?

Позаяк вхід у певну зону карантинних обмежень чи вихід із неї відбувається на рівні області, то все залежить від загальної картини по Волині. За словами заступниці голови ОДА Людмили Тимощук, у «червоній зоні» Волинська область перебуватиме щонайменше два тижні. Посадовиця пояснила, що  на 8 листопада завантаженість ліжок з киснем в   області становила 66,4% (тоді як для помаранчевого рівня має бути не більше 65%). Щоб покинути «червону зону», необхідне зменшення завантаженості ліжок (менше 65% для «помаранчевої»  та 60% для «жовтої») і зниження рівня захворюваності.

Віталіна МАКАРИК.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

вісімнадцять − пять =