На головну Досліджуємо проблему Оваднівський ліцей хочуть об’єднати з ВПУ, або Без згоди заміж віддають…

Оваднівський ліцей хочуть об’єднати з ВПУ, або Без згоди заміж віддають…

176

На Волині мають намір оптимізувати професійно-технічну освіту, об’єднавши малокомплектні заклади з крупнішими. Таке нововведення  планують і у нас: до Володимир-Волинського вищого професійного училища, реорганізувавши його  у центр профтехосвіти, приєднати Оваднівський професійно-технічний ліцей разом із його локачинською філією. На цю «волинську» реформу, адже щодо такої оптимізації законодавчо держава ще не прийняла ніяких рішень, бурхливо зреагував колектив єдиного на Волині закладу з понад 75-річною історією, який є найстарішим в області, функціонує не у місті чи у селищі міського типу, а у сільській місцині та має локачинську філію.

Аби розповісти про переваги таких змін і  те, чим вони зумовлені, в Оваднівській ліцей приїхала начальник управління освіти, науки та молоді облдержадміністрації Людмила Плахотна, котра зустрілася з трудовим колективом. Але перш, ніж розповісти, як відбулась ця зустріч, коротко нагадаємо читачам, що ще передувало таким змінам у профтехосвіті.

- реклама -

Трохи призабутих подій

У 2016 році народні депутати проголосували за передачу ПТУ  на місцеві бюджети. Відтак, профтехучилища у містах обласного значення стали клопотом місцевих рад, а в інших населених пунктах – обласного бюджету. Відтоді усе й почалося. Єдине місто, яке від початку передбачило гроші на ПТУ, – Луцьк. На заклади, віддані під опіку обласному бюджету, депутати облради також передбачили кошти, отож Оваднівській ліцей, який фінансувала область, проблем з цим не мав. Натомість Володимир-Волинське ВПУ лишилося без грошей, бо у місцевім бюджеті на його утримання коштів не передбачали. Така ситуація склалася й у Ковелі та Нововолинську.

Як відлуння таких змін, до Луцька приїхали представники цих трьох міст, котрі зібралися біля облради і просили виділити їм кошти. Аби зняти напругу, з обласного бюджету всім закладам дали  понад шість мільйонів гривень – як тимчасову позику з вільних залишків. Уже за місяць після цього ситуація більш-менш стабілізувалася: зрештою міські ради передбачили кошти на фінансування своїх закладів, у тому числі й у Володимир-Волинському. Через рік ситуація дещо змінилася: на обласний бюджет перевели усі заклади профтехосвіти, окрім тих, які розташовані у Луцьку.

І ось знову чергові зміни, які передбачають об’єднання закладів профтехосвіти, замість ВПУ планують створити ЦПТО.

Як реформуватимуть ПТУ

Якщо луцькі профтехучилища, порівняно з іншими закладами Волині, у виграші, то про Овадне цього не скажеш, адже матеріально-технічна база тут (як і у більшості) не оновлювалася зо два десятки літ, каже начальник управління освіти ОДА Людмила Плахотна, котра навела такі дані. Оваднівський ліцей є малокомплектним, бо має менше 400 учнів, а на навчання одного у рік потрібно 33 тисячі гривень, натомість у Володимирі-Волинському ВПУ – 24. Тут з 29 приміщень не всі повністю використовуються, як і земельні угіддя. Приміром, Овадне має 267 гектарів, з них 115 посівних площ, а ВПУ – 41 гектар, натомість прибутки у ліцеї від використання земель складають 511 тисяч гривень, у ВПУ – 418 тисяч.

На Волині є 23 заклади профтехосвіти. Три з них – при вишах, ще два – у складі пенітенціарної служби, а 18 будуть реформувати, а оптимізацію планують завершити за три роки. Головне питання – коли буде прийнятий новий закон про профтехосвіту.

Як це виглядатиме? На Волині уже затверджено план розвитку професійно-технічної освіти і розпочато активну роботу щодо створення цієї системи. Зокрема, удосконалюється співпраця із підприємствами-замовниками робітничих кадрів, соціальними партнерами. Також вирішується питання, хто буде власником майна – держава чи обласна рада. З обласного бюджету виділили гроші на оформлення правовстановлюючих документів, інакше держава не передасть заклади в іншу власність.

