У Володимирі-Волинському вдруге за час свого предстоятельства  побував патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Очільник УПЦ Київського патріархату прибув до міста ввечері 9 травня. З короваєм біля в’їзного знаку його зустрічали перші особи міста та району разом із духовенством місцевої єпархії. А вже наступного дня собор Різдва Христового не зміг умістити усіх мирян, котрі прийшли на святкову літургію, присвячену пам’яті одного з перших володимирських єпископів Стефана. Тож багатьом прихожанам довелось слухати службу через гучномовець біля храму.

   На літургії, що тривала майже три години, Філарету співслужили вісім єпископів та благочинні Володимир-Волинської і Турійської єпархій. У своїй промові патріарх відзначив великий вклад преподобного Стефана, який жив у далекому ХІ столітті, у розбудову української церкви, в тому числі і в княжому Володимирі, де він був єпископом. «Ми вшановуємо пам’ять преподобного і звертаємось до нього з молитвою, аби він і зараз допоміг нам розбудувати українську церкву, яка розділена ворогами України», – зазначив Філарет.

- реклама -

Патріарх провів історичні паралелі подій в Україні, що відбулись кілька століть тому, і  теперішніх  та  наголосив на важливості єднання українського народу, а також  утворення єдиної помісної церкви. Він переконаний, що УПЦ КП найближчим часом таки отримає томос про автокефалію від Вселенського патріарха Варфоломія, не зважаючи на те, що на нього нині чиниться великий тиск з боку Росії.

«Якби не було церкви Київського патріархату, то Путін зараз був би тут, бо не було б кому протистояти та не було б кому надихати нашу армію та наш народ. Україна більше ніколи не підпорядкується Москві, і вони це добре розуміють, тому зараз йде шалений тиск і на Вселенського патріарха і на інших патріархів. Тому звертаємось у молитві, просячи у Господа, аби він допоміг у створенні єдиної церкви. Адже в Українській державі повинна бути одна церква », – наголосив патріарх.

Зі словами вдячності до Святішого звернувся єпископ Матфей. Він наголосив на важливості благословення Філарета за яким на літургію прибули тисячі мирян. В знак поваги та християнської  любові він вручив патріарху святу просфору. Керуючий єпархією висловив вдячність архієреям, духовенству, представникам влади та вірянам за те, що прибули і молитовно розділили радість свята. Не обійшлось і без нагород – з  рук Святійшого  владики отримали медалі «За жертовність і любов до України» регент церковного хору  Людмила Чайка, читець храму Віра Удуд та паламар Микола Май.

   «Многая літа» на честь святійшого патріарха та молитву «За Україну, за її волю» гучно і піднесено заспівали усі присутні у храмі  миряни. Після закінчення літургіїї предстоятель Київського патріархату разом із духовенством та представниками влади пройшли хресною ходою до стели пам’яті воїнів, загиблих в АТО, де поклали квіти та помолились.

Закінчився офіційний візит Філарета до Володимира-Волинського прес-конференцією із представниками ЗМІ у стінах міськради. Протягом години святійший патріарх відповідав на питання журналістів. Перш за все він поділився своїми позитивними враженнями від міста та урочистого богослужіння у соборі Різдва Христового, а також  розповів про свою нещодавню закордонну поїздку до Брюсселя.

   «Москва постійно намагалась нас ізолювати від спілкування із різними європейськими інституціями, але в них нічого не вийшло. Ми мали зустріч із Генеральним секретарем конференції європейських церков, яка готова прийняти нашу церкву до свого складу. І це обов’язково відбудеться, коли отримаємо томос.  Також мали дуже важливу зустріч із секретарем конференції римо-католицької церкви, котрі також нас підтримують», – розповів патріарх Філарет.

Оплесками відреагували учасники прес-конференції на відповідь Філарета про його намір бути предстоятелем єдиної помісної церкви.  «Боротись за предстоятельство не буду, бо вважаю, що мою кандидатуру і так усі підтримають», – зазначив патріарх.

Відповідаючи на питання про те, що робити самим українцям, аби наблизити об’єднання церков, Філарет наголосив, що люди повинні визначитись, до якої церкви їм належати, адже насильно ніхто нікого об’єднуватись не буде: «В насильно об’єднаній церкві завжди точитиметься внутрішня боротьба, а ми хочемо, щоб українська церква була єдиною всередині. Ми хочемо, щоб об’єднання відбувалось в дусі християнської любові Лише тоді церква зможе бути міцною основою Української держави».

Говорили під час конференції і про війну на Сході держави, а насамкінець студентка агротехнічного коледжу поцікавилась у патріарха, що можна зробити, аби найдавніша пам’ятка архітектури Володимира-Волинського Успенський собор став українським?  «Собор стоїть на український землі? Значить, буде українським», – відповів, посміхаючись, Філарет.

Тетяна ІЗОТОВА.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

15 − 7 =