Торік на Волині створено два заклади нового типу: Ковельський центр ПТО приєднав ПТУ № 5  цього міста до профліцею та Нововолинський – ПТУ № 11 і ВПУ. Нинішнього року планується до новоутвореного Ковельського ЦПТО приєднати ПТУ № 22 селища Луків, що дозволить утворити багатогалузевий центр з контингентом у 850 осіб. А на базі Володимир-Волинського ВПУ, шляхом приєднання Оваднівського профліцею та Локачинської філії, утворять ЦПТО, пояснила Людмила Плахотна. Таке реформування дозволить вилучити із мережі малокомплектні заклади, де навчається менше 400 учнів, оптимізує використання фінансових, кадрових, навчальних ресурсів, підвищить імідж закладів професійної освіти.

   «Не хочемо зробити гірше і закрити цей заклад, бо він працює для учнів, а не для вчителів, а плануємо створити добру матеріальну базу. Усі заклади будуть багатопрофільними. Після об’єднання Оваднівського ліцею і його філії, на Волині буде створений найбільший ЦПТО, в якому буде навчатися тисяча сто учнів. І бюджет ОТГ не постраждає, бо тільки зміниться юридична адреса навчального закладу, а податки залишаться у громаді. Освітню держсубвенцію в області хочуть розділити між реформованими закладами, отож Овадне отримає понад два мільйони на оновлення матеріальної бази», – мотивувала пані Плахотна. І у приклад ставила такі центри у Ковелі й Нововолинську.

Ситуація зсередини

Заступник директора з навчально-виробничої роботи Оваднівського ліцею Григорій Мороз каже, що про оптимізацію рано говорити, адже немає ніякого законодавчого підгрунття, тобто нового закону про профтехосвіту, а обласні очільники користуються власними рекомендаціями. Брати їх до уваги чи ні, вирішить колектив, хоч, виходить, без їхньої згоди, збираються їх заміж віддати…

Ліцей є державним професійно-технічним навчальним закладом другого атестаційного рівня, і це дає змогу збільшити кількість професій, а держзамовлення виконують повністю, бо на навчання набрали 450 чоловік. Загалом, із Локачинською філією тут навчається 523 учні, а не 400, як озвучила пані Плахотна, то про яку оптимізацію може йти мова? – міркує заступник. Заклад фінансується з обласного бюджету, трохи грошей самі заробляємо, а усі наші фонди належать Міністерству профтехосвіти. Учні проходять виробничу практику на підприємствах, з якими укладають угоди, а після закінчення навчання працевлаштовуються у агроформуваннях, торговельних і закладах громадського харчування, авторемонтних майстернях. Тобто готують фахівців, котрі затребувані на ринку праці, й навіть попередньо  мають замовлення на них від роботодавців з області. То хіба це не успіхи?

Проти об’єднання і ніяких аргументів

Вислухавши керівника з області, викладачі побоюються, що їх скоротять, а за кілька років після об’єднання заклад закриють повністю. Вони акцентували увагу на тому, що рівень знань у ліцеї достатньо високий, і це підтверджують конкурси різних рівнів та призові місця, які займають їхні вихованці. А почувши, що поетапно будуть скорочувати до десяти відсотків працівників, і що їхній заклад назвали слабшим, обурилися і довго дискутували на цю тему.

Приїхав на зустріч, аби захищати інтереси цього закладу, і помічник народного депутата  Ігоря Гузя Віктор Хиць, котрий просив прислухатися до думки колективу і не поспішати з висновками. Натомість обласна очільниця цікавилась, чи погоджував він свій приїзд з нардепом? Уже один навчальний заклад у Володимирі Ігор Гузь допоміг відстояти, це, вочевидь, вдасться і тут, відповів він. Якщо ж питання оптимізації стоятиме так гостро, то на захист колективу став і голова Оваднівської ОТГ Сергій Панасевич, котрий говорив про дотаційну субвенцію, яку можна виділити з бюджету громади, аби тільки ліцей самостійно існував.

Від заступника директора Григорія Сергійовича почула, що працівники ліцею відстоюватимуть свою позицію, і уже звернулися до народного депутата України Ігоря Гузя і депутатів обласної ради, аби ті прислухались до їхньої думки. Разом із ними направив  письмове звернення і трудовий колектив Луківського ПТУ, який уже давно хоче бути філією Оваднівського ліцею і просить про це.

Тетяна АДАМОВИЧ.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

три + вісім =